אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ממשלת רוסיה מאיימת על פייסבוק וטוויטר; האם יש להן סיבה לדאגה? צילום: רויטרס

ממשלת רוסיה מאיימת על פייסבוק וטוויטר; האם יש להן סיבה לדאגה?

רגולטור התקשורת במדינה דרש מהשתיים להעביר את כל המידע על אזרחי רוסיה לשרתים במדינה, מה שיאפשר גישה ממשלתית אליהם. סירוב יוכל להוביל לקנסות וסנקציות אחרות, אך כניעה לדרישות יעורר משבר חמור ביחסי החברות עם הרגולטורים באירופה וארה"ב

22.01.2019, 11:06 | רפאל קאהאן

פייסבוק וטוויטר נמצאות על הכוונת של Roskomnadzor, רגולטור התקשורת וחופש המידע של רוסיה; שתי החברות נדרשות להעביר את כל המידע של משתמשים רוסים אל שרתים במדינה, אליהם תוכל הממשלה לקבל גישה באם תרצה. עתה קיבלו השתיים מכתבי התראה לפני תחילת מהלך "בדיקה אדמיניסטרטיבית" - מונח שמשמעו סנקציות כמגבלות וקנסות.

קראו עוד בכלכליסט

לשתי החברות אין תמריץ אמיתי לשתף פעולה עם הרשויות ברוסיה: פייסבוק נמצאת על הכוונת של הרשויות בארה"ב ובאירופה על חלקה בפרשת קיימברידג' אנליטיקה - תקרית בה שימש מידע גנוב להטיית מהלכים פוליטיים בידי ממשלת רוסיה.

הממשלה מאיימת? שתאיים. ולדימיר פוטין, נשיא רוסיה, צילום: רויטרס הממשלה מאיימת? שתאיים. ולדימיר פוטין, נשיא רוסיה | צילום: רויטרס הממשלה מאיימת? שתאיים. ולדימיר פוטין, נשיא רוסיה, צילום: רויטרס

לפיכך, כניעה לרוסים בנושאי גישה למידע תיראה מאוד בעייתית בעיתוי זה. גם לטוויטר אין אינטרס להיכנע לדרישות, שכן גם היא מהווה פלטפורמה שוקקת פייק ניוז, לרבות תשתיות הדיסאינפורמציה של פוטין.

מדרגות התגובה של Roskomnadzor הן מוגבלות למדי, וכוללות חסימה (כפי שנעשה לטלגרם בשנה שעברה, בהצלחה חלקית ביותר) או קנסות. פייסבוק וטוויטר לא יפסידו יותר מדי אם יתרחקו מרוסיה: רוב דוברי הרוסית במדינה מעדיפים את הרשת החברתית VK המקומית, לצד אפליקציות צ'ט. לא ידוע כמה כסף מכניס השוק הרוסי לשתי החברות, אך לפי הערכות - כניעה למוסקבה תגרור נזקים גדולים בהרבה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות