אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
יצרנית צנרת הביוב חוליות ניצלה לרעה כוח מונופוליסטי ותשלם 2.5 מיליון שקל צילום: משה שטאובר

יצרנית צנרת הביוב חוליות ניצלה לרעה כוח מונופוליסטי ותשלם 2.5 מיליון שקל

החברה הגיעה להסדר עם רשות התחרות לפיו היא תודה בכך שניצלה לרעה את המונופול שלה, לאחר שגולן מוצרי פלסטיק התחרתה בה. מנכ"ל החברה ייקנס ב-95 אלף שקל

23.01.2019, 13:59 | תומר גנון

רשות התחרות (לשעבר ההגבלים העסקיים) ויצרנית צנרת הביוב חוליות הגיעו להסדר (צו מוסכם) שבמסגרתו תודה החברה בניצול לרעה של כוח מונופוליסטי, תשלם 2.5 מיליון שקל וסמנכ"ל החברה ייקנס ב-95 אלף שקל. ההסדר שיוגש לבית הדין לתחרות, אם יאושר, יוכל שמש תובעים ייצוגיים נגד החברה.

קראו עוד בכלכליסט

חוליות מתמחה בייצור ושיווק מוצרי צנרת לבתי מגורים, בין היתר צנרת שופכין שקטים מפוליפרופילן. לקוחות חוליות הם בתי מסחר של חומרי בניין אשר מוכרים לקבלני בניין וללקוחות פרטיים את מגוון מוצרי חוליות ומוצרי בניין נוספים. בשנת 2016 החלה לראשונה גולן מוצרי פלסטיק לפעול אף היא בתחום צנרת שופכין שקטים מפוליפרופילן.

לאחר שאחד מבתי המסחר המשמעותיים הרוכשים מחוליות החל לרכוש מוצרי צנרת מגולן, הפסיקה חוליות לספק לו את מוצריה. כמו כן ביטלה חוליות את ההנחות שנהגה להעניק לבית מסחר משמעותי נוסף שהחל לרכוש מגולן מוצרים אלו.

מפעל חוליות, קיבוץ שדה נחמיה, צילום: משה שטאובר מפעל חוליות, קיבוץ שדה נחמיה | צילום: משה שטאובר מפעל חוליות, קיבוץ שדה נחמיה, צילום: משה שטאובר

הממונה על התחרות, מיכל הלפרין, חששה כי מדובר בצעד שנועד להעביר מסר לבתי המסחר שלא ירכשו את המוצרים המתחרים של גולן, ולהערים קשיים על כניסתה והתבססותה של גולן בשוק.

על פי הצו המוסכם, חוליות וסמנכ"ל החברה מודים כי בסמוך לכניסת גולן לשוק בחודש פברואר 2016, חוליות וסמנכ"ל החברה ניצלו לרעה את מעמדה המונופוליסטי של חוליות בניגוד לחוק. בנוסף, חוליות התחייבה כאמור לשלם 2.5 מיליון שקל למדינה וסמנכ"ל החברה התחייב לשלם 95 אלף שקל.

במסגרת בדיקת הרשות, נפתחה גם חקירה פלילית נגד חוליות על אי מענה לדרישת נתונים שהומצאו לחוליות על ידי הרשות.

חקירה זו הסתיימה בהסדר טיעון שבמסגרתו הורשעו חוליות ומנכ"ל החברה, פול שטיינר, באי מסירת נתונים. במסגרת ההסדר הוסכם שהצדדים יבקשו מבית המשפט לגזור על המנכ"ל עבודות שירות לתקופה של שבועיים, קנס כספי בשל סך 50 אלף שקל, ומאסר על תנאי. על חוליות התבקש בית המשפט לגזור קנס של 150 אלף שקל.

טרם ניתן גזר דין בתיק.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות