אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
דירוג האשראי עלה להם לראש צילום: עמית שאבי

דירוג האשראי עלה להם לראש

אמנם חברת הדירוג S&P מחלקת מחמאות רבות למשק הישראלי, אבל בהחלטת הדירוג יש המלצות ואזהרות לריסון תקציבי ושילוב חרדים בכלכלה, שעד כה שר האוצר כחלון וראש הממשלה נתניהו בחרו להתעלם מהן

03.02.2019, 08:15 | עמרי מילמן

חברת הדירוג S&P הודיעה בליל שישי כי היא מאשררת את דירוג האשראי של ישראל: AA מינוס. מדובר בחדשות משמחות, וכמו בכל אירוע כלכלי חיובי, משרד האוצר מיהר לזקוף לזכותו את הקרדיט. אם וכאשר תהיה הפחתה של הדירוג, האשמה תיפול כמובן על גורמים אחרים לגמרי.

אין ספק שמדובר בבשורות חיוביות למשק. אבל השאלה החשובה היא מה עושים מכאן. אמנם חברת הדירוג מחלקת מחמאות רבות למשק הישראלי - על הגיוון שלו, על הערך המוסף של סקטור ההייטק וגם על ירידת היחס בין החוב לתוצר בעשור האחרון ב־10%. אבל, ויש פה אבל חשוב. החלטת הדירוג טומנת בחובה אזהרות שעד כה שר האוצר משה כחלון וראש הממשלה בנימין נתניהו בחרו להתעלם מהן, והמשיכו לנקוט צעדים המובילים למגמה המסכנת את הדירוג הגבוה.

למשל, היחס בין החוב לתוצר. חברת הדירוג הבהירה בנתונים שלה כי הסיבה העיקרית להפחתת היחס הזה בשנים האחרונות נבעה מסיבות חד־פעמיות, אבל הגירעון המבני, זה שנוצר בפועל בין ההוצאות של הממשלה להכנסות, הלך וגדל והוא עלול להגדיל את החוב בטווח הארוך, כפי שראינו בשבוע שעבר עם עליית היחס בין החוב לתוצר ל־61.2%.

משרד האוצר, צילום: עמית שאבי משרד האוצר | צילום: עמית שאבי משרד האוצר, צילום: עמית שאבי

חברת הדירוג הביעה תקווה כי הממשלה הבאה תדע לשמור על ריסון תקציבי, אבל זה תלוי בכך שמקבלי ההחלטות יטרחו לקרוא את ההמלצות הנמצאות מעבר לכותרת של החלטת הדירוג. ב־S&P מדגישים כי הפחתה של היחס בין החוב לתוצר, דרך החלת מתווה יורד של יעד הגירעון - שבוטל על ידי כחלון ולפניו על ידי לפיד -

תוכל להביא לשיפור בדירוג של ישראל, וכתוצאה מכך תקבל ישראל ריביות יותר טובות שיחסכו כסף מתקציב המדינה.

עוד מתריעה חברת הדירוג, שוב, על הקושי לשלב את הגברים החרדים והנשים הערביות בכלכלה. למעשה, הממשלה רק החמירה את המצב בתקופתה עם הגדלת הקצבאות לחרדים. כל הגיוון, הערך המוסף שההייטק מביא איתו, הזוהר שבאומת הסטארט־אפ, הכל יכול להיגמר די מהר, אם ישראל תמצא את עצמה בסופו של דבר במדינה שבה חלק משמעותי בציבור לא לומד אפילו אנגלית ומתמטיקה. הממשלה הנוכחית התעלמה כמעט לחלוטין משילוב החרדים בגלל חוסר הרצון להרגיז את ראשי המפלגות החרדיות.

במקום להתבשם מהכותרות, כדאי שמקבלי ההחלטות של היום, ואלה שמבקשים את תמיכתנו גם מחר, ייקחו את הדו"ח ויספרו איך הם מתכוונים לדאוג לעתיד המשק הישראלי.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות