אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ורמוס מתריע: היזהרו מ"מינוי נוחות" ליו"ר פז צילום: אוראל כהן

ורמוס מתריע: היזהרו מ"מינוי נוחות" ליו"ר פז

ועדת המינויים של דירקטוריון פז צפויה להמליץ על שני מועמדים שאינם אברהם ביגר לתפקיד הדירקטור העשירי, שיתחרה עם אליעזר שקדי על תפקיד היו"ר. מיטב דש לוחצת להשאיר מועמדותו

30.01.2019, 08:04 | רחלי בינדמן

ועדת המינויים של דירקטוריון פז, השוקדת מזה חודשיים על איתור שני מועמדים חדשים, שאחד מהם ייבחר על ידי האסיפה הכללית לדירקטור עשירי בחברה, עתידה להגיש השבוע את המלצתה. אלא שמסתמן כי אברהם ביגר, המנכ"ל המיתולוגי של פז והדמות שבית ההשקעות מיטב דש, המחזיק ב-10% בפז, סימן כיו"ר הבא של החברה ‑ לא ברשימת המועמדים הנבחרים.  

קראו עוד בכלכליסט

מרגע ההודעה על המלצת הוועדה, פז צפויה להוציא זימון אסיפה כללית שתתכנס 35 יום מיום הדיווח לגביה ובה ידרשו בעלי המניות לבחור בין שני המועמדים. ההמלצה גם צריכה לעבור את אישור הדירקטוריון, טרם האסיפה.

מאז אוקטובר האחרון מתנהלת חברת פז, הנסחרת בבורסה לפי שווי של 5.5 מיליארד שקל ללא יו"ר קבוע. זאת לאחר שיצחק עזר יו"ר החברה התפטר תוך הטחת טענות קשות כנגד הממשל התאגידי בפז, כשברקע מחלוקות שלו עם המנכ"ל יונה פוגל.

באמצע אוקטובר נבחרו על ידי האסיפה הכללית שלושה דירקטורים – עודד גילת, שהוצע על ידי מיטב דש ומכהן כדח"צ שלא יכול להתמודד על תפקיד היו"ר, אליעזר שקדי, לשעבר מנכ"ל אל על ואריק שטיינברג, לשעבר יו"ר פסגות. שקדי ושטיינברג הם הדירקטורים "הרגילים" (שאינם דח"צים או בלתי תלויים) היחידים בפז ולפיכך רק אחד מהם יכול להתמנות ליו"ר.

בית ההשקעות מיטב דש, בעל המניות המוסדי הגדול בחברה (10%) דרש למנות דירקטור עשירי שיתמודד מול שקדי על כיסא היו"ר ואף ציין כי הוא רואה לנגד עיניו את אברהם ביגר כמועמד הראוי לתפקיד.

 

אבי ביגר , צילום: אוראל כהן אבי ביגר | צילום: אוראל כהן אבי ביגר , צילום: אוראל כהן

 

האקס המיתולוגי נגד המנכ"ל הדומיננטי

ביגר נתפס במיטב דש כדמות דומיננטית שתדע להוות משקל נגד למנכ"ל הדומיננטי. בעקבות דרישת מיטב דש, אישרה בדצמבר אסיפת בעלי המניות של פז הוספת דירקטור עשירי לחברה. לפי תקנון פז, ועדה שמורכבת מהדח"צים של פז (עמיקם שפרן, מאירה גיט ואפרים צדקה שעזב לאחרונה – ר"ב) צריכה להציע לאסיפה שני מועמדים לתפקיד. לאחרונה נחשפו שניים – ארי שמיס, מנכ"ל אסותא שהסיר את מועמדותו וארז מלצר, יו"ר הדסה. הוועדה תידרש להציע מועמדים איכותיים לאחר שמועמדותו של ביגר הוצעה על ידי בעל מניות כה מהותי.

רשות ני"ע תגיב? האקטיביזם המוסדי במבחן ענת גואטה חוזרת שוב ושוב על הצורך בחיזוק מעורבות הגופים המוסדיים בחברות ציבוריות. מה היא תעשה אם הדירקטוריון יצפצף עליהם? רחלי בינדמןלכתבה המלאה

נוקד תוקפת את "מחנה עזר" ו"מחנה פוגל"

מיטב דש וקרן ההשקעות נוקד של רועי ורמוס שלחו אמש מכתב חריף לועדת המינויים של דירקטוריון פז, ובה הם מטיחים טענות לא פשוטות על התנהלות הדירקטורים החיצוניים של פז שאמונים על הליך איתור המועמדים.

בנוקד כותבים במכתבם לועדת האיתור כי "על רקע הפרסומים בחודשים האחרונים בדבר מלחמת סיעות בדירקטוריון בין סיעת היו"ר לשעבר (יצחק עזר שהתפטר באוקטובר – ר"ב) ובין סיעת המנכ"ל, אנו מוצאים לנכון להדגיש את חשיבות בחירת מועמד על בסיס יכולותיו וכישוריו ואי פסילת מועמדים על רקע שיקולים לא ענייניים". בנוקד מוסיפים כי הם רוצים ביו"ר ש"יוכל להוביל את הדירקטוריון ואת החברה לביצוע השינויים הנחוצים בפעילותה". בנוקד מכוונים לכך שדירקטוריון פז התחלק בצל הסכסוך בין היו"ר שהתפטר עזר לבין פוגל לשני מחנות – הדירקטורים החיצוניים היושבים בועדת המינויים היו במחנה פוגל ואילו הדירקטורים הבלתי תלויים במחנה עזר.

"ייצוג האינטרסים של כלל ציבור המשקיעים בפז"

בנוקד מרמזים על כך שעצם העובדה שמי שיושב בוועדת המינויים הם ממחנה המנכ"ל, מעלה חשש לכך שיעדיפו מועמדים שיותר נוחים לו. מיטב דש הביעה עמדה זהה במכתב ששלחה במקביל ובו נטען כי "ערב החלטתכם, נבקש להדגיש את החשיבות שבקיום הליך מקצועי המבוסס על שיקולים עניינים אשר לא ידבק בו התווית של "מינוי נוחות", המשרת גורמים כאלה ואחרים, להבדיל מייצוג האינטרסים של כלל ציבור המשקיעים המחזיקים בפז".

אילן רביב, מנכ"ל מיטב דש החתום על המכתב רומז גם הוא שהוצאתו של ביגר מהמשחק עשויה להיות נוחה לפוגל, שכן לפי הערכות שני המנהלים הדומיננטיים יתקשו לעבוד יחד ופוגל עלול למצוא את עצמו מחוץ לפז. "תפקידכם לאתר מועמד שיש בכוחו להוות משקל נגד להנהלה (בחברה ללא גרעין שליטה) ולהוביל את הדירקטוריון במסגרת תפקידו בפיקוח על פעילות הנהלת החברה" הוסיפו.

רועי ורמוס, צילום: אוראל כהן רועי ורמוס | צילום: אוראל כהן רועי ורמוס, צילום: אוראל כהן

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות