אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
חברת Orca AI גייסה 2.6 מיליון דולר לפיתוח ניווט חכם לספינות צילום: גידי שפרוט

חברת Orca AI גייסה 2.6 מיליון דולר לפיתוח ניווט חכם לספינות

החברה פיתחה מערכת שמסוגלת לזהות מכשולים בים, להזהיר צוותים ולצמצם התנגשויות - שאלפים כמותן מתרחשות בכל שנה ועולות לתעשיית הספנות מיליארדי דולרים. את סבב הגיוס הובילה קרן MizMaa Ventures

03.02.2019, 12:47 | מאיר אורבך

חברת הסטארט-אפ הישראלית Orca AI, שמפתחת כלי ניווט ימיים מבוססי בינה מלאכותית עבור תעשיית הספנות, גייסה 2.6 מיליון דולר. את הסבב הובילה קרן MizMaa Ventures של אייזיק אפלבאום והשתתפו בו שחקנים בתעשיית הטכנולוגיה הימית כגון Ray Carrier ו-The Dock. אורקה נוסדה בשנה שעברה בידי ירדן גרוס ודור רביב, שניהם יוצאי חיל הים ומומחים בטכנולוגיית ספנות.  

קראו עוד בכלכליסט

מהחברה נמסר שמספר התאונות ותקריות ימיות נוספות נמצא בעלייה מתמדת בשנים האחרונות; ב-2011 נרשמו 2,000 מקרים, וב-2017 המספר עלה ל-4,000. רובן המכריע של התאונות מתרחשות באזורים צפופים, לעתים קרובות סמוך לנמלים או בתוך מיצרים. כלי הניווט העומדים לרשות הצוות שעל הסיפון אינם יעילים באופן מוחלט במצבים מסוג זה, ובסופו של דבר מסתמכים על כושר שיפוט אנושי. מצב זה משאיר מקום לטעויות אנוש, שהן הסיבה ליותר מ-75% מההתנגשויות.

ספינת מטען עמוסה מכולות, צילום: גידי שפרוט ספינת מטען עמוסה מכולות | צילום: גידי שפרוט ספינת מטען עמוסה מכולות, צילום: גידי שפרוט

המערכת של Orca AI תוכננה לספק פתרון לטעויות אלה, במיוחד במעברים ימיים צפופים ובתנאי ראות בעייתיים. באמצעות חיבור המידע המתקבל ממצלמות טתרמיות ומשאר הסנסורים בספינה, יכולה המערכת לזהות כלי שייט ועצמים אחרים ולהזהיר את הספנים בזמן המספיק לביצוע תיקוני מסלול. מערכת שכזו תהווה צעד ראשון בהטמעת יכולות אוטונומיות ברמות שונות בכלי שיט. המערכת מותקנת על מספר ספינות של Ray Carrier במסגרת פיילוט, שיסייע בפיתוח יכולות נוספות עבורה.

"הסביבה הימית היא ייחודית, כאשר תנאי מזג אוויר וראות גרועים יוצרים מצבים של ראות מינימלית. רצינו להתמודד עם החלק הכי קשה בניווט בעזרת כלי קל לשימוש שמתגבר את הצוותים ועל ידי מתן תמונה מפורטת יותר של הסביבה במצבים של ראות נמוכה" אמר גרוס, מנכ"ל Orca AI. "ההתקדמות לכיוון ספינות אוטונומיות צריכה להיות הדרגתית, קודם על ידי יצירת ערך של המערכת בעזרת התובנות וההמלצות שהיא תספק, ואחר כך על ידי לקיחת שליטה בקטעים שלמים מההפלגה".

קטרין לוינג, מייסדת ושותפה בקרן MizMaa Ventures, הוסיפה: "תעשיית הספנות מוציאה מיליארדי דולרים בשנה לכיסוי ההוצאות הכרוכות בהתנגשויות, ומנהלים מחפשים פתרונות שיכולים להשתלט על הבעיה, אך רוב הפתרונות בשוק הם יקרים ונכון להיום מציעים רק תשובה חלקית. המערכת של Orca AI נועדה ליצור שינוי מהרגע בו היא מותקנת ולא מצריכה לחזור אחורה מבחינת האימון של הצוות; זוהי מערכת יעילה במחיר סביר לבעיה שהתעשייה לא הצליחה לפתור עד כה".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות