אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
"מישהו היה צריך להגיד לאליטה הליברלית: 'אנחנו נכסח אתכם'. וטראמפ אמר את זה"

הכמוסה

"מישהו היה צריך להגיד לאליטה הליברלית: 'אנחנו נכסח אתכם'. וטראמפ אמר את זה"

הרגע שבו ניר ברעם פגש את בעל הבית שלו במחאה החברתית הוליד אצלו את התובנה שכולנו חיים בסתירה אחת גדולה: "שמתי לב שאצל כולנו אין קשר בין הדיבורים והמעשים". בראיון לפודקאסט "הכמוסה" ברעם מתאר דור שלם שמרגיש שהכל שטויות ואיך הרוויח 2,000 דולר מהניצחון של דונלד טראמפ

18.01.2019, 12:06 | קרן צוריאל ואורי פסובסקי

"שמתי לב לזה במחאה החברתית של 2011", אומר הסופר ניר ברעם. "הייתי במחאה עם חבר שלי, ופתאום ראינו את בעל הדירה שלנו, שיש לו בניינים בתל אביב כמו זבל. שאלנו אותו 'מה אתה עושה פה?', והוא אמר - 'מה זאת אומרת? באתי להפגין נגד השיטה'".

הסתירה הזאת, אומר ברעם, לא מאפיינת רק את בעל הבית שלו, אלא דור שלם. "שמתי לב שאצל כולנו, במובן מסוים, אפילו אצלי, אין קשר בין הדיבורים והמעשים. כולנו או רובנו עובדים בשביל מוסדות וארגונים שאחרי זה אנחנו מתנגדים להם. ולכן גם שום מחאה אפקטיבית לא יכולה לצאת מזה. הבעיה היסודית בדור שלנו ובדור שמתחתינו היא שמצד אחד יש אי-הזדהות עם מה שאתה עושה - מה שאתה עושה סותר את מה שאתה מאמין בו. ומצד שני אתה לא יכול אחרת. אני לא אומר את זה בקטע שיפוטי: כולנו צריכים להתפרנס ולתמוך בילדים שלנו. אבל זה יוצר תחושה פוליטית טלוויזיונית כזאת: שהכל שטויות, ששום דבר לא אמיתי, שאתה סתם כותב בפייסבוק. וזאת בעיה".

המחשבות על הסתירה הזאת, מספר ברעם בראיון לפודקאסט "הכמוסה" מבית כלכליסט, הובילו אותו לכתיבת הספר שלו - "צל עולם", שהתפרסם בשנת 2013 ומתעסק בחומרים שבדרך כלל מפרנסים את העיתונים הכלכליים: עסקאות גלובליות, חברות ייעוץ, התעשרות מפוקפקת, אי-שוויון, יוקר מחיה. היום, עשר שנים אחרי המחאה ושנתיים אחרי בחירתו של טראמפ, הנושאים האלה עדיין איתנו.

ניר ברעם. המציאות מורכבת ניר ברעם. המציאות מורכבת ניר ברעם. המציאות מורכבת

"טראמפ הביא שיח יותר אלים", אומר ברעם, ומספר שהרוויח 2,000 דולר בהימור שטראמפ ינצח בבחירות לנשיאות בארצות הברית. "מישהו היה צריך להגיד לאליטה הליברלית, הגלובליסטית, שחושבת שהיא יכולה לנהל את העולם דרך הקשרים האלה, שאנחנו נעצור אתכם בכוח. והוא אמר את זה: 'אנחנו נכסח אתכם'. אפשר להסתכל (בביקורתיות) על המדיניות שלו, כמו הקיצוץ במסים לעשירים, אבל חלק ממה שהוא אמר הוא עשה, או ניסה לעשות. יכול להיות שזה יביא להרס גדול, כל המהלך מול סין, אבל הוא עשה את מה שהוא הבטיח".

ואם מסתכלים מעבר לתהפוכות הפוליטיות, הרי שהמערכת הכלכלית העולמית לא השתנתה מהותית מאז המשבר. "צריך להגיד את האמת. המנגנון הקפיטליסטי, בניגוד למה שחשבנו ב-2008 ובניגוד למה שהיה ב-1929, הוכיח את עצמו". חלק מהעניין, אומר ברעם, הוא שאף אחד לא הצליח להציג תחליף משכנע. "מה ההצעה הנגדית שלנו? יש מודל כלכלי שעובד שאנחנו רוצים להציג? כשאומרים 'דנמרק' האמריקאים מתים מצחוק. הם אומרים 'כולם רוצים להתאבד שם'. אז מה הטענה הפוזיטיבית הנגדית? אני לא רואה אותה וזו הטענה של הספר: קפיטליזם מהסוג הזה הוא כבר השמש. אתה יכול לא להסתכל על השמש אבל אתה לא יכול להציג עולם חלופי. פעם היה רעיון להציב עולם חלופי מול זה, עם מוסכמות ואידיאולוגיה ורעיונות והכל. זה היה בתחילת המאה העשרים – אבל זה נגמר".

בשנים שמאז 'צל עולם' פירסם ברעם את 'הארץ שמעבר להרים', שמתעד מסע שלו בגדה המערבית, ואת 'יקיצה', הנכלל ברשימת הקצרה של המועמדים לפריס ספיר לשנת 2018. ברעם אומר שבשנים שעברו הוא התחיל לראות את הדברים באופן מורכב יותר. "המסע בגדה המערבית ואצל המתנחלים שינה אצלי הרבה דברים. אני רואה שמאוד מסובך למצוא מהלך פוליטי כולל שיעבוד בכל רמה. שלום עם הפלסטינים לפי הפרמטרים שהיו פעם לא יהיה, לא יהיו שתי מדינות ברמה שחשבנו פעם, של הפרדה. אנחנו מחוברים אליהם וכנראה תמיד נהיה מחוברים אליהם. אנחנו אולי הולכים לקראת מדינה אחת".

גם מבחינה כלכלית הוא מדבר על מורכבות עמוקה יותר. "זה לא הרעים האולטימטיביים כמו שהסתכלתי עליהם בגיל 19, כשדוד שלי המרקסיסט אמר לי שכולם חוץ מחומסקי הם נוכלים, גנבים ורמאים שרוצים למכור את המדינה לעשירים. זה מצב מורכב. גם לביבי יש הישגים כלכליים שאי אפשר להתעלם מהם. ומצד שני, יש פה מחנק כלכלי ולחץ כלכלי אדיר על מעמד בינוני ובטח מעמד בינוני-נמוך שלם, שגם אם המצב הכלכלי שלו השתפר והוא אוכל במסעדות, הוא נאבק בפחד קיומי כל הזמן, מהרגע שבו לא יהיה לי כסף. והדבר הזה הוא דבר מפחיד באמת".

"מישהו היה צריך להגיד לאליטה הליברלית:
 
להאזנה לפודקאסט
לחץ כאן"מישהו היה צריך להגיד לאליטה הליברלית:

 

"הכמוסה" הוא פודקאסט שבועי שבו קרן צוריאל ואורי פסובסקי מציגים רעיונות ואנשים יוצאי דופן. פרק חדש מתפרסם מדי יום שישי באתר כלכליסט וזמין גם בספוטיפיי , ב-iTunes ובאפליקציית הפודקאסט האהובה עליכם (חפשו את "הכמוסה" או העתיקו את הקישור הזה ).

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות