אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הממשלה דחתה בינתיים את השימוש ברזרבה לצמצום הגירעון, יעמוד על 3.6% צילום: אמיל סלמן / הארץ

הממשלה דחתה בינתיים את השימוש ברזרבה לצמצום הגירעון, יעמוד על 3.6%

הממשלה החליטה כי במקום לקבוע כבר עכשיו שלא ייעשה שימוש ברזרבה שנועדה לשמש אותה במקרה של אירוע חריג כמו מבצע צבאי, הדיון בנושא יידחה ליוני

13.01.2019, 14:49 | עמרי מילמן

הממשלה דחתה את השימוש ברזרבה לצמצום הגירעון. משמעות הדבר היא שנכון לעכשיו הגירעון הצפוי עומדעל 3.6% ולא 3.5% מהתוצר (כאשר יעד הגירעון עומד על 2.9%).

קראו עוד בכלכליסט

 , צילום: אלכס קולומויסקי צילום: אלכס קולומויסקי  , צילום: אלכס קולומויסקי

הרזרבה נשמרה ל-2019 בעקבות אישור התקציב המוקדם בהיקף של 1.5 מיליארד שקל.

הממשלה החליטה היום כי במקום לקבוע עכשיו שלא ייעשה שימוש ברזרבה שנועדה לשמש אותה במקרה של אירוע חריג כמו מבצע צבאי למשל, הדיון בנושא יידחה ליוני.

משרד האוצר הציג את תמונת המצב הכלכלית לשנים הבאות, שממנה עולה לא רק כי הגירעון ב-2019 יעמוד על 3.6%, אלא כי גם בשנים הבאות יהיה מחסור בהכנסות ועודף הוצאות שיגיע ל-17.4 מיליארד שקל ב-2020, שאם לא ייסגר באופן פרמננטי יתפח ב-2021 ל-19.8 מיליארד שקל.

באותה ישיבת ממשלה אמר מנהל חטיבת המחקר בבנק ישראל פרופ' מישל סטרבצ'ינסקי כי "הממשלה החליטה לבלום את השימוש ב"רזרבת ההתאמות לצורך שמירה על היציבות הפיסקלית", דבר שהיה מקטין את הגירעון הצפוי ל-3.5 אחוזי תוצר. עם זאת, גם רמה זו מהווה חריגה מיעד הגירעון לתקציב 2019 העומד על 2.9 אחוזי תוצר, רמת גירעון שבה יחס החוב לתוצר צפוי לגדול, ולכל הפחות לא לקטון. לאור רמת הגירעון הצפויה חשוב כי הממשלה המכהנת תימנע מקבלת החלטות שיעלו את הגירעון השנה עוד יותר".

עוד הוסיף כי "בתחזית התלת-שנתית (הנומרטור) שהוצגה בישיבת הממשלה, צפויות חריגות ניכרות מיעדי התקציב לשנים 2020 עד 2022. תמונת מצב זו מחזקת את הצורך להימנע מצעדים מרחיבי-גירעון עד לכינונה של הממשלה החדשה גם בהתייחס לשנים שאחרי 2019.

בנק ישראל ממליץ שהממשלה החדשה שתקום לאחר הבחירות תחליט מיד עם כינונה על אימוץ הצעדים הנדרשים כדי להתכנס לתוואי הגירעון הרב שנתי שעליו החליטה הממשלה בעבר, מהלך שיבטיח ירידה מתונה ומתמשכת של יחס החוב לתוצר.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות