אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
טראמפ פוצץ את השיחות על השבתת הממשל; "זה בזבוז זמן" צילום: רויוטרס

טראמפ פוצץ את השיחות על השבתת הממשל; "זה בזבוז זמן"

נשיא ארה"ב נועד עם מנהיגי הדמוקרטים בקונגרס בניסיון לשכנע אותם להעביר את התקציב שדרש לחומה בגבול מקסיקו וכך לסיים את השבתת הממשל. הם סירבו, והוא קם והלך: "אין לנו על מה לדבר". אחר כך צייץ בטוויטר: "זה היה בזבוז זמן מוחלט. אמרתי ביי-ביי"

10.01.2019, 08:55 | ynet

נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ נטש אמש (רביעי) בזעם פגישה דרמטית בבית הלבן עם מנהיגי הדמוקרטים בקונגרס, שנועדה במקור להביא לסיום ההשבתה שמשתקת חלקית את הממשל האמריקני מאז 22 בדצמבר. מנהיג הדמוקרטים בסנאט צ'אק שומר סיפר כי טראמפ היכה בשולחן ואמר: "אין לנו על מה לדבר".

קראו עוד בכלכליסט

לדברי שומר, טראמפ נטש את הפגישה איתו ועם יושבת הראש הדמוקרטית של בית הנבחרים ננסי פלוסי, אחרי שהם הבהירו לו כי הדמוקרטים לא שינו את דעתם, וכי אין בכוונתם לאפשר את הקצאת 5.7 מיליארד הדולרים שהוא מבקש להקצות לבניית החומה נגד מסתננים בגבול עם מקסיקו. בניית החומה, נזכיר, הייתה אחת מהבטחות הבחירות המרכזיות של טראמפ, אולם מאז תחילת כהונתו הוא מתקשה לקדם אותה.

דונלד טראמפ, צילום: רויוטרס דונלד טראמפ | צילום: רויוטרס דונלד טראמפ, צילום: רויוטרס

"הוא שאל את יושבת הראש פלוסי 'תסכימו לאשר את החומה שלי?' והיא ענתה 'לא'", סיפר שומר. "ואז הוא פשוט קם ואמר, 'אם ככה אז אין לנו על מה לדבר' – ופשוט יצא". לדברי שומר, זו הייתה עוד התקפת זעם רגילה של טראמפ, מהסוג שאליו הוא נקלע כשהוא אינו מצליח להשיג את מבוקשו.

זמן קצר אחרי פיצוץ הפגישה עם הדמוקרטים כתב טראמפ בטוויטר שהפגישה שערך איתם בניסיון לשים קץ להשבתה החלקית של הממשל הייתה "בזבוז זמן מוחלט". הוא סיפר ששאל את שומר ופלוסי אם בתמורה לכך שיאפשר להחזיר את הממשל לפעילות מלאה כבר עכשיו יסכימו לאשר את בקשתו בעוד כחודש.

"שאלתי מה יקרה בתוך 30 יום אם אפתח את הדברים", כתב טראמפ, "אתם הולכים לאשר את החומה בגבול? ננסי אמרה 'לא'. אמרתי 'ביי-ביי', שום דבר אחר לא עובד!".

סגן הנשיא מייק פנס אמר בעקבות פיצוץ הפגישה כי הדמוקרטים "אינם רוצים אפילו לנהל משא ומתן" על סיום העימות עם טראמפ בנוגע לחומה ועל סיום ההשבתה של הממשל. בשיחה עם כתבים בבית הלבן אמר פנס: "אני חושב שהנשיא הבהיר היום היטב את עמדתו – לא יהיה הסכם בלי החומה. כשפלוסי אמרה לו 'לא', הנשיא אמר 'שלום'". על טענתו של מנהיג הדמוקרטים בסנאט צ'אק שומר שטראמפ חווה התקף זעם אמר פנס: "אני לא זוכר שבאיזשהו שלב הנשיא הרים את קולו".

בתוך כך, אמש הודיע רודי ג'וליאני, עורך דינו של טראמפ, כי מעתה לא ישיב הנשיא על שום שאלה בחקירת רוסיה גייט, החקירה שמנהל התובע המיוחד רוברט מולר בנוגע להתערבות רוסיה בבחירות לנשיאות ארה"ב ב-2016 ולקשרים שהיו או לא היו בין אנשי טראמפ לבין גורמים רשמיים במוסקבה. טראמפ העביר למולר תשובות כתובות על שאלותיו בשלהי נובמבר.

"הצוות של מולר יכול לנסות לחייב את טראמפ להגיע לתת עדות, אבל הם יודעים שאנחנו יכולים לצאת למלחמה שתעשה להם את המוות", אמר ג'וליאני. הוא הוסיף כי הגיע הזמן שמולר יפרסם את הדו"ח שלו.

מולר מונה לחקור את הפרשה במאי 2017, ולא ברור מתי יסיים את החקירה. כשישלים את עבודתו הוא צפוי להעביר למשרד המשפטים דו"ח מסווג עם ממצאיו, ובסופו של דבר הדו"ח הזה עשוי להפוך לגלוי.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות