אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
יש לכם אזרחות כפולה? כך תנצלו אותה נכון בנמל התעופה צילום: שאטרסטוק

סודות הטיסה

יש לכם אזרחות כפולה? כך תנצלו אותה נכון בנמל התעופה

מתי כדאי להשתמש בדרכון העיקרי, ומתי בזה של האזרחות המשנית? עם איזה דרכון כדאי להזמין את הטיסה, ובאיזו מדינה מעכבים בכניסה דווקא את המקומיים? סודות הטיסה עם ריבוי אזרחויות

26.01.2019, 08:01 | שירות כלכליסט

אנחנו חיים במאה ה-21 ובהתחשב בכמה שקל לקנות כרטיס ולעלות למטוס שיקח אותנו למדינה אחרת, לא מפתיע שיש אזרחים רבים בעלי שתיים ואף שלוש אזרחויות. ישנן דרכים רבות שבהן אפשר לקבל אזרחות כפולה. מרביתן קשורות לכך שלהורים או לסבים תהיה אזרחות שונה, או שנולדים במקום אחד אך חיים מספיק שנים במדינה אחרת. במקרים מסוימים אפשר גם לקבל אזרחות מתוקף נישואים.

קראו עוד בכלכליסט

אם יש לכם אזרחות כפולה, או אפילו משולשת, ראו עצמכם בני מזל. העולם הופך להיות מקום טוב וסובלני יותר כשמאמצים גיוון ושונות. אבל איזה דרכון יציגו בעלי מספר דרכונים בבואם לנמל התעופה? לפי אתר boardingarea, התשובה קצת יותר מורכבת משנהוג לחשוב, ועשויה להשתנות בין שלבי העלייה לטיסה.

מתי להוציא את הדרכון הזר? , צילום: שאטרסטוק מתי להוציא את הדרכון הזר? | צילום: שאטרסטוק מתי להוציא את הדרכון הזר? , צילום: שאטרסטוק

1. הזמנת הטיסה: על חברות התעופה מוטלים קנסות אם נוסע לא רשאי להיכנס למדינה. לכן, הן לפעמים מטילות תקנות מחמירות שנועדו לוודא שבידי הנוסעים כל המסמכים הנדרשים. לא באמת משנה עם איזה דרכון מזמינים את הטיסה, אך כדאי להשתמש בזה שמקנה את הכניסה הקלה ביותר. כלומר, אם אחד הדרכונים מחייב הוצאת ויזה והשני לא - טבעי לבחור בו.

2. צ'ק אין: אם אתם עוברים בדלפק, עליכם להציג את אותו הדרכון איתו הזמנתם את כרטיס הטיסה. בכל זאת, שמרו את הדרכון הנוסף בסביבה למקרה שיתעוררו שאלות נוספות. לפקיד בדלפק לא באמת איכפת כמה אזרחויות יש לכם, הוא רק צריך לוודא שלא יהיו בעיות בנחיתה.

3. ביקורת גבולות במדינה שעוזבים: במדינות כמו ארה"ב ובריטניה לא מחתימים דרכון ביציאה, אך ברוב המדינות יש אינטראקציה מסוימת עם ביקורת הגבולות. בשלב הזה צריך להראות את הדרכון איתו נכנסתם למדינה. אם זו מדינה שבה ביקרתם לזמן מוגבל הסיבה היא כדי לוודא שלא חרגתם מהזמן שהוקצב. סיבה חשובה נוספת היא למקרה שתצטרכו להוכיח את המיקום שלהם לצרכי חישובי מס.

לא תמיד כדאי להשתמש דווקא בדרכון הזר, צילום: שאטרסטוק לא תמיד כדאי להשתמש דווקא בדרכון הזר | צילום: שאטרסטוק לא תמיד כדאי להשתמש דווקא בדרכון הזר, צילום: שאטרסטוק

4. ביקורת גבולות במדינת היעד: חלק מהמדינות, ביניהן ארה"ב, מחייבות את האזרחים שלהם שמחזיקים באזרחות כפולה להשתמש בדרכון האמריקאי בעת הכניסה למדינה. כך לדוגמה, נוסע עם אזרחות אמריקאית-איטלקית שטס מרומא לניו יורק, אף ששני הדרכונים שלו לא מצריכים ויזה, לפי החוקים בארה"ב, עליו להציג את הדרכון האמריקאי בביקורת הגבולות. אם אתם נוחתים במדינה שאין לכם אזרחות בה, אתם רשאים לבחור באיזה דרכון להשתמש, כל עוד הוויזות תקפות. לפיכך, עליכם להשתמש בדרכון שיעשה לכם "הכי פחות בעיות", כלומר לא דורש ויזה או דורש ויזה זולה יותר.

5. הקלות למקומיים? לא בכל מקום: במדינות מסוימות באירופה חל מה שנקרא "אפליה הפוכה", כלומר, הן מתייחסות בצורה חמורה יותר לאזרחים שלהן מאשר לשאר אזרחי האזור האירופי, למטרת טיפול נוח יותר של הרשויות. המדינות הללו כוללות את בריטניה, אירלנד, דנמרק, הולנד, נורבגיה, שוודיה, גרמניה, צרפת ואיטליה. עליכם לברר מראש מה המצב במדינה אליה אתם טסים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות33 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

33.
לראשונה בהיסטוריה, מירי רגב כולאת אזרחים זרים בלי
דבר בלתי נתפס, מירי רגב חסמה את היציאה מישראל בהחלטה הסויה מהרגע להרגע ב18.9.20, לפי קריטריון הזוי מי שהספיק לקנות כרטיס. חחח,בלי לאפשר לאנשים לצאת החוצה מפה בסגר ללא תאריך סופי, בנתיים, בהחלטה מהרגע להרגע, תקעה בארץ אזרחים זרים, ללא יכולת לעלות לטיסות, למרות שיש מקומות םנויים לטיסות לאירופה. מדינות האיחוד האירופאי למשל בכלל לא מבינות את ההחלטה, תקועות ברעיון שזה בגלל הקורונה. ישראל היגינה היחידה בעולם שיש לה טיסות יוצאות, חצי ריקות...ואזרחים זרים לא יכולים לצאת ממנה, לכוון אחד. רק בישראל
חדומה מירי  |  03.10.20
30.
ל28, 27 צודק, ב2020 ישראלים יצטרכו ויזה אלקטרונית
הרשויות באירופה רוצות לתת אישור להגעתך לפני שתעלה על המטוס. הדבר הזה קורה כיום לאזרחיים אירופאים בעלי כניסה חופשית לארצות הברית, בכל זאת מחוייבים להיפיק ויזה אלקטרונית מראש לפני ההגעה לארה"ב, יש בזה גם יתרון, זה יקל את תהליך הכניסה לאירופה. אבל ידרוש הכנה מראש באמצעות רישום באינטרנט. רק ישראלים בעלי דרכון אירופאי יהנו מפטור כמובן כמו היום.
ויזה לא איביזה  |  02.09.19
לכל התגובות