אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
טראמפ מציע פשרה: צעדים בתחום ההגירה תמורת מימון לחומה וסיום ההשבתה צילום: רויטרס

טראמפ מציע פשרה: צעדים בתחום ההגירה תמורת מימון לחומה וסיום ההשבתה

נשיא ארה"ב הציע בין השאר הגנה זמנית למהגרים לא-חוקיים שהגיעו בגיל צעיר; לדבריו, שני הצדדים בוושינגטון צריכים "להוריד את כלי הנשק שלהם", ולהגיע להסכמה שתוביל לסיום השבתת הממשל; הדמוקרטים דוחים את ההצעה

19.01.2019, 23:23 | שירות כלכליסט

נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, הציג הערב (שבת) הצעת פשרה הכוללת שורת צעדים בתחום ההגירה, בתמורה להסכמת הדמוקרטים לאשר בבית הנבחרים מימון בהיקף של 5.7 מיליארד דולר להקמת החומה בגבול עם מקסיקו -  סלע המחלוקת בין המפלגות שהביא להשבתת הממשל שנמשכת כבר 29 ימים. לדבריו, שני הצדדים בוושינגטון צריכים "להוריד את כלי הנשק שלהם", ולהגיע להסכמה.

קראו עוד בכלכליסט

בין השאר, הציע טראמפ הגנה זמנית מגירוש, של שלוש שנים, לכ-700 אלף מהגרים לא-חוקיים שהגיעו לארה"ב בגיל צעיר מאוד - קבוצה הנקראת "החולמים". גם רבבות מהגרים בעלי מעמד הגנה זמנית (TPS) יקבלו הגנה לשלוש שנים. בספטמבר 2017 ביטל הנשיא את התקנות שאישר קודמו בתפקיד ברק אובמה (תוכנית DACA) ואשר איפשרו ל"חולמים" להישאר בארה"ב בלי חשש לגירוש ואפשרו להם לעבוד וללמוד בצורה חוקית.

הנשיא אמר הערב כי ההצעה שלו "ישירה, הוגנת והגיונית", וכוללת "פשרות רבות". הוא חזר ל עמדתו שלפיה בגבול הדרומי של ארה"ב קיים משבר הומניטארי בעקבות לחץ של מהגרים בלתי חוקיים. לדבריו, ההגירה הבלתי חוקית היא מקור להכנסת סמים לארה"ב ופוגעת באזרחים האמריקאים.

חלקים מההצעה דלפו לתקשורת עוד לפני נאום טראמפ - ובכירים במפלגה הדמוקרטית דחו אותה, ואמרו כי הם מוכנים לאשר תקציב של מיליארד דולר ל"הגברת הבטיחות בגבול". ננסי פלוסי, יו"ר בית הנבחרים, אמרה שההצעה חסרת סיכוי. דיק דרבין, הדמוקרט מספר 2 בסנאט, אמר שאינו מאמין שההצעה תקבל את אישור הסנאט וקרא לטראמפ לסיים מיד את ההשבתה. הדמוקרטים לא מעוניינים בדחיית ההגנה מגירוש, אלא בפתרון קבע למאות אלפי המהגרים הבלתי חוקיים.

דונלד טראמפ, צילום: רויוטרס דונלד טראמפ | צילום: רויוטרס דונלד טראמפ, צילום: רויוטרס

כאמור סירוב הדמוקרטים לאשר את המימון לחומה בבית הנבחרים הביא לאי-אישור התקציב לסוכנויות הפדרליות - ולהשבתת הממשל הארוכה ביותר בהיסטוריה של ארה"ב. כ-800 אלף עובדים פדרלים אינם מקבלים משכורת, חלקם הוצאו לחופשה וחלקם עובדים ללא תשלום.

המחלוקת בין טראמפ לקונגרס החריפה בשבוע שעבר לאחר שיו"ר בית הנבחרים ננסי פלוסי הציעה לנשיא שישנה את מועד נאום "מצב האומה" שלו מסיבות ביטחוניות. ביום שלמחרת ביטל טראמפ נסיעה של משלחת של הקונגרס לאפגניסטן, בה היו אמורים לקחת חלק פלוסי ומחוקקים נוספים. יציאתו של המטוס הצבאי שהיה מיועד להטיס את המחוקקים בוטלה כשעה לפני שהיה אמור להמריא ליעדו. במקביל, הבית הלבן ביטל את נסיעת טראמפ לפורום הכלכלי העולמי בדאבוס בעקבות ההשבתה.

טראמפ אמר בעבר שהוא שוקל להכריז על מצב חירום לאומי על מנת להבטיח את המימון להקמת החומה. מבקרי הנשיא אמרו שהמונח בו הוא השתמש כדי לתאר את המצב בגבול כ"משבר" הוא מוגזם. עמיתיו הרפובליקנים חוששים שהכרזה על מצב חירום לאומי, אם תתרחש, עלולה לקבוע תקדים בעייתי שיכול להשפיע על היחסים בין הקונגרס ונשיאים עתידיים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות