אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
טראמפ: "מעוניין לגבש הסכם גרעין חדש עם רוסיה" צילום: אם סי טי

טראמפ: "מעוניין לגבש הסכם גרעין חדש עם רוסיה"

הממשל האמריקני הודיע כי הוא משעה את התחייבויות ארה"ב בהסכם שנחתם עם רוסיה לפני מעל 30 שנה וכי יפרוש ממנו תוך חצי שנה: "רוסיה מפרה את ההסכם". משרד החוץ הרוסי: "מופתעים שלארה"ב יש ספקות; שומרים לעצמנו את הזכות להגיב". גם באיראן הצטרפו לתגובות: "ההסכמים עם ארה"ב לא שווים את הדיו שבעט"

01.02.2019, 19:33 | ynet
ממשל טראמפ הודיע היום (ו') כי הוא משעה את התחייבויותיו בהסכם הפירוק מנשק גרעיני לטווח בינוני שנחתם עם רוסיה בשנת 1987, עקב הפרות מצדה של מוסקבה, והוסיף כי ארה"ב צפויה לפרוש מההסכם תוך חצי שנה. במוסקבה אמרו כי הם "מופתעים" ו"שומרים לעצמם את הזכות להגיב", אך הוסיפו: "אנחנו עדיין מוכנים לקיים דיאלוג" בנושא. בינתיים, שעות ספורות לאחר מכן, אמר טראמפ: "הייתי רוצה לכנס את כל הצדדים המעורבים בחדר גדול ויפה, ולגבש הסכם חדש שיהיה טוב יותר עבור כולנו".

קראו עוד בכלכליסט

בהודעה שפורסמה מטעם הממשל נכתב כי "רוסיה הפרה את ההסכם מזה זמן רב, ופיתחה בחשאי מערכת טילים שאסורה על פי תנאי ההסכם. המערכת מציבה איום ישיר לבעלות בריתנו ומסכנת את חיילינו שמוצבים מחוץ לארה"ב".

   

עוד נכתב, כי "ארה"ב דבקה בהסכם באופן מלא במשך יותר מ-30 שנה, אך לא תישאר מחוייבת לתנאיו כשרוסיה לא מקיימת את תנאיו. לא נוכל להישאר המדינה היחידה בעולם שמחוייבת להסכם, או לכל הסכם אחר".

גורם אמריקני בכיר שהתייחס לנושא, אמר כי "ארצות הברית תודיע באופן רשמי לרוסיה על הכוונה לפרוש מן ההסכם מחר". הוא הוסיף כי יש למוסקבה "הזדמנות אחרונה לציית להסכם".

פוטין וטראמפ, צילום: Markus Schreiber פוטין וטראמפ | צילום: Markus Schreiber פוטין וטראמפ, צילום: Markus Schreiber

בהודעה מטעם ברית נאט"ו, נמסר כי "האחריות לביטול ההסכם תיפול על מוסקבה, במידה והיא לא תשמיד את כל מערכות הטילים שלטענת וושינגטון גרמו להפרת ההסכם".

הפרישה האמריקנית מההסכם אמורה להיכנס לתוקפה למעשה תוך כשישה חודשים, ומשאירה חלון קטן להצלתו. עם זאת, בשיחות שהתקיימו השבוע בין ארה"ב ורוסיה בבייג'ינג, דווח כי לא הושגה כל פריצת דרך בנושא. דוברת משרד החוץ הרוסי, מריה זכרובה אמרה הערב: "מופתעים שלארה"ב יש ספקות בנוגע לפעולותינו במסגרת ההסכם. אנו שומרים לעצמנו את הזכות להגיב".

   

סגן שר החוץ הרוסי, סרגיי ריבקוב, אמר עם תום הפגישות בין הצדדים לסוכנות הידיעות הרוסית TASS כי "אין התקדמות בשיחות עם ארה"ב על ההסכם. עמדתה נוקשה מאוד". הוא הוסיף כי "מוסקבה מוכנה לבחון פתרונות על מנת להשאיר את ההסכם על כנו".

   

שר החוץ האיראני, מוחמד זריף, התייחס גם הוא להחלטת ארה"ב להשעות את התחייבויותיה בהסכם הגרעין עם רוסיה, וכתב בחשבון הטוויטר שלו: "עוד הסכם שממשל טראמפ פורש ממנו. זה לא רק הסכם הגרעין עם איראן. נדמה שהממשל אלרגי לכל הסכם שארה"ב חתומה עליו". זריף הוסיף כי "כל הסכם עם הממשל האמריקני לא שווה את הדיו שבעט".

מהו ההסכם?

 

ההסכם שנחתם לפני יותר מ-30 שנה אמור לסייע בהגנה על ביטחון ארה"ב ובעלות בריתה באירופה ובמזרח הרחוק. הוא אוסר על וושינגטון ועל מוסקבה להחזיק בטילי שיוט המשוגרים מהקרקע לטווח של 500 עד 5,500 ק"מ, וכן לייצר אותם או לערוך בהם שיגורים ניסיוניים.

בחודש דצמבר האחרון הכריז מזכיר המדינה האמריקני, מייק פומפאו, על השעיית ההסכם למשך חודשיים ואמר בפגישה עם שרי החוץ של נאט"ו כי "רוסיה הפרה את ההסכם, ורק היא תוכל להצילו".

דקות לפני הכרזת פומפאו, פרסמה נאט"ו הודעה שבה קבעה באופן רשמי כי רוסיה מפרה את הסכם הגרעין האמור. לפי ההצהרה, שעליה חתומים שרי החוץ של חברות נאט"ו, "חברות הברית הגיעו למסקנה שרוסיה פיתחה ופרסה מערכת טילים שמפרה את ההסכם ושנשקפים ממנה איומים משמעותיים לביטחון האירו-אטלנטי".

באוקטובר שעבר הודיע הנשיא טראמפ כי ארה"ב תפרוש מההסכם, עקב ההפרות הרוסיות. כשבועיים וחצי קודם לכן, אמרה שליחת ארה"ב לנאט"ו, קיי באייליי האטצ'יסון, כי רוסיה חייבת לעצור את פיתוח מערכת הטילים 9M729 שלפי טענת נאט"ו, מפרה את ההסכם.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות