אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מאות גננות תובעות את המדינה – דורשות להשוות תנאיהן לאלה של המורים צילום: שאטרסטוק

מאות גננות תובעות את המדינה – דורשות להשוות תנאיהן לאלה של המורים

שהושגו ברפורמת "אופק חדש". הן דורשות להשוות את אורך שעת עבודתן, לאפשר הפסקה, לקבל כמה "גמולי תפקיד" ולהשוות את שיטת חישוב השכר לזו של המורים. הן טוענות: "מנצלים אותנו, אנחנו אחיות חורגות. הסתדרות המורים מועלת בתפקידה". עלות התוספת מוערכת באלפי שקלים לחודש לגננת

03.02.2019, 14:01 | שחר אילן

514 גננות וגננים בגני ילדים ציבוריים בישראל הגישו היום (א') תביעה לבית הדין האזורי לעבודה בתל אביב, לשיפור משמעותי בתנאי העסקתן ולהשוואתם לאלה שהשיגו המורים ברפורמת "אופק חדש".

קראו עוד בכלכליסט

התביעה הוגשה ביוזמת ארגון "גננות מחנכות", בידי עוה"ד ורד גרטל וליאת שושן-ברק, ומהווה הבעת אי אמון קשה בייצוג הגננות ע"י הסתדרות המורים. בארגון מעריכים את עלות התוספות המבוקשות באלפי שקלים לחודש לגננת, בהתאם לוותק ולהיקף התפקיד.

הגננות עושות את העבודה המשמעותית ביותר - ושכרן זעום. כעת הגישו תביעה לתיקון העוול  , צילום: שאטרסטוק הגננות עושות את העבודה המשמעותית ביותר - ושכרן זעום. כעת הגישו תביעה לתיקון העוול | צילום: שאטרסטוק הגננות עושות את העבודה המשמעותית ביותר - ושכרן זעום. כעת הגישו תביעה לתיקון העוול  , צילום: שאטרסטוק

הגננות מבקשות בין השאר, שבית הדין לעבודה יצהיר כי כל הפעילויות שהגננות נדרשות לבצע מעבר להוראה הפרונטליות, כגון השתלמויות וימי עיון, הן בגדר שעות עבודה. לכן, על המדינה לשלם לתובעות את מלוא השכר והתנאים הנלווים לרבות הפרשות פנסיוניות, הוצאות נסיעה וחניה, בגין השעות הללו.

הגננות טוענות שברפורמת "אופק חדש" נלקח מהן תשלום של 156 שעות לניהול הגן (13 שעות לחודש), בעוד שהמורים והמורות קיבלו תוספת של 296 שעות. עוד הן ביקשו להשוות את אורך שעת עבודתן לשעת עבודתם של המורים. כיום, מורים מקבלים שכר שעתי על 45 דקות בלבד, בעוד שהגננות מקבלות שכר לפי שעה שלמה של 60 דקות. בנוסף, הן מבקשות להורות למדינה לאפשר להן לקחת הפסקות של חצי שעה מעבודתן, כפי שמחייב חוק שעות עבודה ומנוחה.

היום, מקבלות הגננות גמול על תפקיד אחד בלבד, גם אם הן משמשות במספר תפקידים מיוחדים, למשל מדריכה ומנהלת גם יחד. הן דורשות לאפשר להן לקבל כמה "גמולי תפקיד" במקביל, כפי שמקבלים המורים. תביעה נוספת: להשוות את שיטת חישוב השכר ("מקדם המרה") לזו שמקבלים המורים במסגרת "אופק חדש", שגבוהה בהרבה מזו שמקבלות הגננות.

בתביעה נכתב כי "המדינה מפלה גננות לרעה לעומת מורים בחינוך היסודי, פוגעת פגיעה קשה בזכויותיהן ומפרה את הוראות חוקי העבודה ואת התקש"יר... המדינה מעסיקה את הגננות בתנאי עבודה בלתי סבירים ובלתי הולמים בגני הילדים... הסתדרות המורים מועלת בתפקידה כארגון היציג של הגננות במדינה ומפרה את חובתה לייצוג הוגן של הגננות".

לדברי יו"ר ארגון גננות מחנכות דורית חזן, "נמאס לנו שהמערכת מנצלת את המסירות שלנו לילדים ומעסיקה אותנו בתנאים בלתי אפשריים, שרק הולכים ומידרדרים, בשעה שתנאי העסקתם של המורים משתפרים בהדרגה. מזה שנים שבהסתדרות המורים מתייחסים אלינו כ'אחיות חורגות'. החלטנו לקחת את גורלנו בידינו כי איש לא יעשה זאת בשבילנו".

עו"ד גרטל אומרת ש"הגננות מופלות לרעה מול המורים באופן בלתי חוקי ומועסקות בתנאים בלתי הולמים תוך הפרה בוטה של חוקי העבודה".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות8 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

לכל התגובות