אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
נשיא ניסאן המודח יופיע לראשונה מחר בבית המשפט צילום: אוראל כהן

נשיא ניסאן המודח יופיע לראשונה מחר בבית המשפט

לאחר חודש וחצי של ניתוק מהעולם. האיש האחראי על מיזוג רנו, ניסאן ומיצובישי מואשם ביפן בעבירות של אי־סדרים כלכליים

07.01.2019, 08:03 | תומר הדר

קרלוס גוהן, נשיא ניסאן המודח, צפוי להופיע בבית משפט בטוקיו מחר. בשביל גוהן, מולטי־מיליונר המוחזק מ־19 בנובמבר במעצר בתא קר ונטול מיטה או אמצעים ליצירת קשר עם העולם החיצון, תהיה זו הופעה פומבית ראשונה מאז מעצרו עם הגעתו ליפן בנובמבר האחרון. גוהן, האחראי למיזוג רנו, ניסאן ומיצובישי, נעצר לאחר שהואשם בשורת אישומים הנוגעים לאי־סדרים כלכליים בדיווחי רנו ניסאן.

קראו עוד בכלכליסט

קרלוס גוהן. תנאי מעצר קשים, צילום: רויטרס קרלוס גוהן. תנאי מעצר קשים | צילום: רויטרס קרלוס גוהן. תנאי מעצר קשים, צילום: רויטרס

עבור ענף הרכב העולמי מעצרו של גוהן נחשב לאחד האירועים המכוננים של 2018 לצד מותו הפתאומי של מנכ”ל FCA סרג’יו מרקיונה לפני כשלושה חודשים. גוהן, שכונה מאחורי גבו “מקצץ העלויות”, אחראי למה שנחשב בענף הרכב העולמי לאחד המיזוגים הבלתי אפשריים בתעשייה, מיזוג של מזרח ומערב, רנו וניסאן.

ב־1999 הגה קרלוס גוהן, אז סגן נשיא ברנו שהגיע מיצרנית הצמיגים מישלן, תוכנית חילוץ לניסאן, אז יצרנית יפנית חולה. כחלק מתוכנית החילוץ רכשה רנו 36.8% ממניות ניסאן תמורת 5 מיליארד דולר. באוקטובר 2001 הגדילה רנו את אחזקותיה בניסאן ל־44%, ואילו ניסאן רכשה 15% מרנו. ב־2002, בניצוחו של גוהן, הוקמה חברת ניהול משותפת לרנו ניסאן שבה מחזיקות שתי החברות חלקים שווים, ואילו באוקטובר 2016 רכשה רנו ניסאן שליש ממניות יצרנית הרכב היפנית מיצובישי, מה שהפך אותה לרנו ניסאן מיצובישי.

גוהן היה אמור לפרוש לקראת 2020, ולכן הציג למשקיעים תוכנית שנקראה “הברית 2022”, תוכנית חומש בהיקף השקעה של יותר מ־10 מיליארד יורו, שבה ייערכו החברות לקראת העמקת הסינרגיות ביניהן, בכלל זה שיתופי פלטפורמות והעמקת המחקר בתחום הרכב החשמלי והאוטונומי.

גוהן ביקר בעבר בישראל: בינואר 2008 בא לרגל חנוכת בטר פלייס, מיזם הרכב החשמלי שקרס. גוהן, שנפגש עם ראש הממשלה אז אהוד אולמרט ועם שי אגסי, מיעט לדבר על כישלונה של רנו בפרשה.

בשבועות האחרונים הועלו אינספור תיאוריות הכוללות, בין היתר, דיווחי שכר כוזבים, ניפוחים של דיווחים לבורסה ביפן וקבלת שוחד לכאורה ממשפחת אצולה סעודית. בשימוע יוקראו לראשונה ההאשמות לפני גוהן.

לפי דיווחים ביפן, האישום העיקרי נגדו נוגע לדיווח כוזב על הכנסתו, אבל לצד האישום הזה, שהוא עבירה על החוק היפני, צפויה ניסאן לדרוש כי גוהן יואשם גם בשימוש לרעה בכספי חברה, בכלל זה שימוש בווילות של ניסאן בברזיל ובלבנון ותשלום משכורת לאחותו של גוהן, ששימשה יועצת שלו.

בשביל היפנים גוהן הוא בעל מעמד של גיבור תרבות הדומה לזה של כוכבי קולנוע. בין היתר, כיכב גוהן בסדרת חוברות קומיקס המתארות איך הציל את ניסאן ממשבר.

ייתכן שמסיבה זו פורסמו ביפן כמה מאמרים המציגים את חוסר ההתאמה בין מעצרו של גוהן ותנאי מעצרו לפרשות דומות שאירעו בקרב בכירים במוסדות יפניים, שנהנו מתנאי מעצר הרבה יותר ידידותיים.

גוהן כבר אינו מכהן בתפקידים כלשהם בניסאן או במיצובישי, אבל עדיין מכהן כנשיא וכמנכ"ל רנו.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות