אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
יש עסקה: אירונאוטיקס נמכרת לרפאל ולאביחי סטולרו ב-850 מיליון שקל צילום: מתוך קטלוג החברה

בלעדי לכלכליסט

יש עסקה: אירונאוטיקס נמכרת לרפאל ולאביחי סטולרו ב-850 מיליון שקל

מדובר בפרמיה של קרוב ל-70% על שווי החברה בבורסה; העסקה תיעשה במיזוג משולש הופכי שמשמעותו מחיקה של אירונאוטיקס מהמסחר והפיכתה לחברה פרטית; בכך גברו רפאל וסטולרו על תע"א בתחרות על חברת המל"טים; התחרות בין שתי החברות הממשלתיות בבעלות מלאה של המדינה הקפיצה את המחיר, ובאוצר מתכוונים לבדוק זאת

13.01.2019, 07:34 | גולן חזני

הצטרפו לעדכונים שוטפים בערוץ הטלגרם של מדור שוק ההון בכלכליסט

 

חברת המל"טים אירונאוטיקס נמכרת לרפאל ולאיש העסקים אביחי סטולרו תמורת סכום של 850 מיליון שקל, כך נודע ל"כלכליסט". מדובר בפרמיה של קרוב ל-70% על שווי החברה הנוכחי בבורסה. רפאל וסטולרו קיבלו בלעדיות של שישה שבועות עד לאישור העסקה באסיפה הכללית של החברה. שלוש הקרנות המחזיקות בחברה - ויולה, בראשית ו-KCPS - ימכרו למעשה את אחזקותיהן בסך 36% בחברה.

קראו עוד בכלכליסט

ל"כלכליסט" נודע כי העסקה נחתמה אמש בשעת לילה מאוחרת, וכי היא תיעשה במיזוג משולש הופכי שמשמעותו מחיקה של אירונאוטיקס מהמסחר והפיכתה לחברה פרטית בידי רפאל וסטולרו. ברפאל חוששים ממצב שבו גורם לא רצוי ישתלט על נתח מהותי ממניות אירונאוטיקס, אם החברה תישאר ציבורית, ויהפוך לשותף שלה מבלי לקבל את הסכמתה.

בסוף השבוע נכנס המו"מ עם רפאל להילוך סופי לאחר שזו הציעה 800 מיליון שקל ועלתה ל-850 מיליון שקל. מדובר בסכום כפול מזה שהציעה החברה וסטולרו רק באוגוסט האחרון – 430 מיליון שקל. ההצעה באה לאחר שהתעשייה האווירית נכנסה לתמונה והציעה 650 מיליון שקל. המחיר שעליו סוכם נראה מופקע משהו מול שווי השוק של אירונאוטיקס שרק לפני חודש עדיין נסחרה בשווי 400 מיליון שקל בלבד.

באוצר כבר קיימת ביקורת על התחרות בין שתי החברות הממשלתיות בבעלות מלאה של המדינה שהקפיצה את המחיר לטובת שלוש הקרנות שמחזיקות בשליטה באירונאוטיקס ולטובת בעלי המניות שלה, ביניהם איש העסקים אהרון פרנקל שבחודש האחרון רכש 20% ממניות החברה ב-100 מיליון שקל ועתה יקבל תמורתן כ-170 מיליון שקל. לפיכך, המחיר הגבוה משולם למעשה מקופת המדינה בחציו לפחות. במשרד האוצר מתכוונים לבצע בחינה של הנושא.

העסקה נחתמה כאשר ברקע מתנהלות שתי חקירות נגד אירונאוטיקס. הראשונה, בחשד לעבירות על חוק הפיקוח על היצוא הביטחוני ועבירות של קבלת דבר במרמה, מתנהלת במשטרה ובמשרד הביטחון, והפרקליטות כבר הודיעה כי תגיש כתבי אישום נגד 10 בכירים בחברה בכפוף לשימוע; והשנייה - ברשות ני"ע, בחשד לשימוש במידע פנים.

הקרב על אירונאוטיקס

רפאל הגישה כאמור באוגוסט הצעה לרכישת אירונאוטיקס לפי שווי של 430 מיליון שקל. הדירקטוריון דחה את ההצעה, והמגעים מול רפאל נמשכו על אש קטנה. בתוך כך רכש פרנקל מניות בחברה. בחודש שעבר נכנסה לתמונה גם התעשייה האווירית (תע"א), שגם לה פעילות בתחום המל"טים.

העסקה עם רפאל יוצרת מצב שבו ייכנס שחקן ישראלי שלישי לתחום שממילא מתנהלת בו מלחמה קשה בין שני שחקנים ישראליים - אלביט מערכות והתעשייה האווירית. "מי צריך עוד שחקן שיגרום לחברות להיפגע מהמאבק, בעיקר על עסקאות בחו"ל?", אמר גורם המעורה בעסקה לפני חתימתה. מצד שני, עסקה עם התע"א היתה מעוררת חששות מיצירת גורם ריכוזי, דבר שעלול להקשות על קבלת אישור ההגבלים העסקיים למכירה.

ההצעה כפופה כאמור לקיומה של בדיקת נאותות של אירונאוטיקס והחברות המוחזקות על ידה, לגיבושו של הסכם מיזוג מחייב שיאושר ע"י הדירקטוריונים של שני הצדדים ולקבלת האישורים הנדרשים לצורך ביצוע המיזוג על פי דין. אירונאוטיקס אישרה כי היא מוכנה לנהל עם רפאל וסטולרו מו"מ בבלעדיות, בהתאם לתמורה הנקובה, עד ליום ה-15 לפברואר, עם אופציה להארכה של 14 ימים נוספים במידה שבדיקת הנאותות לא תושלם עד המועד האמור וההצעה של רפאל וסטולרו תישאר בעינה ללא שינוי בתמורה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות