אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בעלי מניות באלפבית תובעים את המייסדים בעקבות פרשת ההטרדות המיניות צילום: אי פי איי

בעלי מניות באלפבית תובעים את המייסדים בעקבות פרשת ההטרדות המיניות

לפי התביעה שהוגשה לבית משפט בקליפורניה, דירקטוריון החברה האם של גוגל אפשר להטרדות להתבצע, אישר תשלומים גדולים למטרידים לכאורה ושמר על ההטרדות בסוד

11.01.2019, 08:56 | עומר כביר

בעלי מניות באלפבית תובעים את מייסדי החברה ואת הדירקטורים שלה בעקבות התנהלותם בפרשת ההטרדות המיניות בחברה הבת גוגל, שנחשפה לפני כמה חודשים.

קראו עוד בכלכליסט

לטענתם, הדירקטוריון כשל למלא את חובתו בכך שאפשר להטרדות להתבצע, אישר תשלומים גדולים למטרידים לכאורה ושמר על ההטרדות בסוד.

לפי דיווח של בלומברג, התביעה הוגשה בין השאר נגד מייסדי גוגל ושני המנהלים הבכירים באלפבית, לארי פייג' וסרגיי ברין, והיועץ המשפטי של החברה דייוויד דרמונד.

התובעים מבקשים למנות שלושה דירקטורים עצמאיים לדירקטוריון אלפבית, ושינוי מנגנון ההצבעה הקיים - המעניק כוח לפייג' וברין. עוד הם דורשים כי בכירי החברה שהטרידו מינית יחזירו תשלומים שקיבלו. בנוסף הם תובעים פיצוי על הנזק הפיננסי שנגרם לחברה - אך לא נוקבים במספר.

הפרשה התפוצצה בסוף אוקטובר, אז חשף "ניו יורק טיימס" כי אנדי רובין, מייסד אנדרואיד ובכיר גוגל לשעבר, התבקש להתפטר מהחברה, עם בונוס נאה של 90 מיליון דולר, אחרי שעובדת התלוננה, ותלונתה נמצאה אמינה, שרובין כפה עליה לבצע מין אוראלי.

לארי פייג לארי פייג' וסרגיי ברין | צילום: אי פי איי לארי פייג

רובין לא היה היחיד, ולפי הדיווח בעשור האחרון היו עוד שני מקרים דמים לפחות, ומקרה שלישי שבו הבכיר נשאר בחברה ואף זכה למשרה עם תגמול גבוה יותר.

הפרסום עורר זעם רב בחברה ומחוצה לה, שהתגבר לאחר שמנכ"ל גוגל, סונדאר פיצ'איי, חשף במייל לעובדים שבשנתיים האחרונות פיטרה החברה 48 עובדים, מתוכם 13 מנהלים בכירים, בעקבות תלונות על הטרדה מינית. אף אחד מעובדים אלו לא קיבל פיצוי, אבל גוגל גם שמרה על ההליך חשאי וכתוצאה אפשרה לעובדים לעבור בקלות לחברות אחרות.

"פייג' וברין אפשרו לרובין להתפטר בשקט, אחרי שחקירה פנימית חשפה שהטענות להטרדה מינית מצדו אמינות", נטען בתביעה, שהוגשה אתמול לבית משפט בקליפורניה. "בעת שעבד בגוגל, נטען נגד רובין שהוא גם היה מעורב בסחר בבני-אדם – ושילם מאות אלפי דולרים לנשים כדי שיהיו, במילותיו של רובין עצמו, 'בבעלותו'. התנהגותם של רובין ובכירים אחרים היתה מגעילה, לא-חוקית, לא-מוסרית ומשפילה בעבור נשים, בניגוד לכל עיקרון שגוגל טוענת שמייצג אותה".

גוגל סירבה להגיב לתביעה. פרקליטו של רובין מסר בתגובה לבלומברג: "התביעה, כמו חלק ניכר מהכיסוי התקשורתי, מייצגת את פרישתו של אנדי מגוגל באופן שגוי ומקצינה טענות שהועלו נגד אנדי על ידי אשתו לשעבר. אנדי עזב את גוגל מרצונו. אנדי מכחיש כל התנהגות לא ראויה, ונגן עליו במרץ נגד האשמות נטולות בסיס אלו".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות