אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אלשיך: "מתקשה לראות מצב שלא יאשימו את נתניהו בשוחד" צילום: מוטי קמחי

אלשיך: "מתקשה לראות מצב שלא יאשימו את נתניהו בשוחד"

המפכ"ל לשעבר רוני אלשיך אמר הערב בכנס של המכון למחקרי ביטחון לאומי כי "עשו מניפולציה בפרסומים כדי לטעון שהמשטרה הדליפה" מחקירות ראש הממשלה בנימין נתניהו, והוסיף: "אני יודע מי הדליף". עוד אמר כי קיבל איומים

27.01.2019, 20:16 | יואב זיתון, ynet

לראשונה מאז שפשט את המדים, המפכ"ל לשעבר רוני אלשיך התבטא בפומבי הערב (א') והתייחס לחקירות ראש הממשלה בנימין נתניהו. הוא נשאל אם המשטרה תפרה תיק לנתניהו, והגיב: "אין לנו יכול לתפור תיק. גם לא טכנית". אלשיך דיבר בכנס של המכון למחקרי ביטחון לאומי (INSS) בתל אביב.

קראו עוד בכלכליסט

הוא הרחיב כי "המשטרה אינה מחליטה, היא לא יוצאת ללא החלטה של היועץ המשפטי. אי אפשר פה להחליט שעושים או לא עושים, המשטרה בעניין הזה עצמאותה מצומצת, נכון שרמת המקצועיות יכולה להשפיע על התוצאה. הגיעו אליי גם איומים, אני לא אפרט".

אלשיך שב ואמר כי קרא את כל העדויות המרכזיות בחקירות נתניהו: "אני חייב לקרוא כל מילה בעדויות הנחקרים, קורא את כל עדויות המפתח. תפישת האחריות מחייבת אותך".

על סוגיית ההדלפות אמר: "העיתונאים יודעים שהמשטרה אינה מדליפה. נקודה. אפשר לבדוק מול תא הכתבים. אני אסביר מה עשינו. מי שקצת מכיר חקירות יודע שלנחקרים אסור לדבר אחד עם השני. אתה מוסר את המידע לעו"ד, זה מוציא הודעה וזה מוציא הודעה, וככה אתם מדברים. בניגוד לנחקר שהוא עבריין, לאיש ציבור יש צורך לתחזק את המעמד שלו אז הוא לא שותק. הדלפות נועדו להחשיד את המשטרה בהדלפות. הפרמטר החשוב יותר הוא שאנחנו בודקים את כולם. אנו עושים מבדקים לשוטרים על מהימנות אם הדליפו או לא. עשינו כבר 18 אלף בדיקות כאלה מאז תחילת כהונתי, עוד לפני הפוליגרף התעסוקתי. שיבואו מהפרקליטות ויגידו אם הם עושים 10% מזה. ביקשתי שייחקרו הדלפות חמורות והתנדבנו גם להיחקר. אני יודע מהיכן יצאו ההדלפות".

המפכ"ל לשעבר רוני אלשיך, הערב במכון למחקרי ביטחון לאומי, צילום: מוטי קמחי המפכ"ל לשעבר רוני אלשיך, הערב במכון למחקרי ביטחון לאומי | צילום: מוטי קמחי המפכ"ל לשעבר רוני אלשיך, הערב במכון למחקרי ביטחון לאומי, צילום: מוטי קמחי

ראש הממשלה ניהל קמפיין אישי נגדך?

"לא לקחתי שום דבר אישית. אני מנהל תפקיד ציבורי. אני עושה הבחנה ברורה".

על חקירות נתניהו הוא הוסיף: "תפקיד המשטרה להגיע לחקר האמת עם המגבלות הקיימות. לאחר מכן יש את הפרשנות המשפטית שגם המשטרה מוסיפה לה. ככל שיתברר שהמשטרה לא הגיעה לחקר האמת, זה יהיה כישלון של המשטרה וככל שתהיה פרשנות על העובדות - אז זה לפתחו של בית המשפט".

נתניהו ציפה שתקל עליו בעקבות ההבטחה לראשות שב"כ?

"אני לא עושה פרשנות לאף אחד. ראיתי בזה באותם ימים ניסיון לכפות עליי להסכים, כל טיעון נתפס בעיניי כלגיטימי. לאחר שאמרתי 'כן', קראתי את פקודת המשטרה פעמיים, התקשרתי ללשכת רה"מ ואמרתי לו שכל ההבטחות מבוטלות".

היו חוקרים פרטיים אחרי חוקרי נתניהו?

"שנה לפני פרסום הראיון בעובדה חיטטו חוקרים פרטיים מסביב לחוקרים. ידענו מי החוקרים. במקרה הז היו שתי אפשרויות: לצאת לחקירה סמויה או לעזוב את הדבר הזה. יצאתי למצלמות כשנה לפני, אמרתי מה שאמרתי, זה נפסק. יצאה הודעת גינוי. בג"ץ קבע שפעלנו ללא רבב".

בנובמבר האחרון סיים אלשיך כהונה עמוסה וסוערת שבמוקד שלה עמדו חקירות ראש הממשלה בנימין נתניהו - האיש שמלכתחילה היה אחראי במידה רבה למינוי שלו. לאורך תקופה ארוכה האשימו נתניהו וסביבתו את אלשיך בלהיטות יתר בחקירות, בשיתוף פעולה עם התקשורת ברדיפת ראש הממשלה ועוד.

רה"מ בנימין נתניהו, צילום: אלכס קולומויסקי רה"מ בנימין נתניהו | צילום: אלכס קולומויסקי רה"מ בנימין נתניהו, צילום: אלכס קולומויסקי

היום פנו פרקליטיו של נתניהו ליועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, והגישו לו קלסר ובו 122 הדלפות לכאורה מחקירותיו השונות של ראש הממשלה. הם ביקשו לחקור את ההדלפות הללו. "מדובר במקרה מובהק שבו הכמות הופכת לאיכות עד שנוכח השטף הבלתי פוסק של ההדלפות, ונוכח זיהום החקירה מיסודה, מתקבל רושם של אימוץ נורמות פסולות, שהשתרשו בחקירות אלה, נורמות שבינן לבין שלטון החוק וניהול חקירות תקינות, אין ולא כלום, שאין להן מקום במדינת חוק ושלא ניתן לקבל אותן", כתבו פרקליטי נתניהו למנדלבליט.

פעיל שמאל נחקר היום במשך שעות ארוכות בחשד שהוא שפגע בקבר אביו של היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט. הוא שוחרר בתום חקירתו ביחידה לחקירות בינלאומית מבלי שהובא בפני שופט וללא תנאים מגבילים. הפעיל נמנה עם הקבוצה שהפגינה מדי שבוע מול ביתו של היועץ המשפטי לממשלה בפתח תקווה.

בתגובה לידיעה על החקירה מיהר ראש הממשלה בנימין נתניהו למסור: "כבר שלוש שנים שהשמאל מפגין כל שבוע מול ביתו של היועץ המשפטי לממשלה. פעילי שמאל מטרידים את היועץ בבית הכנסת ובמכולת. עכשיו גם נחקר חשד כי הם חיללו את קבר אביו. לחץ בריוני מטורף כדי להגיש נגדי כתב אישום בכל מחיר. אפשר רק לקוות שהיועץ לא ייכנע ללחץ האדיר הזה".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

10 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

לכל התגובות