אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
פויו זבלודוביץ' מחסל את מרבית אחזקותיו בכנפיים

פויו זבלודוביץ' מחסל את מרבית אחזקותיו בכנפיים

איש העסקים מכר כ-10.2% מהון המניות המונפק של בעלת השליטה באל על, במחיר הנמוך בכ-5% מהמחיר בו פתחה מניית החברה את המסחר בבורסת ת"א

28.01.2019, 14:53 | חזי שטרנליכט

הצטרפו לעדכונים שוטפים בערוץ הטלגרם של מדור שוק ההון בכלכליסט

 

פויו זבלודוביץ, מוכר את מרבית האחזקות שלו בחברת כנפיים, ששולטת (35.3%) בחברת אל על. מדובר בעסקה מפתיעה שלפי ההערכות בשוק נעשתה לפי צרכי ההשקעות של קבוצת עסקיו של זבלודוביץ, והם מתבצעים דווקא על רקע תקופה שבה מחירי הנפט שצנחו בחודשים האחרונים מובילים להתאוששות במניית אל על ובמקביל במניית כנפיים גם כן.

קראו עוד בכלכליסט

השנה האחרונה היתה קשה במיוחד לחברת אל על וגם מניית כנפיים נגררה לנקודת שפל. שווי השוק של אל על עמד בתחילת יולי סביב 377 מיליון שקל, ומאז התאושש בחודשים האחרונים, במיוחד על רקע צניחת מחיר הנפט שמסייעת לחברות התעופה. מאז עלה עד היום (ב') ב-53% והבוקר החלה החברה את המסחר בשווי של כ-579 מיליון שקל.

השפל האחרון במניית כנפיים היה בקיץ, בחודש יולי, אז נגעה מניית החברה במחיר של 10.6 שקלים. זבלודוביץ', מכר אתמול (א') 1.66 מיליון מניות של כנפיים בתמורה לכ-23.1 מיליון שקלים לפי שער למניה של 13.88 שקלים. השער המניה שלפיו בוצעה העסקה היה עדיין בהנחה של כ-5% על המחיר שבו פתחה מניית כנפיים את המסחר הבוקר (ב') בתל אביב, זאת על רקע היקפה המשמעותי של העסקה, מדובר בכ-10.2% מהון המניות המונפק של כנפיים, ומשום שהעסקה בוצעה מול מספר מוסדיים שרכשו אותה.

לכנפיים מעבר להחזקתה באל על ובפעילות של החכרה תפעולית של מטוסים (מחזיקה ב-65.8% מחברת כנפיים גלובל ליסינג), גם החזקות בחברת כנפי תחזוקה וב-50% בחברת QAS, שמפעילה טרקליני VIP בנתב"ג. לפי ההערכות זבדלוביץ' מכר את הנתח של המניות לצורכי ההשקעות השגרתיים של קבוצתו, אך נראה כי הוא גם ניצל את המומנטום האחרון שנרשם בשוק במניות כנפיים.

פויו זבלדוביץ פויו זבלדוביץ' פויו זבלדוביץ

זבדלוביץ' ניצל את ההתאוששות האחרונה במניות כנפיים ביציאתו. המניות עלו מאז השפל האחרון בקיץ בקרוב ל-40%. הוא חיסל השקעה שאליה נכנס לפני 14 שנים, בדצמבר 2005, כאשר רכש את מחצית מהחזקותיו של אבשלום נוריאל בחברה.

שווי השוק של כנפיים עומד על כ-236.6 מיליון שקל ובקיץ עמד בנקודת השפל על כ-168 מיליון שקל. עדיין מדובר בנקודה נמוכה יותר בכ-21% מזו שנרשמה לחברה לפני שנה. בסוף ינואר אשתקד עמד שוויה של כנפיים על כ-300 מיליון שקל. יצויין כי בנוסף לפסגות, מחזיקים כבר מספר גופים מוסדיים כבר מחזיקים בחברה ובהם אלטשולר שחם (5.2%), הפניקס (6.1%) וקרנות הנאמנות של אקסלנס, שמוחזקות על ידי הפניקס, מחזיקות בעוד כ-0.5%.

יצויין כי זבלודוביץ' לא מחסל לחלוטין את כלל השקעותיו בכנפיים. לאחר מכירת המניות עדיין נותר בידיו נתח של כ-3.18% מהון המניות של החברה. כאמור העסקה מפסיקה את היותו בעל עניין, כך שמעתה הוא לא יהיה מחויב לדווח על שינויים בהחזקותיו במניותיה, כל עוד החזקותיו נמוכות מ-5% מהחברה.

זבלודוביץ' (65) נמנע באופן מסורתי מחשיפה תקשורתית בארץ והוא בעליה של קבוצת טמרס, המחזיקה ומנהלת בין היתר מספר בתי מלון בישראל בהם מלון דניאל בהרצליה, מלונות ווסט בתל אביב ונתניה ועוד. הסנדיי טיימס דירג אותו בשנה שעברה במקום ה-90 בין עשירי בריטניה עם הון עצמי מוערך של כ-1.5 מיליארד ליש"ט (כ-2 מיליארד דולרים).

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות