אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מנכ"ל קוואלקום: נאלצנו לשלם מיליארד דולר לאפל כדי להפוך לספק אייפון בלעדי צילום: רויטרס

מנכ"ל קוואלקום: נאלצנו לשלם מיליארד דולר לאפל כדי להפוך לספק אייפון בלעדי

ענקית השבבים, שנאשמת בימים אלה בארה"ב בהתנהלות מונופוליסטית, הציגה את הגרסה שלה: סטיב מולנקופף טען בפני בית המשפט שהרחקת מתחרות מרשימת הספקים של אפל נעשתה באשמתה, ולא באשמת קוואלקום. האחרונה ניסתה רק להחזיר "דמי בלעדיות" יקרים ששילמה

13.01.2019, 10:51 | עומר כביר
קוואלקום ביקשה להיות הספקית הבלעדית של שבבי מודם באייפונים של אפל, כדי להחזיר מיליארד דולר ב"תמריצים" ששילמה לאפל, ולא כדי לחסום כניסה לשוק של יריבות - כך טען מנכ"ל קוואלקום, סטיב מולנקופף, בעדות שמסר בסוף השבוע בבית משפט פדרלי בקליפורניה.

קראו עוד בכלכליסט

במוקד המשפט עומדת קוואלקום עצמה, שנתבעת על ידי נציבות הסחר הפדרלית (FTC) באשמה שיישמה מדיניות פטנטים אנטי-תחרותית כדי לשמור על מעמדה הדומיננטי בשוק היוקרתי של מודמים למובייל. אף שהצדדים להליך משפטי זה הם קוואלקום וה-FTC בלבד, הוא מתנהל כחלק מסכסוך רחב יותר בין יצרנית השבבים לאפל, שהביא בין השאר לאיסור על מכירת דגמי אייפון ישנים בסין ובגרמניה.

סטיב מולנקופף, מנכ"ל קוואלקום, צילום: רויטרס סטיב מולנקופף, מנכ"ל קוואלקום | צילום: רויטרס סטיב מולנקופף, מנכ"ל קוואלקום, צילום: רויטרס

לפי דיווח של רויטרס, מולנקופף העיד במשפט שקוואלקום שילמה לאפל את מיליארד הדולר ב-2011, במטרה להקל בעלויות הטכניות של החלפת שבבים מתוצרות Infineon באלו של קוואלקום. לדבריו, אף שמדובר בתשלומים מקובלים בתעשייה, הסכום יוצא דופן בגודלו.

רגולטורים טענו שהעסקה והתשלום הם חלק מדפוס פעילות אנטי תחרותי שנועד לשמר את מעמדה את קוואלקום בתחום שבבי התקשורת, ולהקשות על כניסתן של מתחרות כאינטל. ואולם, לדברי מנכ"ל החברה אפל היתה זו שדרשה את מיליארד הדולר, מבלי להתחייב לכמות השבבים שתרכוש. קוואלקום ביקשה להפוך לספקית בלעדית רק על מנת להבטיח שתמכור מספיק שבבים כדי להחזיר את ההשקעה. "קוואלקום לא רצתה לחסום יריבות", העיד. "הסיכון היה, מה יהיה הנפח? האם נקבל את כל מה שרצינו, בהתחשב בכך ששילמנו תמריץ כל כך גבוה?"

מי יבנה רכיבי תקשורת לאייפונים הבאים?

לפני מולנקופף העיד במשפט מנהל שרשרת האספקה, טוני בלווינס, שגילה שאפל ניהלה מגעים עם סמסונג ו-MediaTek כדי לספק מודמים סולולריים בדור חמישי לדגמי האייפון שיושקו ב-2019, לצד אינטל שמספקת שבבי תקשורת לדגמים הנוכחיים. בלווינס לא ציין האם אפל חתמה על הסכם לאספקת שבבי דור חמישי עם מי מהחברות, ולא אמר האם אפל תשיק אייפון עם תמיכה בדור חמישי ב-2019. בלומברג דיווחה בעבר שדגמים אלו יושקו רק ב-2020.

בין 2011 ל-2016 קוואלקום היתה הספקית הבלעדית של רכיבים אלה, כאשר ב-2016 ו-2017 חילקה אפל את ההזמנות בינה לבין אינטל. בדור האייפונים העדכני הפכה אינטל לספקית בלעדית. לפי דיווח של רויטרס, בלווינס העיד במשפט שאפל חתמה על הסכם בלעדיות עם קוואלקום מכיוון שהחברה הציעה לה החזרים משמעותיים על תשלומים בעבור רישיונות שימוש בפטנטים. ב-2013  הפסיקה אפל מגעים עם אינטל לאספקת שבבי תקשורת לאייפד מיני 2, אחרי שהבינה שוויתור על החזר התשלומים יהפוך עסקה עם אינטל ללא כדאית מבחינה כלכלית.

אפל החלה להשתמש בשבבים של אינטל לצד שבבים של קוואלקום ב-2016, אך עברה לאינטל כספקית בלעדית בעקבות תביעה שהגישה אפל נגד השותפה הוותיקה בתחילת 2017 ושהביא ל"שינוי משמעותי ושלילי" במערכת היחסים בין החברות, כדברי בלווינס.
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות