אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
גרמניה: הסנטימנט העסקי ירד לשפל של שלוש שנים צילום: Jasper Juinen

גרמניה: הסנטימנט העסקי ירד לשפל של שלוש שנים

"הכלכלה הגרמנית חווה האטה", אמר נשיא מכון ifo שפרסם את הדו"ח. בתחילת השבוע הורידה קרן המטבע את תחזית הצמיחה לגרמניה

25.01.2019, 12:49 | שירות כלכליסט

הסנטימנט העסקי בגרמניה הידרדר בחדות בינואר, סימן לצרות הכלכליות שהחלו במחצית השנייה של 2018 ונמתחות לתוך 2019. ה-Ifo Institute אמר היום (ו') שמדד האקלים העסקי שלו ירד ל-99.1 נקודות בינואר, מרמה של 101.0 נקודות בדצמבר. המספר הזה, שחורג מתחזית הכלכלנים של 100.6 נקודות, מהווה את הרמה הנמוכה ביותר מאז פברואר 2016, אז הגיע מדד האקלים העסקי ל-99.1 נקודות. "הכלכלה הגרמנית חווה האטה", כך אמר נשיא Ifo קלמנס פיסט.

קראו עוד בכלכליסט

במגזר הייצור ירד מדד האקלים העסקי בכל תחומי העסקים למעט בתחום הכימיקלים. הסקר של Ifo הוא האחרון בשורת חיוויים כלכליים שליליים. סקר של מנהלי רכש שנערך ע"י HIS Markit ופורסם אתמול הראה שפעילות הייצור הגרמנית התכווצה בתחילת השנה, בעוד הפעילות במגזר השירותים דווקא התאוששה בינואר. גרמניה היא אחת הכלכלות הגדולות באירופה שהאטו בשנה שעברה, וכלכלנים כבר החלו לקצץ את תחזיות הצמיחה שלה ל-2019.

אנגלה מרקל, קנצלרית גרמניה, צילום: Jasper Juinen אנגלה מרקל, קנצלרית גרמניה | צילום: Jasper Juinen אנגלה מרקל, קנצלרית גרמניה, צילום: Jasper Juinen

בתחילת השבוע קרן המטבע הבינלאומית הורידה את תחזית הצמיחה שלה לכלכלה העולמית, ומעריכה כעת כי היא תחווה השנה את הצמיחה הנמוכה ביותר זה 3 שנים. בקרן המטבע אף הזהירו כי מתיחות סחר חדשה תוביל לבעיות נוספות.

לפי התחזית המעודכנת, הכלכלה העולמית תצמח השנה בשיעור של 3.5%, זאת בעוד התחזית הקודמת מאוקטובר עמדה על 3.7%. עם זאת, בקרן המטבע הותירו ללא שינוי את תחזית הצמיחה לארה"ב ולסין על אף מלחמת הסחר בין המדינות, ואף מעריכים כי בשנה הבאה הצמיחה העולמית תתרחב ל-3.6%.

מקרב המדינות הגדולות, השינוי המשמעותי ביותר בתחזית היה עבור גרמניה, שלפי התחזית הנוכחית תתרחב השנה ב-1.3%, ירידה של 0.6% מהתחזית באוקטובר. האטה בביקוש המקומי וירידה בייצור במפעלים בשל החלת תקנות מחמירות יותר בנוגע לפליטה של מכוניות, הן הסיבות להורדת הדירוג.

לפני עשרה ימים פורסם כי הצמיחה הכלכלית בגרמניה היא הנמוכה זה חמש שנים. התמ"ג בכלכלה הגדולה באירופה צמח ב-2018 ב-1.5% לעומת 2.2% ב-2017, על רקע חולשה גלובלית, שביתות במשק וירידה במכירת המכוניות; במשרד הכלכלה מעריכים שהשנה הנוכחית תשמור על תנופה חיובית

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות