אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
האינפלציה בגוש היורו ירדה ל-1.4%: "הבנק האירופי יתקשה להסיר תמריצים" צילום: איי פי איי, שאטרסטוק

האינפלציה בגוש היורו ירדה ל-1.4%: "הבנק האירופי יתקשה להסיר תמריצים"

כלכלת גוש היורו כמעט לא צמחה הרבעון ובבנק המרכזי מזהירים מהתגברות הסיכונים. האינפלציה בגוש היורו ירדה בחודש שעבר משיעור של 1.6% - בהתאם לציפיות - בעיקר עקב ירידה במחירי האנרגיה. הערכות: "גוברים הסיכויים שבבנק האירופי יחליטו להרחיב את התמריצים"

01.02.2019, 13:13 | שירות כלכליסט

האינפלציה בגוש היורו ירדה בחודש שעבר, בהתאם לציפיות, והתרחקה אף יותר מהיעד שהציב הבנק האירופי המרכזי. בעקבות זאת, גוברת הסבירות כי בבנק המרכזי לא ימהרו להסיר את התמריצים.

על פי הנתונים שפרסמה יורוסטאט, לשכת הסטטיסטיקה של האיחוד האירופי, האינפלציה ב-19 המדינות בגוש היורו הואטה ל-1.4% משיעור של 1.6% חודש קודם לכן. מרבית ההאטה נובעת מירידה במחירי האנרגיה.

עם זאת, מדד הליבה שאינו כולל את מחירי המזון והאנרגיה, עלה לשיעור של 1.2% מ-1.1% בדצמבר, ועשוי להצביע על כך שמחירי השירותים עולים.

נגיד הבנק האירופי המרכזי מריו דראגי, צילום: אי פי אי נגיד הבנק האירופי המרכזי מריו דראגי | צילום: אי פי אי נגיד הבנק האירופי המרכזי מריו דראגי, צילום: אי פי אי

בכל זאת, הבנק מוטרד יותר מבריאות כלכלת גוש היורו יותר מאשר משיעור האינפלציה החודשי. כלכלת הגוש כמעט ולא צמחה הרבעון, ובבנק המרכזי הזהירו מהתגברות הסיכונים. כך למשל, סקטור הייצור בגרמניה - הכלכלה הגדולה ביותר בגוש – התכווץ בינואר לראשונה זה למעלה מארבע שנים, כך עולה מנתונים שפורסמו היום (ו'), ובבנק המרכזי של גרמניה הזהירו כי ייתכן ויורידו את תחזית הצמיחה.

בעקבות זאת גוברים הסיכויים שבבנק האירופי המרכזי יחליטו להרחיב את התמריצים, זאת, על אף שרק לפני מספר שבועות הסתיימה תכנית ההקלה הכמותית, במסגרתה רכש הבנק אג"ח ממשלתיות בשווי חסר תקדים של 2.6 טריליון יורו (3 טריליון דולר).

ההערכה היא כי הבנק לא יחזור לרכישת אג"ח, אלא יעדיף לספק לבנקים הלוואות זולות כדי לשמור על זרימת הון לכלכלה הממשית, גם בזמן האטה.

הבנק הציב יעד אינפלציה קצת מתחת ל-2%, אך הוא לא עמד ביעד מאז תחילת 2013.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות