אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הלילה טקס גלובוס הזהב: הכוכב הנולד לאוסקר צילום: רויטרס, אי.פי

הלילה טקס גלובוס הזהב: הכוכב הנולד לאוסקר

"כוכב נולד" ינצח, ליידי גאגא תככב וגלן קלוז שוב תקופח: כל מה שצריך לדעת על הטקס, המנבא דה־לה־שמאטע של האוסקר

06.01.2019, 08:32 | יאיר רוה

האם טקס גלובוס הזהב, שיתקיים הלילה, הוא אחד האירועים החשובים בדרך לאוסקר או מהתמוהים שבהם? ובכן, גם וגם. מצד אחד אי אפשר להתעלם מהקיקיוניות של הפרס הזה. פחות ממאה חברים - שמאוד אוהבים להצטלם עם כוכבי קולנוע, אבל שאנשי הוליווד לא מעריכים במיוחד - מרכיבים את אגודת העיתונאים הזרים של הוליווד שמחלקת את הפרס.

 כך, במסיבות עיתונאים מלאות חנפנות, עם שוק קח־תן הוליוודי (תיתנו לנו חתימות, ניתן לכם פרסים) הצליחה האגודה ב־76 שנים להפוך למוסד שגורם לתקשורת ולקהל לחשוב שהוא משמעותי. ההחלטה לפצל את הפרסים לקטגוריות של דרמה וקומדיה/מיוזיקל והעובדה שהיא לא מצליחה לשבץ את הסרטים בקטגוריות הנכונות הן מקור בלתי נדלה של פאנץ’־ליינים על חשבון הארגון המעט מיושן. אבל כמה שלא נגלגל עיניים, יש משהו בטקס הזה שבכל שנה, בניגוד לכל אינטואיציה, מצליח לסקרן. ואף שזה לא הגיוני, איכשהו חברי האגודה מנבאים משהו ממה שהולך לקרות באוסקר.

"רפסודיה בוהמית" (מימין) ו"כוכב נולד".מיוזיקלס שהעדיפו להתחרות בקטגוריית הדרמה הנחשבת יותר, צילום: רויטרס, אי.פי "רפסודיה בוהמית" (מימין) ו"כוכב נולד".מיוזיקלס שהעדיפו להתחרות בקטגוריית הדרמה הנחשבת יותר | צילום: רויטרס, אי.פי "רפסודיה בוהמית" (מימין) ו"כוכב נולד".מיוזיקלס שהעדיפו להתחרות בקטגוריית הדרמה הנחשבת יותר, צילום: רויטרס, אי.פי

אז מה סוד הקסם של גלובוס הזהב? מדובר בטקס הפרסים הגדול הראשון של עונת האוסקרים, שפותח שמונה שבועות של מתח (ומיאוס) לקראת הפרס הנכסף. נבואה שמגשימה את עצמה, אם תרצו.

בשני העשורים האחרונים 11 סרטים שזכו בפרס הסרט הטוב (בשתי הקטגוריות) זכו חודשיים לאחר מכן גם באוסקר, מה שמקנה לחברי האגודה 55% הצלחה בניבוי הזכייה בפסלון. בשלוש השנים האחרונות הם קלעו לזוכים בקטגוריית הבימוי; ב־2017, כשכולם סוחררו מ"לה לה לנד", "אור ירח" זכה בסרט הדרמה בגלובוס במה שהתברר כספוילר לטוויסט של אותה השנה - "אור ירח" היה גם הזוכה באוסקר. זו ככל הנראה הסיבה שהמפיקים של "כוכב נולד" ו"רפסודיה בוהמית" התעקשו שהם יתחרו השנה בקטגוריות הדרמה ולא במיוזיקלס. הגלובוסים גם ממש אלופים בחיזוי פרסי השחקנים. בשנה שעברה כל ארבעת השחקנים שזכו באוסקר קיבלו פרסים מקבילים בגלובוס, ושנה לפני כן הם קלעו בשלושה מארבעה. הוליווד והתקשורת לא מצליחים להיגמל מהגלובוס. הם תיכון בליך או הפריימריס של ניו המפשייר של האוסקר. הם מפספסים המון, אבל קולעים מספיק כדי שנקשיב להם.

"רפסודיה בוהמית" (מימין) ו"כוכב נולד".מיוזיקלס שהעדיפו להתחרות בקטגוריית הדרמה הנחשבת יותר, צילום: Warner Bros. 2018 © .Ent. All Rights Reserved "רפסודיה בוהמית" (מימין) ו"כוכב נולד".מיוזיקלס שהעדיפו להתחרות בקטגוריית הדרמה הנחשבת יותר | צילום: Warner Bros. 2018 © .Ent. All Rights Reserved "רפסודיה בוהמית" (מימין) ו"כוכב נולד".מיוזיקלס שהעדיפו להתחרות בקטגוריית הדרמה הנחשבת יותר, צילום: Warner Bros. 2018 © .Ent. All Rights Reserved

איפה "רומא"?

 

עם פרסום המועמדויות לגלובוס הזהב 2019 רבים התאכזבו לגלות שהתקנון מנע מ"רומא" להיות מועמד לסרט הדרמה כי הוא לא דובר אנגלית. איך נוכל להתייחס לגלובוס כחזאי, אם המוביל בתחרות בכלל לא מועמד? אבל יכול להיות שזה בדיוק הסיפור: אותו היגיון מיושן של הגלובוס שמאפשר לסרט דובר ספרדית להתחרות רק בשפה זרה עשוי להיות בדיוק המכשול שימנע מחברי אקדמיה להצביע לו באוסקר.

באשר לתחזיות שלנו, "כוכב נולד" של ברדלי קופר יזכה בגלובוס לסרט הדרמה וכך יהפוך למועמד המוביל לזכייה באוסקר. בקטגוריית הקומדיה/המיוזיקל ייקח את הפרס "הספר הירוק", בכיכוב ויגו מורטנסן ומהרשלה עלי, בסיפור אמיתי על נהג לבן שמסיע מוזיקאי שחור לסיבוב הופעות בדרום הגזעני של ארה"ב בשנות השישים. תהיה לו תחרות צמודה מצד "המועדפת" של יורגוס לנתימוס ("להרוג אייל קדוש") על תככים ונקמות בין נשים בחצר המלכה אן. אוליביה קולמן, שמגלמת את המלכה, ככל הנראה תיקח את פרס השחקנית הראשית בקומדיה.

הקרב בין ויגו לכריסטיאן

בקטגוריית השחקנית הראשית בדרמה עתידה ליידי גאגא ("כוכב נולד") לעקוף בסיבוב את גלן קלוז ("האשה"), מי שהיתה מועמדת חמש פעמים לגלובוס ושש פעמים לאוסקר ומעולם לא זכתה בהם (בגלובוס זכתה רק על תפקיד טלוויזיה).

האהדה ל"כוכב נולד" הופכת גם את קופר למועמד המוביל לזכייה בשחקן הדרמה בגלובוס, כך שהמתח יישמר למירוץ לשחקן בראשי בקומדיה. שם יתחרה ויגו מורטנסן כנהג הנבער אך טוב הלב ב"הספר הירוק" ראש בראש עם כריסטיאן בייל שמגלם את דיק צ’ייני בסאטירה "סגן הנשיא" ("Vice"). אנחנו שמים את כספנו על מורטנסן, אבל מי שזה לא יהיה, הוא גם יהיה המוביל לאוסקר, וגם עליו הוליווד והתקשורת יסתכלו מקרוב.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות