אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
רחובות מתרחבת מזרחה – ומחירי הקרקעות מזנקים הדמיה: האדריכל מנדי רוזנפלד, באדיבות עיריית רחובות

רחובות מתרחבת מזרחה – ומחירי הקרקעות מזנקים

באחת הערים הנבנות ביותר בישראל נמשכת תנופת הפיתוח. תכנון המתחם המזרחי במסלול מואץ בוותמ"ל מלווה כבר היום בעלייה בביקושים ובמחירים: "האזור מושך אליו אוכלוסיות איכותיות ומסומן כדבר הבא"

05.02.2019, 09:23 | רונן ניב

בשיתוף מערכת זירת הנדל"ן

נתוני הלמ"ס שפורסמו בחודש מרץ האחרון מציבים את רחובות כעיר בעלת איכות החיים הגבוהה ביותר מבין 14 הערים הגדולות בישראל. כך למשל, מובילה רחובות במדדים דוגמת שביעות רצון מהדירה ושביעות רצון מהעבודה. כשמביאים בחשבון גם את התפתחותם של אזורי תעסוקה חדשניים ואת המוסדות האקדמיים שבתחומה, לא פלא שהעיר נחשבת ליעד אטרקטיבי עבור משפחות צעירות ומשפרי דיור, המבקשים להקים בה את ביתם.

דבר נוסף המעיד על התחזקותה של העיר הוותיקה מתבטא בהגירה אליה: לפי נתוני הלמ"ס, דורגה רחובות בצמרת הערים בעלות מאזן ההגירה החיובי ב-2016 – עם 5,076 תושבים שהצטרפו אליה ביחס ל-3,789 תושבים שעזבו.

 

קראו עוד בזירת הנדל"ן

רחובות היא גם אחת הערים הנבנות ביותר בארץ, עם ממוצע של 1,000 דירות חדשות בשנה, לפי סקירה של "TheMarker". זאת, כשאוכלוסיית העיר גדלה בשיעור של כ-20% בתוך שנים ספורות, ומונה כיום כ-150 אלף נפש וכ-46 אלף בתי אב.

מחירי הדירות ברחובות לא נשארו אדישים לדרישה, כאשר בסוף 2018 מחירה הממוצע של דירה בשטח של כ-120 מ"ר באזורי הביקוש בעיר נע סביב סכומים של 2.4-2.2 מיליון שקל.
רחובות. איכות החיים הגבוהה ביותר מבין הערים הגדולות, צילום: רון אוריאל, באדיבות עיריית רחובות   רחובות. איכות החיים הגבוהה ביותר מבין הערים הגדולות | צילום: רון אוריאל, באדיבות עיריית רחובות רחובות. איכות החיים הגבוהה ביותר מבין הערים הגדולות, צילום: רון אוריאל, באדיבות עיריית רחובות

על המסלול המהיר

תנופת הבנייה העוברת על רחובות מתבטאת בשורה של תוכניות הצפויות להוסיף לה במהלך השנים הבאות כ-20 אלף תושבים וכ-37 אלף דירות. לצד מיזמי התחדשות עירונית, ובראשן פרויקט הפינוי-בינוי המתוקשר בשכונת קרית משה, מקודמות בעיר מגוון תוכניות נוספות.

במאי האחרון אישר קבינט הדיור, בראשות שר האוצר משה כחלון, את תכנונם של שלושה מתחמים ברחובות במסגרת מסלול תכנון מואץ בוותמ"ל (הוועדה הארצית לתכנון ולבנייה של מתחמים מועדפים לדיור) – כשזו העיר היחידה למעשה שבה אושר תכנון של שלושה מתחמים במקביל.

אחד מאותם מתחמים הוא זו שעתיד להרחיב את העיר מזרחה, אל עבר הקרקעות הזמינות האחרונות שעוד נותרו בשטחה. על פי התוכנית, היקף יחידות הדיור במתחם צפוי לעמוד על 10,000-6,000 דירות, בשטח המשתקע על כ-1,300 דונם. לצד מגורים, שטח של כ-700 אלף מ"ר מיועד למסחר ולתעסוקה.

לדברי דלית הראל, מהנדסת העיר רחובות, "במזרח העיר מתוכנן מתחם חדש לגמרי, שיאפשר את התפתחותה הטבעית של רחובות ויכלול מענה לצורכי התושבים העתידיים בראייה כלל עירונית, בתחומים כגון חינוך, תרבות, ספורט ופנאי. המתחמים בדרום ובמערב יכללו שטחים פנויים ומרקמים קיימים. התכנון המחודש עתיד לשפר ולחדש את המרחב האורבני הקיים".

לפי עיריית רחובות, "המתחמים החדשים יאפשרו לעיריית רחובות לחזק את מעמדה כעיר מובילה באזור המרכז, להרחיב את אזורי התעסוקה הקיימים ולפתח בה אזורי תעסוקה חדשים".
המתחם המתוכנן במזרח רחובות. "כבר היום קשה לאתר קרקעות פנויות באזור", הדמיה: האדריכל מנדי רוזנפלד, באדיבות עיריית רחובות המתחם המתוכנן במזרח רחובות. "כבר היום קשה לאתר קרקעות פנויות באזור" | הדמיה: האדריכל מנדי רוזנפלד, באדיבות עיריית רחובות המתחם המתוכנן במזרח רחובות. "כבר היום קשה לאתר קרקעות פנויות באזור", הדמיה: האדריכל מנדי רוזנפלד, באדיבות עיריית רחובות

ממזרח תיפתח התשואה

אחת הקרקעות באזור המתפתח – לצד דרך מנחם בגין ובסמוך לשכונות רחובות המדע ואחוזת הנשיא - היא זו של חברת קרקעליסט, המתמחה באיתור ובשיווק קרקעות ברחבי הארץ, ופועלת בין היתר ברחובות.

"זוהי קרקע שתהיה חלק מרחובות הצומחת והמשתדרגת", אומרים בחברה. "ההתרחבות לכיוון מזרח היא טבעית ומתבקשת, ומדובר בחלק האחרון והגדול ביותר של העיר אשר טרם זכה לפיתוח. האזור מושך אליו אוכלוסיות איכותיות וכבר כעת מסומן כדבר הבא בעיר ובשפלה. עם פרסומן של התוכניות הנוגעות להרחבת העיר מזרחה, אנו עדים לעלייה נרחבת בביקושים, באופן כזה שכבר קשה לאתר קרקעות פנויות באזור. מעבר לזה, צריך גם לזכור שמדובר בעתודות הקרקע האחרונות שנותרו לבנייה ברחובות, דבר שבאופן טבעי מעלה את ערכן ומקפיץ את המחירים. לאישור המתחם להפשרה, יש השפעה ישירה גם על הקרקעות הסמוכות אליו, כך שגם הן בהחלט נהנות מעליית מחירים".

עניין נוסף, בעל השפעה חיובית על ערך הקרקע במתחם המזרחי של העיר, טמון בהיבט התחבורתי: בקרבה אל צירי תנועה מרכזים דוגמת כביש 431, כמו גם לתחנת רכבת ישראל. 

בקרקעליסט מוסיפים כי "בהתחשב בכך שרק כ-7% מהקרקעות במדינת ישראל הן בבעלות פרטית, וששוק הנדל"ן בארץ מאופיין במחירים גבוהים, הרי שמי שחולם כיום על נכס משלו מבין היטב את המשמעות הגלומה בהשקעה בקרקע עם עתיד בטוח - ומנסה לאתר חלקות פנויות מעין אלה בכל תנאי. עם זאת, חשוב לזכור שתהליך כזה הוא מורכב ומצריך הכרה וידע של התחום. לכן, ליווי צמוד, ייעוץ והכוונה מצד מומחים בעלי ניסיון הם הדרך הנכונה למקסם את ההשקעה. השורה התחתונה היא שרכישת קרקע באזור המתחדש במזרח רחובות מהווה הזדמנות אידיאלית עבור אלו שמחפשים השקעה שתניב להם תשואות יפות ללא סיכון מיותר".

לכתבות נוספות היכנסו אל זירת הנדל"ן >>

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיותעוד בזירת הנדל"ן
מומלצות וידאו
המומלצות שלנו
נדל"ן בינלאומי