אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
איזו דירה אפשר לקנות עם השכר הממוצע במדינות ה-OECD? צילום: Larry Downing

איזו דירה אפשר לקנות עם השכר הממוצע במדינות ה-OECD?

באתר homes.com בדקו כמה מ"ר אפשר לקנות עם הכנסה שנתית ממוצעת בכל אחת מ-36 מדינות ה-OECD; איפה ניתן לקבל את השטח הגדול ביותר - ומה עם ישראל?

08.01.2019, 21:54 | שירות כלכליסט

כמעט בכל המדינות בעולם צעירים מתקשים לרכוש בית ומחירי הדיור עולים. אך הקושי הזה שונה ממדינה למדינה. הוא תלוי לא רק במחירי הנדל"ן אלא גם ברמת ההכנסה של התושבים. 

קראו עוד בכלכליסט

באתר homes.com בדקו כמה מ"ר אפשר לקנות עם הכנסה שנתית ממוצעת (נטו) בכל אחת מ-36 המדינות החברות בארגון ה-OECD (בהנחה שתוכלו לקבל משכנתא בסכום הגבוה פי שלושה מההכנסה השנתית הממוצעת), ובהתחשב במחירי הדירות בכל מדינה.

בתים למכירה ברחבי ארה"ב, צילום: בלומברג, אי.פי בתים למכירה ברחבי ארה"ב | צילום: בלומברג, אי.פי בתים למכירה ברחבי ארה"ב, צילום: בלומברג, אי.פי

כך למשל, לפי הנתונים שנאספו, ההכנסה הממוצעת בארה"ב תאפשר רכישת דירה בגודל 62.2 מ"ר, זאת בעוד שהבריטי הממוצע יאלץ להסתפק ב-20 מ"ר בלבד.

על פי החישוב הזה, המדינה בה מקבלים את השווי הטוב ביותר עבור הכסף היא טורקיה, שם המקומיים יכולים להרשות לעצמם 69 מ"ר עם הכנסה שנתית ממוצעת של 17,067 דולר.

איסטנבול, צילום: איי אף פי איסטנבול | צילום: איי אף פי איסטנבול, צילום: איי אף פי

ארה"ב מדורגת שנייה, שם כאמור אפשר לקנות בית בגודל 62 מ"ר עם הכנסה של 44,049 דולר. שלישית מדורגת שכנתה מדרום, מקסיקו, שבה ההכנסה ממוצעת מאפשרת רכישת 43 מ"ר. רוסיה וסלובקיה סוגרות את החמישייה הראשונה עם 38.5 מ"ר ו-32.5 מ"ר, בהתאמה.

דירה למכירה במרכז ת"א, צילום: דוד הכהן דירה למכירה במרכז ת"א | צילום: דוד הכהן דירה למכירה במרכז ת"א, צילום: דוד הכהן

לעומת זאת, ישראל מדורגת כמדינה השלישית היקרה ביותר. כלומר עם ההכנסה השנתית הממוצעת בארץ משיגים שטח קטן למדי. על פי נתוני ה-OECD, ההכנסה הממוצעת בישראל מאפשרת רכישת 12 מ"ר בלבד.

בתים למכירה בלונדון , צילום: גטי אימג בתים למכירה בלונדון | צילום: גטי אימג'ס בתים למכירה בלונדון , צילום: גטי אימג

המדינות היחידות היקרות ביותר מישראל הן דרום קוריאה שבה ההכנסה הממוצעת של 21,173 דולר מאפשרת רכישת 7.8 מ"ר בלבד, ושוויץ, שם הכנסה של 36,378 דולר מספיקה רק לגודל 10.4 מ"ר.

מדינות נוספות שבהן קשה לרכוש בית הן יפן (14.6 מ"ר) ולוקסמבורג (15 מ"ר).

מגדלי מגורים בטוקיו, יפן, צילום: בלומברג מגדלי מגורים בטוקיו, יפן | צילום: בלומברג מגדלי מגורים בטוקיו, יפן, צילום: בלומברג

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות