אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
התאחדות התעשיינים: משרד האוצר מונע הגדלה של מכסת העובדים הפלסטינים בתעשייה צילום: עמית שעל

בלעדי לכלכליסט

התאחדות התעשיינים: משרד האוצר מונע הגדלה של מכסת העובדים הפלסטינים בתעשייה

במכתב ששיגר נשיא התאחדות התעשיינים שרגא ברוש למנכ"ל האוצר שי באב"ד, נכתב: "הופתענו לגלות כי משרדך אינו מקדם את הקצאת העובדים הפלסטינים הנדרשים לתעשייה ואף טוען כי אין צורך ממשי בכך, זאת למרות שעל פי גורמי מחקר לתעשייה חסרים למעלה מ-10 אלף עובדים"

17.01.2019, 15:28 | אמיתי גזית
2 סקרים שונים שביצעו בחודשים האחרונים משרדי הכלכלה והתעשייה ומשרד הרווחה מגלים כי בענפי התעשייה מחסור של אלפי עובדים, אולם לכלכליסט נודע כי משרד האוצר בולם הצעת החלטה שתאפשר להגדיל את מכסת העובדים הפלסטינים בתעשייה ב-2,000. כיום המכסה מאפשרת כניסה של 5,000 לאזורי תעשייה ברחבי הארץ ועוד כ-2,800 לאזור התעשייה עטרות. הצעת ההחלטה שגובשה על ידי משרד האוצר עצמו בשיתוף התאחדות התעשיינים נועדה להגדיל את המכסה הכללית ב-1,000 בפעימה הראשונה, ו-1,000 נוספים לאחר יישום של רפורמה בשיטת הקצאת העובדים למעסיקים. על פי התוכנית הצעת ההחלטה הזו אמורה הייתה להעלות לאישור הממשלה בשבוע שחלף, אך נדחתה למועד לא ידוע.

קראו עוד בכלכליסט

במכתב ששיגר אתמול שרגא ברוש נשיא התאחדות התעשיינים למנכ"ל משרד האוצר שי באב"ד, והגיע לידי כלכליסט, כתב ברוש "הופתענו לגלות כי משרדך אינו מקדם את הקצאת העובדים הפלסטינים הנדרשים לתעשייה ואף טוען כי אין צורך ממשי בכך. למותר לציין כי על פי כל סקרי הצרכים, אשר בוצעו על ידי גורמים ממשלתיים דוגמת הלמ"ס וגורמי מחקר פרטיים, לתעשייה הישראלית חסרים למעלה מ-10,000 עובדים".

פועלים פלסטינים במעבר גבול, צילום: שאול גולן פועלים פלסטינים במעבר גבול | צילום: שאול גולן פועלים פלסטינים במעבר גבול, צילום: שאול גולן

ברוש מדגיש במכתבו כי המחסור בכוח אדם הוא תוצאה של מדיניות כושלת של ממשלות ישראל, מדיניות שמעכבת לטענתו את הצמיחה של המשק "מחסור זה בעובדים הינו על רקע אי ניהול נכון של מדיניות החינוך וההכשרה הטכנולוגית בשני העשורים האחרונים והמחסור מהווה חסם ממשי להתפתחות התעשייה הישראלית". לדבריו בדיונים בין משרד האוצר, משרד הכלכלה והתאחדות התעשיינים סוכם כי כדי לגשר על הפער תוגדל מכסת העבדים הפלסטינים בהתאם לביקוש להם.

עוד עולה ממכתבו כי באוצר תירצו את גרירת הרגליים בעובדה כי כעת המדינה לפני בחירות, טיעון תמוה לדעתו משום ש"מדובר בהחלטה כלכלית, אשר לה גם חשיבות לייצוב בטחוני, שיש לאשר בהתאם לצרכים קיימים ומוכחים וללא הקשר פוליטי כזה או אחר".

ממשרד האוצר לא התקבלה תגובה

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות