אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
טראמפ צפוי לנקוט בקו פייסני בנאום מצב האומה הקרוב צילום: איי פי

טראמפ צפוי לנקוט בקו פייסני בנאום מצב האומה הקרוב

בנאום שיישא ביום שלישי הקרוב יפנה נשיא ארה"ב לחברי המפלגה הדמוקרטית ויסביר להם שאם ימשיכו להיאבק זה בזה - לא תהיה לכך תוחלת. מקורביו מפעילים עליו לחץ לרסן את הרטוריקה התוקפנית שלו בעניין ההשבתה

02.02.2019, 16:54 | שירות כלכליסט

הנשיא טראמפ ינקוט בקו פייסני בנאום "מצב האומה", שהוא יישא בקונגרס ביום שלישי הקרוב. על פי חלקים מנאומו של הנשיא, ששוחררו אתמול על ידי הבית הלבן, טראמפ יפנה לחברי המפלגה הדמוקרטית ויסביר להם כי קיימות שתי אפשרויות - או לעבוד יחד, או להילחם זה בזה ללא תוחלת, מבלי להשיג דבר. 

קראו עוד בכלכליסט

טראמפ אותת אתמול שנאומו – מוסד ממלכתי שנתי בפוליטיקה האמריקאית - יכלול דברים נרחבים לגבי המבוי הסתום שלו ושל הדמוקרטים בנוגע לבניית החומה לאורך הגבול עם מקסיקו, נושא ששתי המפלגות נלחמות עליו ואשר הביא להשבתה בת 35 יום של הממשל הפדרלי, שהסתיימה באופן זמני בשבוע שעבר.

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ, צילום: איי פי נשיא ארה"ב דונלד טראמפ | צילום: איי פי נשיא ארה"ב דונלד טראמפ, צילום: איי פי

התעכבות רבה מדי על הנושא הזה עלולה לפגוע בניסיונו של טראמפ לנקוט בטון מפויס, אשר רפובליקנים רבים - כולל כמה ממקורביו בבית הלבן – מפצירים בו לאמץ, בניסיון לרסן את הרטוריקה שלו ולהביא לכדי סיום את הקרב סביב ההשבתה.

מעבר לעניין החומה, פקיד בכיר בבית הלבן אמר לרויטרס שבכוונת טראמפ להדגיש תחומים שבהם הרפובליקנים והדמוקרטים יכולים להגיע בהם להסכמות. אלה כוללים תוכנית לשיפור התשתיות ברחבי המדינה, הוזלת תרופות המרשם, ועבודה משותפת יחד לפתרון המחלוקות בנושא שירותי הבריאות.

חלק מהנאום ששוחרר לתקשורת על ידי הבית הלבן אתמול מראה כי בכוונת טראמפ לנקוט בטון מפויס, לפחות בחלק מהזמן.

"ביחד נוכל לשבור עשורים של מבוי סתום פוליטי, לגשר על מחלוקות ישנות, לרפא פצעים ישנים, לבנות קואליציות חדשות, לגבש פתרונות חדשים ולהוציא לפועל את ההבטחה יוצאת הדופן לעתידה של אמריקה. עלינו לקבל את ההחלטה הזאת", אמור טראמפ להגיד במהלך נאומו.

האם שני הצדדים באמת מוכנים לעבוד יחד בצורה אינטנסיבית? זו עדיין שאלה פתוחה, בעוד המתח בין הצדדים עודו גואה על רקע המאבק סביב ההשבתה ושובה המיועד ב-15 בפברואר.

הנאום הקרוב מגיע בעת שטראמפ מתחיל את המחצית השנייה של כהונתו, שמכילה אתגרים לא פשוטים: חקירה בנוגע למעורבות רוסיה במסע הבחירות שלו ב-2016, חקירות מצד הדמוקרטים בבית הנבחרים לגבי נשיאותו ויוזמותיו העסקיות, אתגרי סחר קשים מול סין ועוד.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות