אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
קוסמטיקת בחירות: נוהל זריז ליבוא מקביל צילום: אוראל כהן

בלעדי לכלכליסט

קוסמטיקת בחירות: נוהל זריז ליבוא מקביל

הרפורמה בענף התמרוקים תקועה כבר שנתיים, אז בינתיים גיבשו השרים "נוהל זריז" שיאפשר להתחיל מיד ביבוא מקביל. היבואנים הרשמיים: "מהלך פופוליסטי ומסוכן"

28.01.2019, 08:50 | אורנה יפת

על רקע העיכוב ברפורמת התמרוקים, מנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב יפרסם בימים הקרובים נוהל מנכ"ל זריז שיאפשר להתחיל מיד ביבוא מקביל של תמרוקים, ללא בירוקרטיה מסורבלת, כך נודע ל"כלכליסט". על פרסום הנוהל החליטו בשבוע שעבר נציגי משרד הכלכלה ומשרד הבריאות. הנוהל לא יכלול מוצרים רגישים, כגון מוצרי תינוקות, תכשירי הגנה מהשמש ומוצרים לחלל הפה. בפגישה נכחו סגן שר הבריאות יעקב ליצמן, שר הכלכלה אלי כהן, הממונה על היבוא במשרד הכלכלה אנואר חילף ובר סימן טוב. עוד נודע ל"כלכליסט" כי במשרד הבריאות נשמעים קולות המסתייגים מהמהלך מחשש לפגיעה בבריאות הציבור.

קראו עוד בכלכליסט

חנות תמרוקים. מוצרים רגישים יוחרגו מהנוהל, צילום: אוראל כהן חנות תמרוקים. מוצרים רגישים יוחרגו מהנוהל | צילום: אוראל כהן חנות תמרוקים. מוצרים רגישים יוחרגו מהנוהל, צילום: אוראל כהן

רפורמת התמרוקים, שאושרה כבר בדצמבר 2016 במסגרת חוק ההסדרים, נועדה להקל על יבוא מקביל של תמרוקים כדי לעודד את התחרות בענף. עיקר הרפורמה הוא קיצור זמן ההמתנה לקבלת אישור שיווק ממשרד הבריאות על ידי העברת האחריות לאיכות המוצר לידי היבואנים. אלא שהמהלך מתעכב בגלל התנגדויות רבות, בעיקר מצד יבואנים רשמיים, וגם מצד יצרניות תמרוקים בינלאומיות. המחלוקת הקשה היתה בעיקר על מוצרים רגישים.

בכל מקרה, גם אם ה"נוהל הזריז" ייכנס לתוקף בקרוב, משרד הבריאות יהיה חייב להגיש מחדש את התקנות לרפורמת התמרוקים.

לטענת יבואני התמרוקים הרשמיים, מדובר במהלך פופוליסטי. עו"ד ראובן בילט, יו"ר חטיבת התמרוקים באיגוד לשכות המסחר מסר ל"כלכליסט": "במחיר פופולריות שלפני הבחירות, מוכן שר הכלכלה לסכן את בריאות הציבור, על ידי יבוא תמרוקים שפג תוקפם ולא עברו שום בדיקות מעבדה בחו"ל ובארץ. "כיום כל יבואן תמרוקים חייב למסור למשרד הבריאות מסמכים והוכחות שהמוצר המיובא עבר את מבחני הבטיחות בעולם. אם שר הכלכלה יצליח בכוונתו, כל שאריות התמרוקים שאין איש חפץ בהם בעולם ולכן מחירם זול יגיעו לישראל, והצרכנים לא ידעו אם מוצר שמוצע להם בטוח לשימוש". לטענתו, נוהל המנכ"ל מצביע על הבהלה שאחזה במשרד הכלכלה מספר שבועות לפני הבחירות, לאחר שלא הצליח להציג תוצאות ולהעביר את הרפורמה בחקיקה.

מימין: ליצמן וכהן. "פועלים להשלמת הרפורמה", צילום: דוברות המפלגה כולנו, עמית שעל מימין: ליצמן וכהן. "פועלים להשלמת הרפורמה" | צילום: דוברות המפלגה כולנו, עמית שעל מימין: ליצמן וכהן. "פועלים להשלמת הרפורמה", צילום: דוברות המפלגה כולנו, עמית שעל

במשרד הכלכלה סירבו להגיב על דברי היבואנים, אך גורמים במשרד טענו כי איגוד לשכות המסחר זועק כל העת ומבקש להקל את הרגולציה על היבואנים הרשמיים, אך כשמדובר על הקלה שתפגע ברווחי היבואנים, לזה הם כבר מתנגדים.

הנוהל הזריז גם נועד לדלג מעל המשוכה שהציבו האירופאים. כפי שנחשף לפני חודש ב"כלכליסט", האיחוד האירופי דחה בקשה של ישראל להתחבר למערכת בינלאומית המתריעה על ריקולים בתחום התמרוקים, בדומה למערכת אליה מחובר משרד הבריאות בתחום המזון. הבקשה הוגשה ביוזמת מנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב, במסגרת מתווה זמני שמטרתו היתה לאפשר יבוא מקביל של תמרוקים עוד בטרם אושרו תקנות התמרוקים החדשות בכנסת. החיבור למערכת הריקולים היה אמור למזער את הסיכונים הבריאותיים הכרוכים ביבוא מקביל של תמרוקים.

ממשרד הבריאות נמסר: "משרדי הבריאות והכלכלה פועלים להשלמת רפורמת התמרוקים. בפגישה שנערכה סוכם כי עוד לפני השלמת הרפורמה יפורסם חוזר שיאפשר הקלות ביבוא המקביל של תמרוקים תוך שמירה על בריאות הציבור. אנו עובדים על קידום החוזר בהקדם".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות