אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הפועל באר שבע, זה הזמן לחשוב כמו אלכס פרגוסון צילום: איי אף פי

הפועל באר שבע, זה הזמן לחשוב כמו אלכס פרגוסון

האלופה בעונה ספורטיבית לא טובה. אך דווקא העונה המאתגרת היאהזדמנות מושלמת לבנייה מחדש. להתחדשות. לא דרך שוק העברות השחקנים

07.01.2019, 09:08 | אוריאל דסקל

בהארוורד חקרו את ההצלחה של אלכס פרגוסון במנצ'סטר יונייטד. הסיבות להצלחתו רבות ומגוונות, אבל הסיבות העיקריות היו קשורות זו בזו.

קראו עוד בכלכליסט

1. היכולת שלו להתחדש ולהשתנות

למרות שהיה מבוגר מרוב היריבים שלו ב-20+ שנה, הקבוצה שלו תמיד שיחקה כדורגל שמותאם למגמות החדשות בכדורגל האירופי. הוא היה מוכן לקבל רעיונות חדשים על בסיס קבוע, ולכן החליף עוזרי מאמנים (שתפקדו כמאמנים ביום-יום) כל כמה שנים והכניס עוד ועוד אנשי מדע ומקצוע לקבוצה; לכן בחר שחקנים ומאמנים לקבוצות הנוער והיה מבקר על בסיס קבוע במשחקי הנוער והמילואים של המועדון - כדי לראות מי יכול להתאים לקבוצה הבוגרת. השינויים שלו התבססו על ראייה לטווח ארוך - שהתאפשרה בזכות בעלות מועדון שאיפשרה לו לנהל את הצד המקצועי ללא התערבות.

ברק בכר. להכניס את הארנק לכיס ולהתחיל לחשוב כמו פרגוסון, צילום: עוז מועלם ברק בכר. להכניס את הארנק לכיס ולהתחיל לחשוב כמו פרגוסון | צילום: עוז מועלם ברק בכר. להכניס את הארנק לכיס ולהתחיל לחשוב כמו פרגוסון, צילום: עוז מועלם

2. ראייה לטווח ארוך

"המחשבה הראשונה של 99% מהמנג'רים החדשים היא שצריך לנצח כדי לשרוד", צוטט פרגוסון במחקר. "אז הם מביאים שחקנים ותיקים שהם מכירים. אבל מה שאני חושב שנכון לעשות זה להקים מבנה למועדון הכדורגל - לא רק בשביל הקבוצה הבוגרת. אתה תמיד צריך לבנות תשתית ויסודות. ואין דבר טוב יותר מאשר לראות את השחקנים שגדלו על היסודות שבניתי נכנסים לקבוצה הבוגרת". לפי ראיון שהעניק ל"פייננשל טיימס", "לראות שחקנים חדשים, שחקנים צעירים שהופכים לגברים לנגד עיניך, זה נותן לך את הכוח להמשיך".

3. השחקנים אכפו את החוקים

לפרגוסון היה כוח להמשיך ולהתחדש, ולבנות מחדש קבוצות עם שחקנים חדשים ומאמנים חדשים על בסיס עקרונות ועמודי תווך קבועים בסגל. מי הם אותם עמודים תווך?

"תמיד היה ידוע ששחקני מנצ'סטר יונייטד יורדים מהאוטובוס עם החליפה שלהם, ללא אוזניות, עם מבט של 'אנחנו באים לעבודה'" הסביר טים שרווד, לשעבר קפטן בלקבורן ל"סקיי". "ותמיד היה ידוע שמי שאכף את החוקים ואת הנורמות הללו היו השחקנים עצמם. אם מישהו היה עובר את הגבול או מתנהג בצורה שלא תואמת את הדרישות של מנצ'סטר יונייטד, היו שם שחקנים שהיו מתקנים אותו".

פביאן ברנדי, לשעבר שחקן אקדמיה של מנצ'סטר יונייטד, זוכר איך רוי קין, קפטן המועדון, 'אכף' את התרבות של מנצ'סטר יונייטד על הקבוצה: "כשהייתי בן 13 קיירין ריצ'רדסון נכנס להרכב הראשון בפעם הראשונה. הוא הגיע לאימון יום אחד עם מכונית עם גג פתוח ומוזיקה רועשת. הוא חשב שהוא גבר. לצערו רוי קין בדיוק נכנס לחניה, הצביע עליו ואמר 'תכבה את המוזיקה ולך הביתה. אל תחזור לכאן היום'. ריצ'רדסון לא חזר יותר למועדון עם המכונית הרהבתנית ומוזיקה רועשת".

פרגוסון תמיד התעקש להחתים שחקנים עם אישיות חזקה. הוא החתים שחקנים - גם לקבוצות הנערים והנוער - רק אחרי שישב ודיבר איתם. הוא חיפש נחישות, מוסר עבודה ואומץ. הוא דרש שהשחקנים יסדרו דברים ביניהם - "יוציאו הכל החוצה" בחדר ההלבשה. הוא התעקש על הדברים הללו. מתוך הסגלים שלו צמחו מנהיגים שהיו שומרים על התרבות ועל ערכי המועדון.

הפועל באר שבע זכתה בשלוש אליפויות רצופות בזכות בניית קבוצה אמיצה, "פגיעה בול" בזרים, מאמן שהוא מוח כדורגל מבריק, חדר הלבשה חזק ומגובש, דגש מיוחד על מנטליות (אימון מנטלי, הכנה מנטלית) ורעב עצום של כל אחד ואחד במועדון. עם זאת, כבר בעונה שעברה ניתן היה להרגיש שיש סדקים בגיבוש וירידה ברעב. זה רק טבעי, אחרי הכל - המשימה הקשה ביותר בעולם הספורט היא לשמר מצוינות לאורך זמן. ואולם, העונה הסדקים של העונה שעברה הפכו לחורים של ממש. הקבוצה נמצאת במרחק 20 נקודות מהמקום הראשון, ו-10 נקודות בלבד מהקו האדום. היא מתקשה לשמור על יתרון העונה, ונראה שחוותה כמה קריסות מנטליות קשות.

אבל העונה הספורטיבית הקשה לא אבודה. העונה המאתגרת היא הזדמנות מושלמת לבנייה מחדש. להתחדשות.

קודם כל, ברק בכר חתום עד 2022. ככל הידוע הקשר שלו עם אלונה ברקת חזק, והשניים מתכננים לעבוד ביחד עוד כמה שנים טובות. החוזה שלו הוא בדיוק הבסיס היציב שעליו אפשר לבנות לעתיד. זה אומר שצריך תוכנית בנייה לטווח הרחוק. תוכנית למציאת השחקנים הנכונים - מבחינה אישיותית - אולי כאלו שאפי שיאכפו את החוקים והנורמות הרצויות. זה הזמן לחשוב כמו אלכס פרגוסון.

ייתכן שבבאר שבע מרגישים כעת שהמועדון פגוע, ושצריך לבצע פעולות חירום על מנת לעצור את הדימום; ואולם, ייתכן שדווקא הראייה לטווח הארוך, פעולות בנייה מחדש והתחדשות הן הדבר הנכון ביותר. כלומר, להכניס את הארנק לכיס, להוציא את המברשת ולנקות את כל הבלאגן כדי לראות בבירור מי עמוד תווך ומי לא. מי מתאים למאמן ולאישיות שהמאמן רוצה מהקבוצה שלו, ומי לא. מי צריך לעזוב ומי יכול לשים גבול לאחרים. ייתכן מאוד שהדבר האחרון שהפועל באר שבע צריכה זה שחקנים חדשים בחלון העברות בינואר.
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות