אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מיזוג ערוץ 10 ורשת אושר סופית; העלייה לאוויר - אחרי 16 בינואר צילום: אלכס קולומויסקי

מיזוג ערוץ 10 ורשת אושר סופית; העלייה לאוויר - אחרי 16 בינואר

מועצת הרשות השנייה אישרה את המיזוג, ואת מכירת חלקה של רשת בחברת החדשות לקשת; היו"ר יוליה שמאלוב ברקוביץ' התנגדה: "מיזוג הוא הפתרון הקל"

11.01.2019, 07:56 | עומר כביר
מועצת הרשות השנייה אישרה אתמול בערב סופית את המיזוג בין רשת לערוץ 10 ואת מכירת חלקה של רשת בחברת החדשות לקשת. לפי תנאי האישור, הערוצים לא יוכלו להתמזג לפני 16 בינואר, על מנת לאפשר די זמן ליידוע הציבור בשינויים הצפויים במפת הערוצים.

קראו עוד בכלכליסט

לפי ההחלטה שפרסמה הרשות השנייה, על המיזוג בין ערוץ 10 לרשת להתבצע במקביל להעברת חלקה של רשת בחברת החדשות לקשת. עם השלמת המיזוג יופסקו השידורים באפיק 14, ושידורי חברת החדשות יועברו באפיק 12 בלבד בעוד שידורי חדשות 10 יעברו לאפיק 13.

"המועצה שקלה שיקולי ריכוזיות כלל משקית ושיקולים של קידום התחרותיות הענפית לפי החוק לקידום התחרות ולצמצום הריכוזיות, ולאחר היוועצות עם ועדת הריכוזיות ועם הממונה על ההגבלים העסקיים, היא סבורה שאין בשיקולי ריכוזיות כלל-משקית ושיקולי תחרות ענפית כדי למנוע את הקצאת הזכויות", נכתב בהחלטה.

ההחלטה הזכירה את המלצת ועדת הריכוזיות לקבוע כללים שיגבילו את ההשפעה של בעלי העניין בערוצים על התוכן שמשודר בהם, בין השאר באמצעות הגדולת מספר הדירקטורים העצמאיים או נציגי הציבור בדירקטוריון.

"בהמלצה אין בה משום תנאי לאישור ההקצאה ויכול שהיא תטופל בשלב מאוחר יותר", נכתב. "בכוונת המועצה לפרסם שימוע בעניין ולדון בנושא לאחר קבלת התייחסות הגורמים הרלבנטיים.

 כמו כן, עמותת הצלחה ביקשה לשקול את אופן מינוי הדירקטורים מטעם בעלי הרישיון בכל חברת החדשות. השימוע יכלול גם עניין זה. כן תשקול המועצה בהמשך גם תיקוני כללים נוספים לריסון השפעת בעלי העניין בערוצים המסחריים על התוכן המשודר בהם".

יוליה שמאלוב ברקוביץ יוליה שמאלוב ברקוביץ' | צילום: אלכס קולומויסקי יוליה שמאלוב ברקוביץ

יו"ר מועצת הרשות השנייה, יוליה שמאלוב ברקוביץ', שהתנגדה לאישור המיזוג, הודתה לחברי המועצה על עבודתם המקצועית והרצינית בסוגיה. "מזה מספר חודשים שחברי המועצה מקיימים פגישות תכופות והופכים כל אבן בניסיון לקבל את ההחלטה הנכונה ביותר לכל הצדדים", היא מסרה בהודעה לעיתונות. "כחלק מתהליך הבדיקה, נפגשו חברי המועצה עם שורה של גורמים כדי שיוכלו לקחת בחשבון את סך השיקולים הרלוונטיים לסוגיית המיזוג.

"אני באופן אישי החלטתי להצביע נגד המיזוג כי חששתי, כפי שטענתי במהלך החודשים האחרונים, שמיזוג הוא הפתרון הקל ולא הפתרון הנכון. אני עדיין מאמינה כי זהו אינטרס ציבורי לפתוח את שוק התקשורת ומקווה ששוק הטלווייזה המסחרית לא ייהפך במקרה הטוב לדואופול ובמקרה הרע למונופול. עדיין נדרשת עבודת עומק בטיפול בכשלי שוק התקשורת הקיימים מזה 15 שנים. אני מאחלת הצלחה לערוץ הממוזג".

מנכ"ל הרשות השנייה, ניר שויקי, הוסיף: "אני מאמין שהמהלך יאפשר לשני הערוצים לספק לאזרחי מדינת ישראל שידור איכותי ולפעול באיזון כלכלי לאורך זמן".

"אנו מברכים על ההחלטות שהתקבלו על ידי הממונה על ההגבלים העסקיים ועל ידי חברי מועצת הרשות השנייה, ומודים על העבודה המאומצת שנעשתה על ידם באישור עסקת המיזוג בלוח הזמנים הקצר", מסרו בעלי המניות של הערוץ הממוזיג בהודעה משותפת. "בימים הקרובים יושלמו ההכנות להשקת הערוץ החדש שיחל את שידוריו בקרוב".

אודי אנג'ל ושאר בעלי המניות ברשת ברכו על אישור המיזוג בתגובה נפרדת: "המיזוג היה ארוך ומורכב אך פעלנו בו בהרמוניה ושיתוף פעולה מלא עם בעלי ערוץ עשר. ההערכה ההדדית וההבנה שזה המהלך הנכון - הם שאפשרו את הצלחתו. השלמת המיזוג מאפשרת את הסדרת שוק הטלוויזיה בישראל ואנו מאמינים כי אזרחי ישראל ייהנו מערוץ איכותי, יציב בעל חברת חדשות מובילה, ולוח שידורים שמגלם את היתרונות של כל אחד מהערוצים הנפרדים. אנו בטוחים שזהו המקרה שבו השלם עולה על סך חלקיו".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות