אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
עתירה נגד אסדת לוויתן: "נובל אנרג'י לא מסוגלת להרים פרויקט שיעמוד בדרישות חוק אוויר נקי" צילום: נובל אנרג'י

עתירה נגד אסדת לוויתן: "נובל אנרג'י לא מסוגלת להרים פרויקט שיעמוד בדרישות חוק אוויר נקי"

7 רשויות בצפון הארץ עתרו לבית המשפט יחד עם עמותת שומרי הבית בדרישה לבטל את היתר הבנייה שניתן להקמת אסדה ימית לצורך פיתוח מאגר לווייתן. הרשויות טוענות כי השארת היתר הבנייה בתוקף מהווה הפרה של החוק, לאחר שהמשרד להגנת הסביבה דחה בקשה שהגישה נובל אנרג'י להיתר פליטה עבור האסדה

13.01.2019, 22:16 | ליאור גוטמן

שבע רשויות מקומיות (המועצות המקומיות מגידו, קריית טבעון, חוף השרון, חוף הכרמל, בניימינה-גבעת עדה, עמק חפר ויקנעם עלית) הגישו היום (א') עתירה מנהלית לבית המשפט המחוזי בחיפה יחד עם עמותת "שומרי הבית" נגד רשות הרישוי למתקני גז (רשג"ז) וחברת נובל אנרג'י.

קראו עוד בכלכליסט

הרשויות דורשות מבית המשפט לבטל את היתר הבניה שניתן להקמת אסדת הפקה ימית לצורך פיתוח מאגר לוויתן "מטעמים של אי עמידה בהוראות חוק אוויר נקי", כמו גם "להורות על הפסקת כל פעולה הננקטת על ידי נובל אנרג'י להכנסת האסדה לתחום מי ישראל".

מאבק התושבים נגד אסדת לווייתן, צילום: אלעד גרשגורן מאבק התושבים נגד אסדת לווייתן | צילום: אלעד גרשגורן מאבק התושבים נגד אסדת לווייתן, צילום: אלעד גרשגורן

העתירה, יש לציין, אינה הראשונה שמנסה למנוע את הצבת מתקני הפקת הגז של מאגר לוויתן. בעבר קבע בג"ץ כי "ההליך שהתקיים במועצה הארצית (לאישור תכניות המתאר לפיתוח - ל"ג) היה הליך ראוי, שבחן את טענות העותרים באופן רציני". למעשה, העתירה החדשה מוגשת שבועיים וחצי לפני שהחלק התחתון של אסדת לוויתן (JACKET) אמור להגיע לישראל ולהתמקם במרחק של 10 ק"מ מול חוף דור.

באמצעות עורכי הדין אילנה בראף-שניר ויונתן הראל ממשרד הררי טויסטר, טוענות הרשויות כי לפני כמה שבועות בלבד המשרד להגנת הסביבה דרש מנובל אנרג'י  שידרוג של חלק מהציוד שימוקם על האסדה מחשש שמא זה הקיים אינו עומד בהיתרי הפליטה שתוכננו במקום.

לטענת הרשויות, נוכח דחיית הבקשה להיתר הפליטה עבור האסדה על ידי המשרד להגנת הסביבה, עצם השארת היתר הבניה בתוקף ובידי נובל מהווה הפרה של חוק אוויר נקי, ולכן יש מקום להורות על ביטול היתר הבניה.

"ולא למותר להזכיר את דברי המשרד להגנת הסביבה כי בקשותיו החוזרות והנשנות לקבלת התייחסות ונתונים מהימנים לא נענו על ידי נובל אנרג'י, ואם כך ניתן אף ללמוד כי נובל אנרג'י אינה מסוגלת להקים פרויקט שיעמוד בדרישות חוק אוויר נקי ובהוראות המשרד להגנת הסביבה", טוענות הרשויות.

יוני ספיר, יו"ר עמותת "שומרי הבית", מחדד כי תושבי האיזור, יחד עם שבע הרשויות, טוענים כי הצבת האסדה במקום היא "טעות אוימה" בוודאי כאשר משרדי הממשלה הרלוונטים דוממים. "אנו תקווה כי בית המשפט יעצור את העוולה ויאכוף את החוק של מדינת ישראל גם ביחס לחברת נובל אנרג'י", סיכם.

הדיון בבקשה לצו הביניים נקבע ל-23 לינואר תחת השופט רון סוקול.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

56 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

55.
שום מדינה נאורה לא מכניסה לחופיה אסדה מסרטנת כזו. חוץ מישראל
1. משרד הבריאותב פרסם ב 2016 דוח לפיו ידוע על כבשים בארה״ב שחלו ומתו כשנחשפו לקונדנסט. 2. לכן, כדי להגן על חיי אזרחיהן, מדינות נאורות לא יכניסו כזו אסדה לחופן ואצלנו רוב הקונדנסט המסרטן מיועד לייצוא! כדי להעשיר עוד את טייקוני השלטון.
תיק מליון - הרג אזרחים לבצע כסף  |  24.12.19
לכל התגובות