אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
היועמ"ש  של ועדת הכספים מעריכה: "מחירי ההיצף של המלט המיובא ייבדקו בתוך שנה" צילום: עובדי מלט הר טוב

היועמ"ש של ועדת הכספים מעריכה: "מחירי ההיצף של המלט המיובא ייבדקו בתוך שנה"

עו"ד שגית אפק הפיצה מסמך לחברי הוועדה לקראת דיון מחר בעקבות החלטת שרי האוצר והכלכלה להטיל על יבואני המלט היטל היצף מינימלי בשיעור של 0.25% ל-30 חודשים

15.01.2019, 11:20 | אמיתי גזית

בתוך כ-12 חודשים תיפתח ככל הנראה חקירה מחודשת בסוגיית מחירי ההיצף של המלט המיובא, כך מעריכה היועצת המשפטית של ועדת הכספים, עו"ד שגית אפק, במסמך שהפיצה לחברי הוועדה והגיע לידי "כלכליסט".

קראו עוד בכלכליסט

המסמך הופץ לקראת דיון שתקיים הוועדה מחר (ד') בעקבות החלטת שרי האוצר והכלכלה להטיל על יבואני המלט היטל היצף מינימלי בשיעור של 0.25% לתקופה של 30 חודשים. את ההיטל צריכה לאשר ועדת הכספים. אפק מסבירה במסמך לחברי הוועדה, כי בסמכותם לבקש שינויים בצו המורה על היטל, אך השרים הרלוונטיים צרכים להסכים לבקשה.

להערכתה חקירה מחודשת תיפתח כאמור בקרוב בגלל המנגנון בצו המורה על היטל שעליו החליט שר הכלכלה אלי כהן.

על פי הצו, על היבואנים יושת היטל מינמלי, כמעט אפסי. עם זאת נקבע כי אם בתוך שנה נתח השוק של היבואנים יחצה את ה-50%, תיבחן שוב סוגיית ההיטל. מנגנון זה נועד לדעת השר כהן לאפשר ליבואנים לנגוס בנתח השוק של מונופול נשר, ומצד שני למתן את מחירי ההיצף כדי לאפשר ליצרנים המקומיים - מפעל הר טוב ונשר להתחרות בהם.

על פי המלצת הממונה על היטלי סחר במשרד הכלכלה, דני טל, רק היטל בשיעור של 7.4%-22.8%

יאפשר ליצרנים בארץ להתחרות ביבוא. לאחר שנתח השוק של היבוא יחצה את ה-50%, טל יוכל להשית היטל בשיעור זה.

עובדי מלט הר טוב חוסמים את כביש ירושלים תל אביב (ארכיון), צילום: עובדי מלט הר טוב עובדי מלט הר טוב חוסמים את כביש ירושלים תל אביב (ארכיון) | צילום: עובדי מלט הר טוב עובדי מלט הר טוב חוסמים את כביש ירושלים תל אביב (ארכיון), צילום: עובדי מלט הר טוב

עוד מציינת שגב, כי משיחותיה עם מלט הר טוב למדה כי רק היטל בשיעור של 7% יאפשר לה לשרוד, פחות מכך מחירי המלט יהיו נמוכים מידי והמפעל בסכנת סגירה.

היועצת המשפטית של ועדת הכספים ממליצה לחברי הוועדה לברר עם אנשי המקצוע במשרד הכלכלה מדוע נקבע כי נתח שוק של 50% יחייב בחינה מחודשת. להערכתה חברי הוועדה יכולים לדרוש להוריד את הרף לנתח שוק נמוך יותר - כלומר העלאה של שיערו ההיטל גם כאשר נתח השוק של היבוא קטן מ-50%.

היא מזכירה כי הוועדה הבין משרדית לקידום התחרות בענף המלט (ועדת הרשקוביץ), שקמה ב-2011, קבעה שיש אינטרלס אומי לייצור מקומי של צמנט (חומר הגלם למלט) ולכן היקף הייצור המקומי צריך להיות 80%, ולא 50% כפי שהחליט השר כהן. לאור זאת שגב ממליצה לחברי הוועדה "לבחון את השיעור שקבע השר (50%) שמהווה 250% מהשיעור שקבעה ועדת הרשקוביץ לעניין שיעור היבוא מתוך מכירות מלט".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות