אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
חממת ההייטק של הקבלנים: הרחפן שיחליף פועלים, המצלמה שתשדרג טייחים צילום: Civdrone

חממת ההייטק של הקבלנים: הרחפן שיחליף פועלים, המצלמה שתשדרג טייחים

מעין ביונית ועד לבנה ידידותית לסביבה - תוכנית הסארטאפים לבנייה "ConTech" של התאחדות בוני הארץ ומשרדי השיכון והכלכלה הציגה פיתוחים אחרונים. פיילוט פיקוח על בנייה באמצעות רחפנים יצא לדרך בחריש

22.01.2019, 19:57 | נמרוד בוסו

מרחפנים ועד עין ביונית - טכנולוגיות הבנייה ממשיכות לתפוס תשומת לב: משרדי השיכון והכלכלה והתאחדות בוני הארץ (הקבלנים) ציינו אתמול (ב') שנתיים לפרויקט "ConTech" - תוכנית הליווי למפתחי טכנולוגיות לתחום הבנייה. בכנס שנערך בתל אביב הציגו שש חברות סטארט-אפ שלוו על ידי התוכנית את פיתוחיהן האחרונים.

קראו עוד בכלכליסט

מנכ"ל ConTech, צחי פלאטו, אמר באירוע כי מתוך עשרות טכנולוגיות שזכו לליווי התוכנית, ישנן כבר כמה שהחלו בפיילוטים בשטח בארץ ובעולם - וכמה מהן צפויות להגיע לשוק בקרוב. בין החברות שהציגו הייתה חברת CONSTRU, שפיתחה טכנולוגיה בתחום ראייה ממוחשבת, המאפשרת לבצע ניתור ופיקוח על הבנייה לאורך תקופת הפרויקט, באמצעות עיניים ביוניות - שבהן ניתן לרשת את אתר הבנייה.

לדברי מיכאל ששון, מנכ"ל החברה, המערכת מאפשרת למפעיליה לדעת מהו המצב מבחינת עמידה בלו"ז ודיוק ואיכות העבודה, בכל רגע נתון ברחבי הפרויקט. "התוצאה שוות ערך למאות מפקחים העובדים באתר בו זמנית ונמצאים בכל חלל בבניין. הטכנולוגיה הייחודית מפיקה את הנתונים ממצלמות באתר, כאשר כל פרטי ביצוע העבודות מפוענחים ונרשמים במערכת באופן מלא", הסביר.

עיניים ביוניות מרשתות את אתר הבנייה. הפרויקט של CONSTRU עיניים ביוניות מרשתות את אתר הבנייה. הפרויקט של CONSTRU עיניים ביוניות מרשתות את אתר הבנייה. הפרויקט של CONSTRU

רחפן אוטונומי ופטנט למניעת ליקויי בנייה

חברת Civdrone, שהציגה גם היא את פיתוחיה בכנס, מפתחת פתרונות סימון פיזי למודדים ולקבלני תשתיות, באמצעות רחפן אוטונומי עם מתקן סימון ייעודי. לדברי המנכ"ל המשותף של החברה, ליאב מולר, המוצר יאפשר להחליף את קבוצת העובדים המסמנים בשטח, שמלווה את המודד, ובכך להביא לחיסכון דרמטי בזמן ובכסף; וכן להפחתה של כמות הטעויות בתחום. מולר הוסיף כי כיום עלות תקיעת יתד בענף הבנייה הישראלי עומדת על כשישה דולר לכל יתד - ואילו שימוש בפיתוח החדש צפוי להפחית העלות לשלושה דולר בלבד. מולר הוסיף כי הפיתוח נעשה בתמיכת חברת שיכון ובינוי.

 

עושה את העבודה לקבלנים. מייסדי הסטארט-אפ Civdrone עם הרחפן עושה את העבודה לקבלנים. מייסדי הסטארט-אפ Civdrone עם הרחפן עושה את העבודה לקבלנים. מייסדי הסטארט-אפ Civdrone עם הרחפן

 

חברת Construction Aid פיתחה מערכת מדידה לטיוב רמת הגימור של עבודות טיח או ריצוף - דבר שאמור למנוע ליקויי בנייה נפוצים של קירות מחוספסים או עקומים. המערכת מספקת תמונה רב-ממדית של המשטח שבו מבוצעת העבודה (קיר, תקרה או רצפה) ומסמנת ליקויים בזמן אמת עבור הטייח, ובכללם אזורים שבהם יש חוסר חומר, או להבדיל - עודף בחומר.

 

מערכת מדידה לטיוב רמת הגימור של עבודות טיח או ריצוף. הטכנולוגיה של Construction Aid, צילום: Construction Aid מערכת מדידה לטיוב רמת הגימור של עבודות טיח או ריצוף. הטכנולוגיה של Construction Aid | צילום: Construction Aid מערכת מדידה לטיוב רמת הגימור של עבודות טיח או ריצוף. הטכנולוגיה של Construction Aid, צילום: Construction Aid

 

 

חברת Criaterra פועלת בתחום הנדסת החומרים ומפתחת לבנים ואריחי חיפוי וריצוף ידידותיים לסביבה - המהווים תחליף חדשני לבנייה בבטון. לדברי המייסדת והמנכ"לית, עדיטל אלה, רמת החוזק של הלבנה החדשה גבוהה יותר מזו של הבטון, ואילו הליך הפקתה כרוך בפליטת 5% מכמות הרעלנים המשוחררת לאוויר בעת הפקת בטון.

 

ידידותית לסביבה. הטכנולוגיה של Criaterra ידידותית לסביבה. הטכנולוגיה של Criaterra ידידותית לסביבה. הטכנולוגיה של Criaterra

 

לראות את הדירה העתידית בתלת-ממד

חברת Myvinchi פיתחה תוכנת עיצוב פנים, המהווה כלי לשדרוג הליך שינויי הדיירים - באופן שיאפשר ללקוח לחזות בבדירתו העתידית בתלת-ממד, בהתאם לעיצוב ולשינויים שביקש. לדברי המייסדת, האדריכלית גלית אבינועם, התוכנה מעדכנת באופן אוטומטי הוראות בינוי וכתבי כמויות בהתאם לשינויים המבוקשים, ומעבירה אותן הן אל חברת הביצוע והן אל הספקים. חברת Pulser, שלקחה גם היא חלק בכנס, יצרה מערכת ניהול לכל המסמכים הדרושים במיזמי בנייה בהיקף קטן, כגון פרויקט שיפוץ או בנה ביתך.

הטכנולוגיה יצאה לדרך בחריש. רחפן של Datumate הטכנולוגיה יצאה לדרך בחריש. רחפן של Datumate הטכנולוגיה יצאה לדרך בחריש. רחפן של Datumate

בכנס השתתפו שרת הבינוי והשיכון הנכנסת, יפעת שאשא ביטון; מנכ"ל משרד הכלכלה, שי רינסקי; נשיא התאחדות בוני הארץ, רוני בריק; וסגן נשיא התאחדות בוני הארץ ויו"ר אגף יזמות ובנייה, חיים פייגלין. שאשה ביטון ציינה כי בימים אלה מסתיים פיילוט שהוביל המשרד בעיר החדשה חריש, שבו בוצעו מדידות באמצעות רחפנים מונחי GPS - מערכת שפיתחה חברת Datumate, מבוגרות התוכנית. "החלטנו להמשיך והטמיע את אותה טכנולוגיה בפרויקטים נוספים של המשרד ברחבי הארץ", אמרה.

 

בריק הוסיף: "מה שאנחנו עושים פה ישנה את כל שרשרת האספקה של בניינים ותשתיות מכל הסוגים בכל מקום בעתיד הלא רחוק. נהפוך את כל הבנייה בעולם להרבה יותר מדויקת, בטוחה, חזקה, מקצועית, מהירה ובסופו של דבר - גם הרבה יותר זולה".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות