אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
שריר קונטרול: כך תתאימו את היעדים לרמת הכושר צילום: גלעד קוולרציק

שריר קונטרול: כך תתאימו את היעדים לרמת הכושר

אתגרים ותחרויות ידחפו אותנו להישגים, אך עליהם להתאים לכושר הנוכחי שלנו אחרת נסתכן בפציעות

22.01.2019, 08:19 | ארי תדהר

דרך מצוינת לשמירה על מוטיבציה באימונים היא הצבת יעדים ואתגרים ספורטיביים, אך כדאי לשלוט על הקצב שלהם כדי לא להסתכן בפציעות.

אפשר להציב יעדים הקשורים לשגרת האימונים. למשל: בתוך שלושה חודשים אני רוצה להכניס לשגרת החיים שלי חמישה אימונים בכל שבוע - שלושה של ריצה ושניים בחדר כושר.

תחרות טריאתלון. לבחור יעד מאתגר אך גם ריאלh, צילום: גלעד קוולרציק תחרות טריאתלון. לבחור יעד מאתגר אך גם ריאלh | צילום: גלעד קוולרציק תחרות טריאתלון. לבחור יעד מאתגר אך גם ריאלh, צילום: גלעד קוולרציק

יעדים אחרים יכולים להיות קשורים למרחק של התחרות שאליה אנו נושאים עיניים. למשל, אני רוצה לרוץ חצי מרתון בתוך חצי שנה מהיום. יעדים יכולים להיות גם קביעת זמנים למרוץ. לדוגמה, אני רוצה לרדת מ־2:40 שעות באליפות הארץ בתחרות טריאתלון שתתקיים באילת.

כאשר אנו מגדירים יעד, חשוב שהוא יהיה מספיק מאתגר, אך גם ריאלי. למשל, אם אנחנו כבר מתאמנים בריצות ארוכות של 20 ק”מ, לא יאתגר אותנו להגדיר יעד של חצי מרתון בעוד חצי שנה. אבל אם כיום אנו רצים 10 ק”מ ב־50 דקות, ומגדירים יעד של ירידה מ־45 דקות בשנה הקרובה - זהו יעד שיוציא אותנו מאזור הנוחות וידחף אותנו לעבוד קשה.

אלא שעבודה קשה מדי עלולה לפגוע בגופנו. אם אנו רוצים לרדת מ־3:30 שעות במרתון פריז הקרוב, אבל כרגע היכולת שלנו היא לרוץ מרתון בקצב של 4 שעות, עלינו להתאמן בקצב המתאים ליכולתנו הנוכחית ולא בקצב המטרה, אחרת נסתכן בעומס יתר ובפציעות.

בנוסף, רצוי שהיעד שבחרנו יותאם לאורח החיים שלנו. למשל, הורים שעסוקים בבית ובעבודה ובקושי מצליחים להכניס חמש שעות אימון בשבוע, עדיף שלא יגדירו את השתתפותם בתחרות איש ברזל כיעד אפשרי בזמן הקרוב.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות