אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
רשות המסים: בוחנים גיבוש הגדרה ברורה לשאלת התושבות בישראל צילום: יריב פיין וגיא כושי

רשות המסים: בוחנים גיבוש הגדרה ברורה לשאלת התושבות בישראל

לדברי רונלד עם שלם, סמנכ"ל בכיר ברשות המסים, "המטרה היא לשקול בתיקון חקיקה הגדרה ברורה של תושבות, על פי מבחנים פשוטים ואף כמותיים, שיוכלו לתת מענה ללפחות 90% מהמקרים" - כדי לקבוע אם הנישום הוא תושב ישראל או מדינה אחרת לצרכי מס

25.01.2019, 21:49 | עמרי מילמן

"צריך לשקול גיבוש הגדרה אקטואלית וברורה יותר למבחן התושבות ואנו בודקים זאת ודנים בכך עם לשכת רואי חשבון", כך אמר אמש (ה') רונלד עם שלם, סמנכ"ל בכיר לעניינים מקצועיים ברשות המסים בכנס לשכת רואי חשבון שנערך בנצרת.

קראו עוד בכלכליסט

לדבריו, "קביעת מרכז החיים של הנישום היא כיום מבחן אובייקטיבי ברוב מדינות העולם. המטרה היא לשקול, בתיקון חקיקה, הגדרה ברורה של תושבות, על פי מבחנים פשוטים ואף כמותיים, שיוכלו לתת מענה ללפחות 90% מהמקרים, בהם יהיה ברור אם הנישום הוא תושב ישראל או מדינה אחרת לצרכי המס". עוד הוסיף כי "רשות המסים מנהלת שיח ודיאלוג שוטף עם לשכת רואי חשבון בנושאים עקרוניים כחלק מחשיבה מקצועית משותפת".

על פי חוקי המס, אדם נדרש לשלם מסים על ההכנסות שלו במדינה בה הוא תושב. התושבות נקבעת על פי מרכז החיים, שאחת הדרכים לקבוע אותו הוא מבחן הימים - מספר הימים בהם שהה בארץ. אולם במציאות המודרנית, בה רבים עובדים גם בחו"ל, קשה יותר לקבוע היכן מרכז החיים. זו למשל אחת השאלות המרכזיות בפרשת העלמת ההכנסות של הדוגמנית בר רפאלי והוריה בסך של עשרות מיליוני שקלים. נגד השלושה יוגש כתב אישום בכפוף לשימוע. לפי רשות המסים, רפאלי פעלה בשנים 2012-2009 במגוון דרכים כדי להסתיר את קשריה הכלכליים לישראל, וזאת על מנת להטעות את רשות המסים ולהתחמק בדרכי מרמה, עורמה ותחבולה מהקביעה שמרכז חייה בארץ, ובכך להשתמט מתשלום המס.

לדברי רו"ח איריס שטרק, נשיאת לשכת רואי חשבון "בסוגיית מבחן התושבות אין ספק שהגדרה ברורה תיצור ודאות, במקום המצב הקיים כיום הנתון לריבוי פרשנויות. בכך יווצרו פחות חיכוכים ונפעל עפ"י קריטריונים ברורים. שאלת התושבות הפכה ליותר רלוונטית בשנים האחרונות, לאור כך שיש רבים שעובדים וחיים בישראל ובמדינות אחרות, כחלק מהשינויים הדינמיים של עולם גלובלי ועבודה בחברות בינ"ל. לכן ראוי שתגובש הגדרה חדשה של מבחן התשובות ומרכז החיים".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

25 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

25.
תקראו תגובה 7, זה החכם בכלהספור של רשות המיסים
יש כלל משפטי שרק בעלי ניסיון מבינים. לעולם אל תבקש תעודת הכשר מראש מנוכל. מה הכוונה, אם משהו במעמד לתבוע אותך, לעולם אל תבקש ממנו אישור והסכמה בכתב שלא יתבע אותך אלא תיצור את התנאים המוחלטים שלא יוכל לתבוע אותך. לאלבקש אישור תושבות חוץ כהגנה, אלא לחזור רק עם אישור תושב חוזר. תודה רונן.
ללמוד ולהודות  |  03.05.19
22.
חייבו שחקן פוקר שהיה 30 יום בארץ במס
וואלה הצחיק אותי. היה לא מזמן שחקן פוקר שהיה 30 יום בשנה בארץ וחייבו אותו במס על כסף שהוא הרוויח בחו"ל. הם עושים מה שהם רוצים ובתי משפט תמיד בעדם. השינוי היחיד שיעשו זה שהם יוכלו לחייב במס ישראלי גם מי שבכלל לא בא לארץ. אחר כך מתפלאים שמי שיוצא לרילוקיישן לא חוזר: הסטטיסטיקה של הלמ"ס שקרית כי הם סופרים כיורדים רק מי שיצא ולא חזר יותר ומספיק שישראלי מגיע לביקור של יום בשנה והוא לא נספר כיורד.
פחחחחחח  |  27.01.19
לכל התגובות