אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
נפטא זכתה בעשרות מיליוני דולרים בבוררות התמלוגים מול אלון גז צילום: אלבטרוס

נפטא זכתה בעשרות מיליוני דולרים בבוררות התמלוגים מול אלון גז

לפי פסק הבוררות, אלון גז תשלם לנפט תמלוג על 9 מיליון דולר בכל אחת מהשנתיים הקרובות ו-5 מיליון דולר בכל שנה החל מ-2024 למשך 15 שנה; סכום נוסף של 41 מיליון דולר יועבר לנפטא על הפרשי התמלוגים שקיבלה בעבר

13.01.2019, 12:16 | אורי טל טנא

הצטרפו לעדכונים שוטפים בערוץ הטלגרם של מדור שוק ההון בכלכליסט

 

חברת נפטא זכתה בנצחון משמעותי בבוררות שלה נגד אלון גז במחלוקת על שיעור התמלוגים שאותם זכאית נפטא לקבל מאלון גז - אלון גז שולטת ב-95% מדור חיפושי גז אשר מחזיקה ב 4% ממאגר תמר (את 5% הנותרים בדור גז מחזיקה דור אלון).  

קראו עוד בכלכליסט

אלון גז טענה ששיעור התמלוג שדור גז צריכה לשלם לנפטא הוא 2.3% מחלקה של דור חיפושי גז בתמר ואילו נפטא טענה שתמלוג העל צריך להיות 11.5% על נתח של 5%, כלומר, תמלוג על של 14.375% על חלקה של דור חיפושי גז במאגר תמר.

לפי פסק הבוררות, דור חיפושי גז תשלם תמלוג של 11.5% על נתח של 5% מהמאגר, אך מנגד, תקבל משותפות ישראמקו יה"ש תמלוג על של 11.5% על 1.6% מהמאגר שהועברו בעבר לישראמקו יה"ש. למעשה, דור חיפושי גז תשלם 11.5% על 3.6% ממאגר תמר שמהווים 10.35% מחלקה של דור חיפושי גז במאגר. כלומר, תמלוגי העל שהיא תשלם יוכפלו פי יותר מ-4

גם ישראמקו יה"ש בצד המפסיד בבוררות, ובעקבות תמלוג העל שתשלם לדור חיפושי גז, תמלוגי העל שישראמקו תשלם על מאגר תמר יעלו מ 9.52% כעת (שזה תמלוג העל שישראמקו יה"ש משלמת כעת לישראמקו אינק) ל 10.15%.

המרוויחה הגדולה מהבוררות היא נפטא. אומנם ישראמקו יה"ש שהיא שולטת בה תשלם תמלוג על גבוה במעט, אך נפטא מחזיקה רק ב 18.4% מיחידות ההשתתפות בישראמקו יה"ש, ולכן השפעת העלייה בתמלוג העל המשולם נמוכה. מנגד, נפטא זכאית ל 81% מהעלייה בתמלוגי העל שתשלם דור חיפושי גז, וייתרת 19% יגיעו למחזיקי מיעוט לשעבר בחנ"ל יה"ש ונפטא חיפושים יה"ש.

לכן נפטא תהיה זכאית ישירות לתמלוג על של 0.467% מכלל ההכנסות של מאגר תמר (מעבר לתמלוגי העל הגבוהים שהיא מקבלת מישראמקו יה"ש בזכות השליטה של נפטא בישראמקו אינק). תמלוג על זה צפויה להסתכם בכ-9 מיליון דולר בכל אחת מהשנתיים הקרובות, והוא צפוי לדעוך בהדרגה לכ-5 מיליון דולר בשנה בסביבות שנת 2024 עם העלייה הצפויה בשיעור היטל ששינסקי בשנים אלו.

לאחר מכן ההכנסה מתמלוג העל צפויה להישאר קבועה לכ-15 שנים נוספות. לכן הנצחון בבוררות יצר לנפטא נכס מניב מהותי לשני העשורים הקרובים. בנוסף, נפטא צפויה לקבל 41 מיליון דולר על הפרש התמלוגים שהיא קיבלה בעבר מדור חיפושי גז, מחזיקי המיעוט לשעבר בחנ"ל יה"ש ונפטא חיפושים צפויים לקבל 10 מיליון דולר, ומנגד, דור חיפושי גז וישראמקו יה"ש צפויות לשלם 32 ו-12 מיליון דולר (בהתאמה).

מאגר תמר  , צילום: אלבטרוס מאגר תמר | צילום: אלבטרוס מאגר תמר  , צילום: אלבטרוס

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות