אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
IBM השיקה את המחשב הקוונטי המסחרי הראשון צילום: IBM

IBM השיקה את המחשב הקוונטי המסחרי הראשון

קוראים לו Q System One והוא נתון בתא זכוכית ששומר על טמפרטורה נמוכה במיוחד, שחיונית לפעולתו; המחשב החדש יאפשר ל-IBM להציע שירותי עיבוד קוונטי מרוחק, והוא נחשב ליציב ביותר מסוגו בעולם

08.01.2019, 14:26 | רפאל קאהאן

IBM חשפה את Q System One, המחשב הקוונטי המסחרי הראשון בעולם, שזמין ליישומים ארגוניים. יש לו עוצמת חישוב של 20 קיוביט, המקבילה הקוונטית של ביט במחשוב בינארי מסורתי.

קראו עוד בכלכליסט

מחשבים קוונטיים הם עתיד המחשוב עתיר הביצועים; בעוד מחשוב בינארי רגיל מתייחס ליחידות חישוב שהן או 1 או 0, למחשב הקוונטי יש סופרפוזיציה בה 1 ו-0 מתקיימים במקביל - מצב שלישי. הוספת רובד חישובי שכזה מאיצה את יכולת המחשב ומאפשרת ביצוע עיבוד מורכב בהרבה, עבור תחומים כמחקר רפואי, ניתוח נתונים פיננסיים והצפנת מידע.

נעים להכיר: Q System One, צילום: IBM נעים להכיר: Q System One | צילום: IBM נעים להכיר: Q System One, צילום: IBM

עד כה יוצר מספר קטן מאוד של מחשבים קוונטיים, שלרוב מתבססים על מערכי מחשוב שממוקמים בשטח גדול במעבדות ייעודיות. ה-Q System One הוא הראשון מהם שנתון בתוך מארז עצמאי ולא כאוסף של רכיבים נפרדים.

מכלול העיבוד של Q System One , צילום: IBM מכלול העיבוד של Q System One | צילום: IBM מכלול העיבוד של Q System One , צילום: IBM

כדי לפעול כשורה, על  Q System One לשמור על טמפרטורה נמוכה ביותר, שקרובה לאפס המוחלט - מינוס 273.15 מעלות. כדי לשמור עליה, הוצב המחשב בכלוב זכוכית בגודל 3 על 3 מ' ובעובי של 13 מ''מ, שעוטף את המעגלים ומערך הקירור. למהנדסים יש גישה למחשב דרך שני פתחים מקדימה ומאחור. בנוסף הותקנו בכלוב מנגנוני ספיגת זעזועים כדי למנוע ככל שניתן תזוזה ולהפריע לפעולת רכיבי המחשב.

זה אינו המחשב הקוונטי החזק ביותר; גוגל כבר הציגה מחשב של 75 קיוביט בשנה שעברה, אך הוא האמין ביותר. ביכולתו לשמור על קוהרנטיות קוונטית במשך 75 מיקרו-שניות, יותר מכל מחשב קוונטי. זה גם לא המחשב הקוונטי הראשון של IBM וקדמו לו ארבעה דורות. כמחשב מסחרי יציב, הוא מאפשר ל-IBM להציע שירותי עיבוד מרוחק שהם טובים וזולים מהנמצא בשוק.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות