אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
חברת החשמל דיווחה על שיא בצריכה, הפחם החזיק שליש מהייצור צילום: מאיר פרטוש

חברת החשמל דיווחה על שיא בצריכה, הפחם החזיק שליש מהייצור

לפי נתוני יחידת ניהול המערכת הארצית סך הביקוש באמצע הסופה עמד על כ-13 אלף מגה וואט, אחוז יותר מהשיא הקודם שנרשם בקיץ האחרון

17.01.2019, 12:11 | ליאור גוטמן

חברת החשמל דיווחה אתמול (ד) בלילה על שבירת שיא צריכת החשמל בכל הזמנים. לפי נתוני יחידת ניהול המערכת הארצית סך הביקוש באמצע הסופה עמד על כ-13 אלף מגה וואט, אחוז יותר מהשיא הקודם שנרשם בקיץ האחרון.

קראו עוד בכלכליסט

שעון חשמל. שיא בצריכת החשמל, צילום: מאיר פרטוש שעון חשמל. שיא בצריכת החשמל | צילום: מאיר פרטוש שעון חשמל. שיא בצריכת החשמל, צילום: מאיר פרטוש

עיון בנתונים שהגיעו לידי כלכליסט מעלה שסל הדלקים של חברת החשמל לא היה הומוגני, והוא נשען על כ-47% גז (טבעי ונוזלי), כ-32% פחם והשאר סולר. כיצד חלקו של הפחם גדל פתאום דווקא בשעות השיא? מבדיקת כלכליסט עולה שמספר קווי מתח באזור אשקלון "נפלו" בשעת הסערה והם היו מושבתים לכשעתיים. בלעדיהם תחנת הכוח הפרטית דורא (כ-850 מגה וואט) הייתה כמעט מושבתת מה שחייב את חברת החשמל לפצות על המחסור בייצור חשמל בגז על ידי הגברת השימוש בתחנות כוח פחמיות ועד שהתקלה תוקנה.

ברקע הדברים המציאות מלמדת עד כמה אי אפשר לוותר על היחידות הפחמיות שממוקמות בחדרה ובאשקלון, כאשר הקריאות לסגור אותן לאלתר היו מותירות חלק מהציבור ללא חשמל. ומה לגבי התפלגות ייצור? בשל התקלה בדרום חלקה של חברת החשמל בסף הייצור הגיע לכ-83%, כאשר השאר מקורו בייצור חשמל פרטי.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות10 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

9.
חוסר הבנה בסיסי
משלושת סוגי הדלק שמוזכרים בכתבה הסולר הוא המזהם ביותר. כלומר משתמשים בסולר רק שכבר כל אפשרויות היצור האחרות בגז ופחם מוצו והגיעו למקסימום יכולת . לכן הבעיה בדוראד גרמה ליצור מוגבר בסולר ולא בפחם (לפחות בשיא). בנוסף היצור בסולר יקר פי 5 בערך מפחם וגז. ולכל אלה שרוצים להפסיק כרגע יצור בפחם , זה אומר יצור בסולר בפיקים של הביקוש כלומר יותר זיהום ויותר יקר ואמינות נמוכה , יותר הפסקות חשמל.
סתם אחד  |  18.01.19
6.
תחנות פרטיות
כל הדיבורים רק תחנות על גז ועוד פרטיות הם דיבורים ללא הבנה של משק אנרגית חשמל ומי שכתב עדיף שהיו הפסקות חשמל לא יודע מזה השהלת עומס בהספק זה. רבותי כל היצור הפרטי הוא מתנה נפלאה לבעלים.לו היו נותנים לי את אותם התנאים בהלואות כם אני היתי מארגן קבוצת רכישה לתחנת כח.הכל פולטי להעשיר עוד יותר את הטיקונים .רבותי שימו לב למחיר הגז שמשולם לספקי הגז.הוא יקר יותר בלפחות 35% משאר העולם.הגז שנמצא במדינת ישראל משרת את בעלי הממון האזרח שישלם העיקר שהקצפת תיהיה יותר שמנה .חברת החשמל היא לא מונופול .
יוסף  |  17.01.19
לכל התגובות