אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
צ'ופר מאורי אריאל: הכפלת התקנים לשירות לאומי בחו"ל צילום: אלכס קולומויסקי

צ'ופר מאורי אריאל: הכפלת התקנים לשירות לאומי בחו"ל

ועדת העבודה והרווחה אישרה את הכפלת מספר התקנים מ־120 ל־250, לבקשת משרד החקלאות. המתנדבות משרתות בקהילות יהודיות בעיקר בארה"ב בתפקידי הוראה והדרכה. העמותה המארגנת: "הן נדרשות בראש וראשונה לייצג את הציונות הדתית"

04.02.2019, 08:02 | שחר אילן

לבקשת משרד החקלאות, אישרה ועדת העבודה והרווחה של הכנסת ביום רביעי צ'ופר לדתיות לאומיות: מספר המתנדבות בשירות לאומי שמשרתות בחו"ל יוכפל מ־120 ל־250. השירות בחו"ל מופנה כיום רק לדתיות לאומיות, והעמותה המארגנת אותו מדגישה את הצורך במחויבות לציבור הדתי לאומי.

קראו עוד בכלכליסט

רשות השירות הלאומי־אזרחי פועלת במשרד החקלאות שבראשות השר אורי אריאל מהאיחוד הלאומי, כיום חלק מהבית היהודי. היום משרתים 18 אלף בנים ובנות בשירות לאומי בסך הכל, כשרובן המוחלט הן בנות מהציבור הדתי לאומי.

120 מתנדבות הבוחרות לעשות שנה שנייה של שירות, משרתות בקהילות יהודיות בחו"ל בעיקר בתפקידי הוראה והדרכה. רוב מקומות השירות נמצאים בארה"ב ומיעוטם בקנדה, דרום אמריקה, אירופה ואוסטרליה. הקהילות היהודיות נדרשות לממן את עלות השהייה והפעילות של הבנות, אבל המדינה משלמת להן בסיום השירות מענק שחרור ופיקדון, כמו לחיילים.

שר החקלאות אורי אריאל. "יש דרישה בתפוצות לבנות שירות לאומי", צילום: נמרוד גליקמן שר החקלאות אורי אריאל. "יש דרישה בתפוצות לבנות שירות לאומי" | צילום: נמרוד גליקמן שר החקלאות אורי אריאל. "יש דרישה בתפוצות לבנות שירות לאומי", צילום: נמרוד גליקמן

יו"ר הסוכנות היהודית יצחק הרצוג. מתנדבות חילוניות, צילום: יאיר שגיא יו"ר הסוכנות היהודית יצחק הרצוג. מתנדבות חילוניות | צילום: יאיר שגיא יו"ר הסוכנות היהודית יצחק הרצוג. מתנדבות חילוניות, צילום: יאיר שגיא

ועדת העבודה והרווחה של הכנסת אישרה ביום רביעי את התקנות הקובעות את תנאי השהייה שלהן ואת כללי הפיקוח על השירות. בין היתר, קבעה הוועדה מספר מקסימלי של 250 תקנים. בעקבות ההחלטה הוציא השר אריאל הודעה על כוונתו להכפיל את מספר התקנים, מה ש"ייצור הזדמנות למתנדבות רבות יותר להיטיב עם יהודי התפוצות ברחבי העולם".

אלא שאת השירות הלאומי בעולם מארגנת בשלב זה רק עמותה אחת שנקראת "בת עמי", ומההנחיות שהיא מפרסמת למועמדות, ברור שההזדמנות מוצעת רק לדתיות לאומיות. "בנות השירות הלאומי היוצאות לתפוצות", כך נאמר שם, "נדרשות בראש ובראשונה לייצג נאמנה את הציונות הדתית על ידי מתן דוגמה אישית בכל אורחות חייהן".

מלשכת שר החקלאות נמסר בתגובה כי "ישנה דרישה הן של קהילות בתפוצות לבנות שירות לאומי והן של המתנדבות. שירות בחו"ל הוא רק לשנה שנייה לאחר שהמתנדבת שירתה 12 חודשים בארץ".

מנכ"ל השירות הלאומי־אזרחי ראובן פינסקי אמר בתגובה ש"הדבר היחיד שהתחדש זה שקבענו מספר מקסימלי. זאת, למורת רוחם של חברי הוועדה שרצו מספר גדול יותר. 250 זו כמות סבירה ביחס ל־18 אלף המשרתים בשירות לאומי".

פינסקי מאשר ש"רוב הבנות נוסעות לקהילות של דתיים מודרניים (המקבילה בתפוצות לדתי לאומי ‑ ש"א)". עם זאת, הוא אמר שהכוונה היא להרחיב את מגוון התפקידים שבהם משרתות המתנדבות.

לשם כך פינסקי נפגש לאחרונה עם יו"ר הסוכנות היהודית יצחק (בוז'י) הרצוג לגבי תפקידי שירות לאומי בעידוד עלייה וכן עם משרד החוץ לגבי שירות של מתנדבות בשגרירויות. לדבריו, אם עמותת "שלומית", המתמחה בשירות לאומי לחילונים שפטורים משירות צבאי, תרצה לשלוח מתנדבים לחו"ל, אין כל מניעה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

47 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

44.
בנות שרות לאומי בחו"ל
עוד גזרה שנכבשה ע"י הציונות הדתית. מי קבע שרק בנות דתיות יכולות לייצג היטב את ישראל? מי קבע שיש צורך להציג אורח חיים דתי? שר החקלאות שהחקלאות מעניינת אותו כמו השלג דאשתקד מרעיף משאבים על המגזר שלו ואנחנו משלמים. אם יש לו עודף תקנים שישלח אותם לבתי החולים הקורסים. גם שם אורח חיים דתי יכול לעזור בתפילה להחלמת החולים במסדרון.
מיקי  |  05.02.19
43.
ומה בדיוק עשה שר החקלאות בענייני החקלאות?
נתן מתנה לרוסים רחפן סודי ללא רשות ובאופן העלול לפגוע בכולנו, הכניס על חשבוננו ברוב פאר והדר ספר תורה למשרד החקלאות ועכשיו מסדר ג'ובים בחו"ל לבנות של החברה' המשתמטות משרות סדיר.. ומה עם החקלאות? חקלאים בורחים לפורטוגל וספרד כדי לעסוק בה.
ענבר  |  04.02.19
לכל התגובות