אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
המל"ג לבג"ץ: שוקלים מהפכה במדיניות שילוב החרדים באקדמיה צילום: גיל יוחנן

המל"ג לבג"ץ: שוקלים מהפכה במדיניות שילוב החרדים באקדמיה

הסיבה: כישלון בהשגת יעדי שילוב החרדים - בשנתיים האחרונות עלה מספר הסטודנטים בחמישית מהיעד בלבד; המהפכה הנשקלת: חזרה מלימודים במרכזים המהווים חלק ממוסדות קיימים, למרכזי לימוד באזורים החרדיים

13.01.2019, 16:49 | שחר אילן

המועצה להשכלה גבוהה תקיים דיון מחדש במדיניות שילוב החרדים באקדמיה, לנוכח הכישלון בהשגת יעדי השילוב. כך עולה מהודעה שהגישה פרקליטות המדינה לבג"ץ במסגרת העתירה בנושא ההפרדה בין המינים בקמפוסים, שתידון ביום שלישי הקרוב.

הגם שהדבר אינו עולה מההודעה עצמה, ככל הידוע תישקל מחדש המדיניות של מעבר ללימודים בקמפוסים שבמסגרת המוסדות האקדמיים הקיימים או סמוך אליהם ('מח"רים' - נוסדות אקדמיים חרדים), ותבחן חזרה ללימודים במרכזי לימוד באזורים החרדיים.

קראו עוד בכלכליסט

 , צילום: שאול גולן צילום: שאול גולן  , צילום: שאול גולן

בהודעה שהגישו הממונה על הבג"צים בפרקליטות המדינה, עו"ד נטע אורן, וסגניתה, תהילה רוט, נכתב כי "קצב הגידול בשיעור השתתפות האוכלוסייה החרדית במוסדות ההשכלה הגבוהה, הוא איטי מן השיעור שהוערך מלכתחילה". היעד שהציבה המל"ג הוא לפחות 19 אלף סטודנטים במערכת ההשכלה הגבוהה עד לתום תוכנית החומש, קרי שנת תשפ"ב (2021-2022).

מספר הסטודנטים החרדים שלמדו במערכת ההשכלה הגבוהה בסוף שנת הלימודים האחרונה (תשע"ח) עמד על 12 אלף. מדובר בגידול של 850 סטודנטים (8% בלבד) מאז תחילת תוכנית החומש הנוכחית בשנת תשע"ז - כלומר בטווח של שנתיים. כלומר, קצב העלייה מהווה כחמישית מהקצב הדרוש להשגת היעד: בקצב הגידול הנוכחי יגיע מספר הסטודנטים החרדים בתום תוכנית החומש ל13-14 אלף בלבד. בין היתר מציינים במל"ג שתוכניות רבות שאושרו במסגרת המח"רים לא נפתחו בשל היעדר ביקוש.

במל"ג מקפידים לציין שבתוכניות חומש אחרות לשילוב אוכלוסיות ייחודיות, דוגמת התוכנית לשילוב הערבים, היעדים הושגו - או שהם קרובים להשגה. בכל מקרה, כיוון שהעתירה היא נגד מדיניות המח"רים, כלומר שילוב סטודנטים חרדים בהפרדה בקמפוסים הקיימים, שינוי של המדיניות הזו עשוי ליתר חלקים ממנה.

מנהל תחום חרדים במכון הישראלי לדמוקרטיה, ד"ר גלעד מלאך, אומר ששני התחומים העיקריים בהם חלה ירידה במספר הסטודנטים החרדים הם משפטים והוראה. לדבריו, יתכן שהחרדים הבינו שהשוק מוצף ואין טעם ללמוד. עם זאת, יתכן גם שמדובר בהשלכות של תופעת הגידול במספר האברכים והירידה ביציאת גברים חרדים לעבודה - זאת כתוצאה מהגידול המשמעותי בקצבאות לאברכים שמחלקת הממשלה הנוכחית.

יו"ר הועדה לתכנון ולתקצוב של המעוצה להשכלה גבוהה (ות"ת), פרופ' יפה זילברשץ, אמרה בתגובה ש"שילובם של החרדים במערכת ההשכלה הגבוהה הוא יעד לאומי, חברתי וכלכלי ראשון במעלה. ות"ת מחויבת להשגת היעדים כפי שנקבעו בתוכנית הרב שנתית שעיקרה מבוסס על למידה במסגרות לחרדים הפועלות בסמיכות לקמפוס. לאור העובדה שהגידול במספר הסטודנטים החרדים היה מתון מהצפוי, ייבחנו דרכים נוספות להשגת היעד".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

13 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

13.
"תוצאה מהגידול המשמעותי בקצבאות לאברכים"
"תוצאה מהגידול המשמעותי בקצבאות לאברכים" - אתה מאמין ששמונה מאות ש"ח [פער של ארבע מאות שקלים מהממשלה הקודמת] היא השיקול המרכזי בהחלטה אם להיות אברך או לא. לא נסחפת קצת...?? ואגב בלי אברכים שעמלו במשך אלפי שנים לשמר את מסורת ישראל, מנין יודע היה בן גוריון את התנ"ך שהניף והכריז: זהו הקושאן שלנו על ארץ ישראל?... כמה מבין אלו, שאינם באים משורות הציבור שנושא על עצמו את שימור התורה, יודעים אחוז מהתנ"ך, או פסוק אחד? אינני בא לזלזל באחרים אך מוטב שתחלקו כבוד לאברכים בלי השנאה הפנאטית שמצויה ביניכם.
יהודי  |  14.01.19
9.
רשעות
כל יפי הנפש שמגיבים כאן, תהיו צמחוניים, תחוסו על ארנבות וחתולים, אבל כשזה מגיע לחרדים אכזריותכם מתגלה בתפארתה, עד מתי תעלזו לראות בעוני החרדי???? מתי תתחילו לחוס על הילדים החרדים נכון להיום אין להם עתיד כלכלי??? כשאתם אומרים מדינת רווחה כוונתכם רק לקיבוצים בני המין הלבן החילוני, צבועים נמאסתם
שלום  |  13.01.19
לכל התגובות