אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
באישור היועמ"ש: הממשלה אישרה את מסקנות צוות אדירי למשק הגז צילום: דוד פרץ

באישור היועמ"ש: הממשלה אישרה את מסקנות צוות אדירי למשק הגז

ההמלצות אושרו חרף קיומה של ממשלת מעבר, והן אמורות לשרת את המשתתפים במכרז הממשלתי למציאת מאגרי גז חדשים

06.01.2019, 13:45 | ליאור גוטמן

ממשלת ישראל אישרה היום (א') את המלצות הצוות המקצועי לבחינת צרכי משק הגז. ההמלצות גובשו על ידי "צוות אדירי", בראשות מנכ"ל משרד האנרגיה אודי אדירי, והן פורסמו באמצע דצמבר האחרון. הצוות הוקם בהמשך להחלטת הממשלה, לבחינת מדיניות הממשלה בנושא משק הגז הטבעי בישראל (ועדת צמח, שהמלצותיה אושרו ביוני 2013), לשם בדיקה תקופתית.

קראו עוד בכלכליסט

המלצות הצוות אושרו חרף קיומה של ממשלת מעבר בשל שלושה נימוקים. הראשון הוא שחלק מההמלצות, ובוודאי אלה שקשורות לייצוא גז, אמורות לשרת את המשתתפים במכרז הממשלתי למציאת מאגרי גז חדשים. המכרז בעיצומו וללא אופק יצוא הוא יתקשה להתקדם. הנימוק השני הוא שמדובר בעדכון תקופתי (אחת ל-5 שנים) שמחויב מכוח החלטת ממשלה מ-2013, והשלישי הוא שההמלצות גובשו פה אחד על ידי ועדה בין-משרדית.

שר האנרגיה דר' יובל שטייניץ אמר כי "אישור ההמלצות על ידי הממשלה הן נקודת ציון נוספת בדרך להפיכתה של ישראל לשחקן משמעותי במשק האנרגיה האזורי והאירופאי. ההחלטה מבטיחה שמירת רזרבות גז שיספיקו לצורכי מדינת ישראל לעשרות השנים הבאות, וההקלות הכלולות בהן ביחס לפיתוח מאגרים קטנים ובינוניים, יעודדו את המשך חיפושם וגילויים של מאגרי גז חדשים במים הכלכליים של ישראל".

מנכ"ל משרד האנרגיה אודי אדירי, צילום: דוד פרץ מנכ"ל משרד האנרגיה אודי אדירי | צילום: דוד פרץ מנכ"ל משרד האנרגיה אודי אדירי, צילום: דוד פרץ

עיקרי ההמלצות שאושרו:

• הכמות שתובטח לטובת המשק המקומי ל-25 השנים הקרובות, הינה כמות של 500 BCM גז טבעי, אשר תאפשר אספקה של ביקוש הגז הטבעי לצרכי האנרגיה של המשק המקומי לתקופה זו. זאת, לאחר בחינה של צרכי המשק המקומי ובהתחשב בהיצע הגז הטבעי.

• אניית הגז הנוזלי המחוברת למקשר הימי מול חופי חדרה, תישאר במקום עד לחיבור מאגרי כריש ותנין בתחילת 2021.

• שר האנרגיה, בהתייעצות עם שר האוצר ושר הכלכלה, יגבש עקרונות של הרגולציה הנדרשת בכל הנוגע למכירה של גז טבעי לצרכנים במשק המקומי, המיועד לייצור מוצרי המשך המיוצרים מגז טבעי והמיועדים בעיקרם לייצוא. המלצות השר יוגשו לממשלה בתוך 90 ימים. כמו כן, יבצע שר האנרגיה תיקוני אסדרה, לרבות תיקוני חקיקה, ככל הנדרש, בהתאם להמלצות האמורות.

• שר האנרגיה ייזום תיקוני אסדרה לרבות תיקוני חקיקה, ככל שיידרש, לצורך אסדרת סחר משני בגז טבעי, שמטרתו ייצוא, לרבות הבטחת העמידה במגבלת הייצוא של 3% מסך המכירות של גז טבעי למשק הישראלי בשנה החולפת.

• חובת חיבור למשק המקומי של שדה גז, בתגליות שיתגלו לאחר אישור החלטת הממשלה, תיקבע בהתאם לגודלו של כל שדה באופן הבא:

- מאגרים חדשים בהיקף העולה על 200BCM יחויבו בחיבור למשק המקומי, עם פיתוחם ולפני מועד הזרמת הגז הטבעי באופן המסחרי.

- מאגרים חדשים שכמות הגז הטבעי בהם עולה על 50 BCM ואינו עולה על 200 BCM - יחויבו בחיבור למשק המקומי עד ליום 31.12.2032. דחייה מעבר ליום זה תהיה לפי שיקול דעתו של הממונה אשר ישקול את מצב היתרות ואת כמות עתודות הגז הטבעי.

- מאגרים חדשים קטנים ובינוניים עד 50 BCM לא יחויבו בחיבור למשק המקומי.

• תיבחן השתתפות המדינה בהקמת מכלול ימי נוסף שאושר במסגרת תמ"א 37/ח', הכולל תחנת קליטה ימית וחיבורה לחוף ככל שתתפתח פעילות המצדיקה זאת.

• תוטל על הממונה על ענייני הנפט האחריות לבחון אמצעים נוספים לעידוד מיצוי פוטנציאל הרווחה הכלכלית, הנובעת משדות הגז הטבעי ועידוד חיבור למשק המקומי של שדות שאינם מחויבים בחיבור למשק המקומי.

• חישוב חובת האספקה המינימאלית למשק המקומי, בתגליות שיתגלו לאחר אישור החלטת הממשלה, יהיה כך שחובת האספקה תהיה באופן יחסי לגודלו של השדה ותחושב בהתאם לחלק התוספתי, באופן הבא:

* שדות שכמות הגז הטבעי בהם, כפי שנקבע על-ידי הממונה, נמוכה מ-50 BCM - לא תחול חובת אספקה למשק המקומי

* על כל 1 BCM נוסף מ-50 BCM ועד 200 - חובת אספקה של BCM 50% מכמות זו למשק המקומי

* על כל 1 BCM נוסף מ-200 BCM ומעלה - חובת אספקה של BCM 55% מכמות זו למשק המקומי

• תיקבע תחנת בדיקה נוספת, 5 שנים ממועד אישור החלטת הממשלה, בדבר המלצות הצוות המקצועי, בהתאם לצרכי המשק המקומי ובהתחשב בהיצע הגז הטבעי.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

6 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

5.
ועדת אסון לא חזון
למה כמות מובטחת רק ל 25 שנים? הלוואי שלא נצטרך את הגז כבר בעוד 20 שנים כי המשק יתבסס על אנרגיות מקיימות ונקיות, אבל במשרד האנרגיה בראשות שטייניץ ואדירי אין יעדים כאלה. הקמת מכלול ימי נוסף (כלומר עוד אסדות בנוסף לתמר ולוויתן בסמוך לחוף) מול חופי נתניה פירושו מכת מוות לחופים, לתיירות,לערך הנדל"ני שלהם, לבריאות תושבים, לסביבה ולאוויר הנקי שיהיה מזוהם פי עשרות מונים ממה שעכשיו אבל את שטייניץ ואדירי כל זה לא מעניין...
דרור  |  06.01.19
3.
ועדה רדודה שבמקום חזון יש עסקנות לאפשר לתיקוני הגז
עברתי על המלצות הועדה שאמור היה להיות מדינות המדינה בחמש שנים הקרובות במשק האנרגיה. רדוד, התעסקו בהערכות ותחזית צריכה של גז לשנים הקרובות, גם זה בהצגת תחזיות ושום צעד כדי לגרום לתהליכים לקרות. כול מה שעיניין את שטייניץ ואדירי זה איך לאפשר לחבריו טיקוני הגז יד ליצא יותר גז ולא לדאוג לרזרבות מספיקות לעתיד היותר רחוק. לא טופלו ב: - מעבר וקידום אנרגיות מתחדשות - זיהום אויר כתוצאה מזיקוק הגז - מונופולים בתחום הגז, מחיר הגז ... - עידוד מעבר לרכבים חשמלים ... רדוד - מאוד רדוד
נועם  |  06.01.19
לכל התגובות