אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הערכות בבריטניה: לוח הזמנים של הברקזיט יוארך; הפאונד הבריטי קופץ מול הדולר והיורו צילום: גטי אימג'ס, איי אף פי

הערכות בבריטניה: לוח הזמנים של הברקזיט יוארך; הפאונד הבריטי קופץ מול הדולר והיורו

המטבע הבריטי מזנק מול היורו ב-1% ומוסיף לערכו 0.8% מול הדולר. על פי דיווח בלונדון, שרים בקבינט מעריכים כי לא יהיה מנוס מדחיית הדד-ליין של עזיבת האיחוד המתוכנן מה-29 במרץ. איגוד התעשיינים הבריטיים: "עזיבת האיחוד ללא הסכם תוביל להתכווצות הכלכלה הבריטית ב-8%"

11.01.2019, 19:20 | שירות כלכליסט

הפאונד הבריטי מזנק היום לאחר דיווח בעיתון הבריטי איבנינג סטנדרט, שלפיו שרי הקבינט של תרזה מיי מעריכים כי יציאת בריטניה מאיחוד האירופי תידחה מעבר לדד-ליין המתוכנן ב-29 במרץ. הליש"ט מזנקת מול הדולר ב-0.8% ונסחרת תמורת 1.285 דולר. במקביל מזנק המטבע הבריטי מול היורו ב-1% ונסחר תמורת 1.119 יורו.

קראו עוד בכלכליסט

על פי הדיווח, השרים העריכו כי דחיית הדד-ליין לעזיבת האיחוד הוא בלתי נמנע, בין היתר לאור העובדה כי על בריטניה להעביר לפחות שישה חוקים - לפני עזיבת האיחוד, מהלך שעשוי להיות בלתי אפשרי בפרק הזמן הקצר שנותר. "אפילו אם נבקש מחברי הפרלמנט להמשיך לעבוד בסופי שבוע ולבטל את הפגרה בפברואר לא יהיה די זמן שיאפשר לנו להימנע מלבקש דחייה", מסרו לאיבנינג סטנדרט מקורות המקורבים לנושא. 

ראשת ממשלת בריטניה תרזה מיי, צילום: גטי אימג ראשת ממשלת בריטניה תרזה מיי | צילום: גטי אימג'ס, רויטרס ראשת ממשלת בריטניה תרזה מיי, צילום: גטי אימג

במקביל לדיווח מזהיר היום איגוד התעשיינים הבריטי (CBI) כי עזיבת בריטניה את האיחוד האירופי ללא הסכם ברור תוביל להתכווצות כלכלת הממלכה ב-8% ולקיצוץ אלפי משרות.

מזכ"לית האיגוד קרולין פיירבאירן מבהירה כי זו החובה של הפוליטיקאים הבריטים "לשמור על הביטחון והשגשוג של המדינה שלנו", ולכן עליהם לתעדף את העבודה והמשרות, לפני ענייני פוליטיקה".

בשבוע הבא אמורה להתקיים בפרלמנט הבריטי הצבעה גורלית על הסכם הפרישה, שאותו השיגה ראשת הממשלה תרזה מיי עם האיחוד האירופי. על פי ההערכות, יש רוב בפרלמנט לדחיית ההסכם, דבר שמעלה את הסבירות כי בתום הדד-ליין במרץ בריטניה תיאלץ לעזוב את האיחוד בלי הסכם מוסדר (מצב המעלה את הסבירות שמפלגת הלייבור שבאופוזיציה תכריז על הצבעת אי אמון בממשלה, מהלך שיכול להסתכם בבחירות חדשות). אפשרות נוספת היא, כאמור, דחיית הדד-ליין.

דבריה של פיירבאירן דומים לאזהרה שפרסמה סוכנות דירוג האשראי S&P אתמול, שלפיה היא תשקול מחדש את דירוג הבנקים בבריטניה, אם הברקזיט ייצא לפועל בלי הסדר עם האיחוד. עם זאת, שר החוץ ג'רמי האנט טען היום כי הוא מצפה שהפוליטיקאים ימצאו דרך למנוע עזיבה בלי הסדר.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות