אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הבנקים יבנו מחדש את הכדורגל הטורקי צילום: רויטרס

הבנקים יבנו מחדש את הכדורגל הטורקי

התאחדות הבנקים בטורקיה והתאחדות הכדורגל הטורקית הגיעו לסיכום מימון מחדש של חובות מועדוני הכדורגל במדינה, שעל פי הערכות עומדים על יותר מ-2 מיליארד דולר (11 מיליארד לירות)

09.01.2019, 11:57 | שירות כלכליסט

התאחדות הבנקים בטורקיה והתאחדות הכדורגל הטורקית הגיעו לסיכום מימון מחדש של חובות מועדוני הכדורגל במדינה, שעל פי הערכות עומדים על יותר מ-2 מיליארד דולר (11 מיליארד לירות). יילירים דמירונן, נשיא התאחדות הכדורגל הטורקית, מנהלי מועדוני הכדורגל בסופר ליגה ויו"ר התאחדות הבנקים, חוסיין איידין, הגיעו לסיכום בשבוע שעברה. החובות לא יימחקו או יימכרו במחירי הנחה אבל המטרה העיקרית היא "לחזק את המבנה הפיננסי של המועדונים ולהציג קריטריונים נוקשים לניהול כלכלי". הבנקים יבנו תוכניות נפרדות לכל מועדון והתאחדות הכדורגל הטורקית וישיגחו על הפיננסים של המועדונים. לפי BloombergHT הבנקים ידחו כל החזר חוב בעשור לפחות על מנת להוציא את התוכנית לפועל.

קראו עוד בכלכליסט

עמנואל אדאביור במדי בשאקשהיר. הליגה הטורקית מאבדת מערכה , צילום: רויטרס עמנואל אדאביור במדי בשאקשהיר. הליגה הטורקית מאבדת מערכה | צילום: רויטרס עמנואל אדאביור במדי בשאקשהיר. הליגה הטורקית מאבדת מערכה , צילום: רויטרס

הוצאות גדולות על שמות גדולים ומבני בעלות מפוקפקים הובילו את רוב מועדוני הכדורגל בטורקיה למצב פיננסי בעייתי. רוב 18 הקבוצות בליגה הבכירה בטורקיה סובלות מחובות וקיים לחץ על הממשלה לתמוך ולשגיח על מועדוני כדורגל במדינה. גלטאסריי בעלת חוב של כ-140 מיליון דולר. פנרבחצ'ה בחוב עצום של כ-400 מיליון דולר ובשיקטאש בחוב שגובל ב-200 מיליון דולר. על פי הערכות, כל החובות של המועדונים הטורקים הבכירים עומדים כיום על כ-2 מיליארד דולר.

בעקבות ההחלטות, המניות של הקבוצות הטורקיות שנסחרות בבורסה (בשיקטאש, גלטאסריי, פנרבחצ'ה ועוד שני מועדונים) קפצו בין 6% ל-10%. הלירה הטורקית היא בין המטבעות החלשים ביותר בעולם בשנים האחרונות (איבדה מערכה 28% בשנה האחרונה) והבנקים (ומוסדות פיננסים טורקיים) כבר מימנו מחדש חובות בשווי 20 מיליארד דולר.

אגב, כיום עומדת בראש הטבלה קבוצת איסטנבול בשאקשהיר שאינה אחת מהגדולות של הכדורגל הטורקי ויש לה מעט היסטוריה (הוקמה ב-1990) ומעט אוהדים. עם זאת, הסגל שלה מלא בשחקנים יקרים כגון ארדה טוראן, עמנואל אדאביור, גייל קלישי וכיום גם רוביניו. לפי השמועות, הקבוצה מעוניינת לרכוש גם את מסוט אוזיל. על פי כל הידוע, מי שמביא את הכסף לקבוצה הם אנשי עסקים תומכי רג'פ טאיפ ארדואן שמעוניין שבשאקשהיר תהיה "קבוצה תומכת ממשלה". המועדונים הגדולים האחרים פחות מזוהים עם ארדואן ואנשיו. מנהלי המועדון מאיסטנבול הם אנשים עם קשרים ל-AKP, המפלגה שארדואן הקים ב-2001.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות