אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הצלחה בתפקיד כפוי טובה: יריב לוין קידם את התיירות מחו"ל, תיירות הפנים בקיפאון צילום: אלכס קולומויסקי

בחירות 2019

הצלחה בתפקיד כפוי טובה: יריב לוין קידם את התיירות מחו"ל, תיירות הפנים בקיפאון

בקדנציה של לוין כשר תיירות נקבעו שיאים בכניסת תיירים בעיקר בזכות פתיחת קווי תעופה. הוא דחף לחקיקת חוק המלונאות, שנועד להוזיל את מחירי האירוח, אך לא הצליח לשכנע יותר ישראלים לנפוש בארץ

28.01.2019, 08:27 | תומר הדר ומשה גורלי

לשר התיירות יריב לוין לא מצמידים את התואר "בולדוזר", לפחות לא בכל הנוגע לתיירות ובכל זאת, הוא רשם לא מעט הצלחות בתחום הזה, כפי שיעיד התייר הארבעה מיליון שנכנס לארץ ב־2018.

קראו עוד בכלכליסט

תפקיד שר התיירות בישראל נחשב לאחד הסיזיפיים בממשלה, בעיקר נוכח העובדה שסבבי הלחימה הבאים והולכים מככבים בקביעות במהדורות החדשות בעולם. בימים שאחרי מבצע "צוק איתן", למשל, נרשמה ירידה של 13.5% במספר התיירים שבאו לארץ, על פי השוואה שעשתה הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה בין נובמבר 2015 לנובמבר 2013.

לוין, בן 49, נכנס לתפקיד במאי 2015 פחות משנה לאחר תום מבצע "צוק איתן". בתקופתו הגיע שוק התיירות בארץ לשיא, לא מעט בסיוע העובדה שגם התיירות בעולם שברה שיאים בשנים האחרונות.

שר התיירות יריב לוין. מענקים מפתים לחברות זרות, צילום: אלכס קולומויסקי שר התיירות יריב לוין. מענקים מפתים לחברות זרות | צילום: אלכס קולומויסקי שר התיירות יריב לוין. מענקים מפתים לחברות זרות, צילום: אלכס קולומויסקי

ב־2018 נכנסו לישראל 4.1 מיליון תיירים, עלייה של 14% ביחס ל־2017. לפי הלמ"ס, שטרם סיכמה רשמית את נתוני לינות התיירים ל־2018, מכניסת לוין לתפקיד עלה בהתמדה מספר התיירים הלנים בישראל, עלייה נאה גם ביחס לעולם. לפי נתוני הארגון העולמי לתיירות, מספר כניסות התיירים בעולם עלה ב־2017 ב־6.8%, אבל בישראל נרשם גידול של 24.6%. הסיבה להצלחה טמונה בפתיחת קווי תעופה לתל אביב ובעיקר לאילת, עידוד להקמת מלונות, סובסידיות לחברות תעופה זרות, פיתוח תשתיות תיירות ומתן סיוע לתיירנים בישראל.

רוח גבית מישראל כץ

לוין הנהיג מדיניות של חלוקת מענקים לחברות תעופה זרות שהחלו לפעול בארץ. את הרוח הגבית למהלך קיבל משר התחבורה ישראל כץ שהנהיג את מדיניות השמים הפתוחים. התנהלות לוין מול שר התחבורה לא תמיד היתה חלקה: כץ מיהר כמה פעמים לקחת קרדיט על פתיחת הקווים החדשים. לוין בעיקר לא אהב את נטילת הקרדיט על המהלך של מתן המענקים לחברות התעופה, אך הסכסוך השקט בין השניים נשמר על אש קטנה. בימי לוין נפתחו 11 קווים לאילת ב־2015, שבעה קווים נוספים לאילת ב־2016, 19 קווים לנתב"ג ב־2017, שמונה קווים לנתב"ג ב־2018 ותשעה קווים לאילת ב־2019.

הקווים החדשים נפתחו הודות למדיניות התמריצים לחברות חדשות, 45 יורו לנוסע, ומענקים נדיבים לחברות שיפתחו קווים לאילת ולנתב"ג. עם זאת, יעילות המענקים מוטלת בספק מכיוון שחלק מתיירי הלואו קוסט לנים בירדן.

רוח גבית מישראל כץ, צילום: אוהד צויגנברג רוח גבית מישראל כץ | צילום: אוהד צויגנברג רוח גבית מישראל כץ, צילום: אוהד צויגנברג

בתקופת לוין אושר חוק המלונות, שנועד להוריד את מחירי האירוח באמצעות מתן אישורים במסלול מהיר להקמת מלונות - כלומר הגדלת ההיצע. לפי הלמ"ס, בשלהי 2017 הגיע מספר חדרי המלון לכ־53,800, עלייה של כ־4% ביחס ל־2016.

ובכל זאת, לוין לא שכנע את הישראלים ללון בארץ. בעידן הלואו קוסט, נופש בארץ עולה יותר מנופש בקפריסין, ולפעמים אף יותר מנופש בברצלונה. בניגוד לזינוק במספר התיירים הלנים במלונות בארץ, מספר לינות הישראלים לא השתנה בשנים האחרונות.

בתחילת כהונתו של לוין נרשמו 13.4 מיליון לינות ישראלים בשנה. ב־2017 עלה מספרם ל־13.6 מיליון. לעומת זאת מספר הישראלים היוצאים לחו"ל גדל. לפי הלמ"ס, מספר הישראלים שטסו לחו"ל ב־2017 עלה ב־12% לעומת 2016.

שר המשפטים של נתניהו

לוין זכה לתשומת לב רבה בהרבה על אמירותיו המתלהמות נגד מערכת המשפט, והבולטות שלו ברצון לחזק את ה"משילות", כשעמד לצידה של שרת המשפטים בראש ועדת שקד־לוין למינויים במגזר הציבורי, שהמליצה בין היתר, להפוך את המשנים למנכ"לים במשרדי ממשלה למשרות אמון ותמכה בפוליטיזציה של מינוי יועצים משפטיים.

לוין הרבה לתקוף את בית המשפט העליון כולל האשמת הנשיאה לשער מרים נאור, כלפיה טען כי היא משתמשת בנשק של אויבי ישראל כשהתנגדה ליוזמה לשנות את שיטת מינוי השופטים. פרשת אפי נוה זימנה ללוין את הזדמנות האחרונה להשתלח במערכת המשפט. "שיטת המינויים במערכת המשפט רקובה", טען בראיון ל־ynet, "זה רק קצה הקרחון לשיטה פסולה של 'חבר מביא חבר'".

הצליח בימים של גאות עולמית בתיירות - גיליון הציונים של יריב לוין

הכישלונות:

תיירות פנים: לא הצליח להעלות את מספר הישראלים הלנים במלונות בארץ

מענקים לחברות זרות: יעילותם מוטלת בספק. תיירים רבים שבאו בטיסות זולות לנו במלונות בירדן

ההצלחות:

כניסת תיירים: בימי לוין הגיע מספר התיירים הנכנסים לשיא של כל הזמנים

קווי תעופה: נפתח מספר שיא של קווי תעופה לישראל, הן לנתב"ג והן לאילת

מלונות: בעקבות חוק המלונות עלה מספר חדרי המלון ויוקמו מלונות חדשים

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות