אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מנכ"ל אסותא ויו"ר הדסה ינסו להתיישב על הכיסא של יו"ר פז צילום: אוראל כהן

בלעדי לכלכליסט

מנכ"ל אסותא ויו"ר הדסה ינסו להתיישב על הכיסא של יו"ר פז

ארי שמיס, שמקודם על ידי חברת הביטוח הראל, וארז מלצר, בעבר מנכ"ל אפריקה ישראל, מתמודדים על המשבצת שנפתחה בפז לתפקיד הדירקטור העשירי. המטרה הסופית: להגיע לתפקיד היו"ר, שעליו יתמודדו גם אליעזר שקדי ואברהם ביגר

15.01.2019, 07:08 | גולן חזני

אברהם ביגר לא יהיה המתמודד היחיד על משרת הדירקטור העשירי בחברת האנרגיה פז. ל"כלכליסט" נודע כי ישנם לפחות שני מועמדים נוספים שיתמודדו על המשבצת, כפלטפורמה לתפקיד יו"ר הדירקטוריון. השניים הם מנכ"ל חברת אסותא ארי שמיס, ויו"ר בית החולים הדסה ארז מלצר, שבעבר שימש גם כמנכ"ל חברת הנדל"ן אפריקה ישראל וחברת המים נטפים.

מאזן הכוחות בדירקטוריון מול המנכ"ל יונה פוגל

שמיס הוצע כמועמד על ידי חברת הביטוח הראל. שמות המועמדים לא יועלו אוטומטית לבחירה באסיפה הכללית של בעלי המניות של פז, אלא יעברו סינון ראשוני של הוועדה המיוחדת שמורכבת מהדח"צים בפז. לשלב השני יעלו שני מועמדים סופיים ובעלי המניות יבחרו באחד מהם באסיפה הכללית לתפקיד הדירקטור העשירי של החברה. ההצבעה צפויה להתקיים בסוף פברואר, 35 יום לאחר שהוועדה המיוחדת תחליט על המועמדים הסופיים.

מימין אברהם ביגר המיתולוגי ארי שמיס המועמד של הראל.ארז מלצר המועמד הנוסף, צילום: אוראל כהן מימין אברהם ביגר המיתולוגי ארי שמיס המועמד של הראל.ארז מלצר המועמד הנוסף | צילום: אוראל כהן מימין אברהם ביגר המיתולוגי ארי שמיס המועמד של הראל.ארז מלצר המועמד הנוסף, צילום: אוראל כהן

בחירה של דירקטור עשירי היתה יוזמה של בית ההשקעות מיטב דש, שביקש להעמיד את ביגר לבחירה כיו"ר החברה במקומו של יצחק עזר שהתפטר. מיטב דש לא יכלה להמליץ על ביגר כדירקטור מאחר וכבר יש דירקטור מכהן מטעמה בדירקטוריון.

מינוי דירקטור עשירי כרוך בשינוי תקנון החברה, שינוי שקיבל אישור באסיפת בעלי המניות של פז ב־3 בדצמבר. כרגע כיו"ר הזמני בפז מכהן אריק שטיינברג, ואילו לתפקיד היו"ר הקבוע מועמד אליעזר שקדי. במיטב דש לא מרוצים מהמועמדות של שקדי, שבעיני חלק מהמוסדיים מזוהה עם המנכ"ל יונה פוגל. לפיכך קידמו בבית ההשקעות את מועמדותו של ביגר, שבעבר שימש מנכ"ל פז ונתפס כיו"ר אגרסיבי יותר. עזר התפטר מתפקידו באוקטובר האחרון על רקע חילוקי דעות מהותיים עם פוגל, לאחר שטען טענות קשות ביחס לממשל התאגידי בפז.

כשייבחר הדירקטור העשירי באסיפת בעלי המניות, יידרש הדירקטוריון לבחור מתוכו יו"ר. שני המועמדים לתפקיד יהיו אליעזר שקדי, שרק נבחר לדירקטור, והדירקטור החדש שייבחר.

המוסדיים מתחזקים, המנהלים מושלים ביד רמה

היתר השליטה של חברת האנרגיה קובע כללים מיוחדים למינוי דירקטורים בה. המקרה של פז הפך מעניין מאז פיזר צדיק בינו את מניות השליטה בה במכירה בבורסה והפך אותה לחברה ללא גרעין שליטה.

מגמה זו מתגברת בבורסת תל אביב ומתאפיינת בעלייה בכוחם של המוסדיים וביכולתם להשפיע על הממשל התאגידי בחברות. זאת באמצעות מינוי דירקטורים מטעמם, אך גם בכוחם הגדול של המנהלים בחברות.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות