אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ישי דוידי מוכן לתת תוספת שכר של 3% לעובדי טבע קריית שמונה צילום: יונתן בלום

ישי דוידי מוכן לתת תוספת שכר של 3% לעובדי טבע קריית שמונה

טיוטת ההסכם בין קרן פימי לטבע על רכישת מפעל מיגדה נמצאת כבר בהסתדרות. חברת התרופות מעוניינת למכור אותו תמורת 40–50 מיליון דולר. הנהלת טבע הציעה לעובדים בכפר סבא שהשכר ל־2018 לא יעלה, ואילו ב־2019 תהיה עלייה של 1.4%

09.01.2019, 06:57 | דרור רייך

ההסכם למכירת מפעל הציוד הרפואי של טבע בקריית שמונה, מיגדה, לקרן ההשקעות פימי בראשות ישי דוידי נמצא בשלבי טיוטה בהסתדרות, כך לפי מידע שהגיע ל"כלכליסט". לפי המידע, במסגרת ההסכם הוצעה לעובדי המפעל תוספת שכר של 3% לשנה לשלוש שנים.

קראו עוד בכלכליסט

עובדי מיגדה, שנחשב רווחי, היו בין אלה שניצלו מחרב הקיצוצים של הנהלת טבע, שהודיעה על סגירת מפעלים ופיטורים המוניים בסוף 2017. תוכנית ההבראה של החברה נועדה להביא לחיסכון של 3 מיליארד דולר עד סוף 2019, וכוללת פיטורי 14 אלף מתוך 54 אלף עובדי טבע בעולם. בחברת התרופות הצהירו כבר בעבר שהמפעל לא ייסגר, אלא פעילותו תימכר.

הפגנה שביתה של עובדי טבע בקרית שמונה, צילום: דובר ההסתדרות הפגנה שביתה של עובדי טבע בקרית שמונה | צילום: דובר ההסתדרות הפגנה שביתה של עובדי טבע בקרית שמונה, צילום: דובר ההסתדרות

המוצר העיקרי של מיגדה הוא הטבעדפטור - מכשיר להכנת תרופות כימותרפיות, תוך הפחתת הפגיעה ברוקחים. מכירות המוצר נאמדות ב־70–80 מיליון דולר בשנה, אך הטבעדפטור מתמודד עם תחרות גוברת, ועם רגולציה אמריקאית מחמירה.

מפעל מיגדה, שמעסיק כ־230 עובדים, נמצא על המדף כבר כמה שנים, אך כניסתו של קאר שולץ לתפקיד מנכ"ל טבע זירזה את המגעים למכירתו. על פי ההערכות, טבע צפויה למכור אותו תמורת 40–50 מיליון דולר. בעבר היא דרשה תמורתו 80–100 מיליון דולר.

בין המתעניינים הקודמים במפעל ניתן למנות את קיבוץ מעברות, והמפיצה של מוצרי המפעל בארה"ב ובאירופה - בי. בראון הגרמנית. בין הנהלת טבע לעובדים קיים עימות, שכלל גם השבתות של המפעל בגיבוי ההסתדרות, לאחר שלטענת העובדים לטבע לא היתה כוונה ללכת לקראתם במו"מ להבטחת זכויותיהם במכירת המפעל.

העובדים דורשים לדעת למי יימכר המפעל, והודיעו שהם מעדיפים שהרוכש יהיה ישראלי. עדיין לא ידוע אם הסכם המכירה מול פימי כולל התחייבות של הרוכש שלא להעביר את הייצור למדינה אחרת.

אתמול קיים ועד עובדי פתח תקווה בטבע אסיפה. בין הנושאים שעלו בה היו המעבר הצפוי לרמת החייל, דיוני השכר המתקיימים בימים אלה, ומעל הכל - השמועות על גל פיטורים נוסף. העובדים חוששים שעוד 150 עובדים יאבדו את משרתם. מהוועד לא נמסר מספר מדויק, אך ראשיו ציינו כי 2019 תהיה שנת התייעלות.

בתחילת השבוע הכריז גם ועד עובדי טבע כפר סבא על סכסוך עבודה, לאחר שלטענתו הגיע למבוי סתום בדיוני השכר בתום פגישה עשירית עם הנהלת החברה, וביחד עם ההסתדרות. הנהלת טבע הציעה לעובדים שהשכר ל־2018 לא יעלה, ואילו ב־2019 תהיה עלייה של 1.4%. המפעל בכפר סבא הוא מאתרי הייצור הגדולים של טבע, שמייצר בין היתר את הקופקסון.

לדברי יו"ר הוועד אלירן קוזליק, "לאור סכסוך העבודה שהוכרז, יש גורמים בהנהלה שמנצלים לרעה את ימי הצינון לטובת הכפשות, הפחדות והעברת מידע מטעה. היום נקיים אסיפת עובדים, נציג את התמונה האמיתית ונחשוף נתונים ופרטים שאליהם נחשפנו באחרונה".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות