אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
איטליה נפלה למיתון; התוצר ירד ב-0.2% ברבעון הרביעי צילום: שאטרסטוק

איטליה נפלה למיתון; התוצר ירד ב-0.2% ברבעון הרביעי

מדובר בהתכווצות של שני רבעונים ברציפות, גדולה מהתחזית, והיא צפויה להוות מקור ללחץ על ממשלת הקואליציה. הבנק של איטליה וגם קרן המטבע צופים צמיחה של 0.6% בלבד באיטליה השנה

31.01.2019, 13:08 | שירות כלכליסט

איטליה נפלה למיתון בסוף 2018, במה שמהווה אקורד סיום צורם לשנה של אי יציבות פוליטית ובעיות כלכליות חמורות שערערו את כלכלת המדינה.

קראו עוד בכלכליסט

עפ"י נתוני סוכנות הסטטיסטיקה האיטלקית Istat, התוצר המקומי הגולמי (תמ"ג) הצטמצם ב-0.2% ברבעון הרביעי של 2018, לאחר ירידה של 0.1% ברבעון השלישי. ההתכווצות של סוף השנה הייתה גדולה מהתחזית, וצפויה להוות מקור ללחץ על ממשלת הקואליציה. 

ראש ממשלת איטליה, ג ראש ממשלת איטליה, ג'וזפה קונטה | צילום: EPA ראש ממשלת איטליה, ג

ההתכווצות הייתה אמנם צפויה, במיוחד לאחר שראש ממשלת איטליה ג'וזפה קונטה אמר אתמול שהוא מצפה לירידה בתמ"ג ברבעון הרביעי.

נתונים אחרים הראו שהכלכלה בגוש היורו צמחה ב-0.2% בסוף 2018, אותו קצב של הרבעון שקדם לו, אך לאט יותר מהקצב במחצית השנה הראשונה.

המשקיעים עוקבים כבר זמן מה בדאגה אחר ביצועי הכלכלה האיטלקית, בעקבות שבועות של משא מתן עם האיחוד האירופי בנוגע לתקציב הממשלה, שגרם להעלאת תשואות האג"ח. למרות שהמיתון עשוי לא להימשך זמן רב, החדשות הרעות האחרונות סבירות להעמיד במבחן את רמת האמון בשוק, בתוכנית ההתרחבות הממשלתית ל-2019.

נתוני הרבעון הרביעי של איטליה היו גרועים מהתחזית החציונית של 0.1%. Istat מסרה שהסיבה היא בחלקה "הרעה ברורה בביצועי התעשייה, והקיפאון במגזר השירותים." הכלכלה התרחבה ב-0.1% לעומת הרבעון המקביל ב-2017, בעוד הצמיחה השנתית עומדת על 0.8% לפי שקלול על בסיס יום עבודה.

גם הבנק של איטליה וגם קרן המטבע העולמית חוזים כעת צמיחה של 0.6% באיטליה השנה, פחות ממחצית התחזית עבור גוש האירו בן 19 המדינות. בספרד רשמה הכלכלה צמיחה של 0.7% ברבעון הרביעי.

רומא ובריסל הסכימו על תוכנית הוצאות מתוקנת בעקבות המתחים ששררו ביניהן. התוכנית כוללת יעד גירעון נמוך יותר ל-2019, בעוד רומא משאירה את גיל הפרישה ללא שינוי עבור חלק מהעובדים, ואת תמיכת השלמת הכנסה עבור העניים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות