אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
פיניטו פינטו צילום: רויטרס

פיניטו פינטו

במשך ארבע שנים חשף אתר פוטבול ליקס של ההאקר רוי פינטו את כל הפרטים המלוכלכים מאחורי הקלעים של הכדורגל העולמי. לאחר שנעצר בהונגריה, הוא ממתין להחלטה אם יוסגר לפורטוגל, שם הוא מואשם בסחיטה

05.02.2019, 10:23 | אוריאל דסקל

מה אנחנו יודעים על רוי פינטו, אולי האדם החשוב ביותר בכדורגל העולמי בעשור האחרון? אנחנו יודעים שהוא האקר פורטוגלי בן 30, שככל הנראה אחראי לפרויקט פוטבול ליקס (Football Leaks), שהחל לפרסם את כל מה שהולך מאחורי הקלעים של הכדורגל העולמי. לפי ראיון בלעדי של רפאל בושמאן, כתב "דר שפיגל" והעיתונאי היחיד שבקשר ישיר עמו, פינטו הוא בחור צעיר ונאה, שאוהב לבלות במסיבות ברחבי אירופה, אוכל עוגות ושותה לימונדה כדי להילחם בלחץ דם נמוך שהוא סובל ממנו אחרי לילות ארוכים ללא שינה.

קראו עוד בכלכליסט

בזכות פינטו אנחנו יודעים שהקבוצות הגדולות זוממות הקמת סופרליג וגם דברים קטנים ומטופשים (ולא פחות מדהימים) כגון העובדה שבפריז ניימאר מקבל בונוס של 2.5 מיליון יורו אם הוא לא מותח ביקורת פומבית על המאמן , צילום: איי אף פי בזכות פינטו אנחנו יודעים שהקבוצות הגדולות זוממות הקמת סופרליג וגם דברים קטנים ומטופשים (ולא פחות מדהימים) כגון העובדה שבפריז ניימאר מקבל בונוס של 2.5 מיליון יורו אם הוא לא מותח ביקורת פומבית על המאמן | צילום: איי אף פי בזכות פינטו אנחנו יודעים שהקבוצות הגדולות זוממות הקמת סופרליג וגם דברים קטנים ומטופשים (ולא פחות מדהימים) כגון העובדה שבפריז ניימאר מקבל בונוס של 2.5 מיליון יורו אם הוא לא מותח ביקורת פומבית על המאמן , צילום: איי אף פי

אנחנו יודעים גם שב־2015 הוא שלח אימייל שנראה כמו ניסיון סחיטה לחברת השקעות בכדורגלנים. כיום הוא עצור בהונגריה, ורשויות החוק בפורטוגל הוציאו נגדו צו הסגרה. עורכי הדין שלו מתווכחים בשמו שהוא חושף שחיתויות ולכן זכאי להגנה מהחוק. אנחנו יודעים גם שבחמש השנים האחרונות האנשים החזקים ביותר בעולם הכדורגל ניסו לפגוע בו בכל מיני צורות.

"אני לא יכול לישון מפני שאני מפחד שמישהו יפרוץ לחדרי ויהרוג אותי", אמר פינטו לבושמאן בדיאלוג שפורסם בספר “Football Leaks: Uncovering the Dirty Deals Behind the Beautiful Game”. "יותר מדי אנשים תוקפים את האתר שלנו, מנסים לסגור אותנו. האנשים בפוטבול ליקס פרסמו חומרים שגרמו לחברות שמתמחות בזה לחפש אותנו ולסגור את המערכת שלנו. יש לנו בעיות רציניות במניעת ההתקפות". מה עוד אנחנו יודעים על פינטו? לא הרבה. מה אנחנו יודעים בזכותו? המון. בחשיפותיו הוא גאל רבים מחוסר ידע ובורות בנושאים שתעשיית הכדורגל מעדיפה שאחרים לא יידעו עליהם.

מעצרו של פינטו בבודפשט. השופט ההונגרי יכריע מה חשוב יותר לאוהדים, צילום: איי אף פי מעצרו של פינטו בבודפשט. השופט ההונגרי יכריע מה חשוב יותר לאוהדים | צילום: איי אף פי מעצרו של פינטו בבודפשט. השופט ההונגרי יכריע מה חשוב יותר לאוהדים, צילום: איי אף פי

פתח את העיניים

במשך ארבע שנים פינטו והצוות שלו ב־Football Leaks פרסמו מסמכים שמלמדים על כך שחלקים ניכרים מעולם הכדורגל נשלטים בידי סוכני כדורגל וחברות השקעות בשחקנים. בזכות פינטו רשויות המס במדינות כספרד, גרמניה, צרפת ושוויץ גילו הונאות מס של אותם סוכנים ולקוחותיהם, הכדורגלנים המובילים בעולם. בזכות פינטו אנחנו יודעים על כך שכריסטיאנו רונלדו חשוד באונס ושילם דמי השתקה לקורבן.

בזכות פינטו אנחנו יודעים שהקבוצות הגדולות זוממות הקמת סופרליג, ושקבוצות כגון מנצ'סטר סיטי ופריז סן ז'רמן מרמות את הפייר פליי הפיננסי, ואנחנו יודעים על דברים קטנים ומטופשים (ולא פחות מדהימים) כמו שבפריז ניימאר מקבל בונוס של 2.5 מיליון יורו אם הוא לא מותח ביקורת פומבית על המאמן. בזכות פינטו וחבריו אנחנו מבינים הרבה יותר טוב את המתרחש במשא ומתן בין קבוצות ושחקנים. וזה בדיוק מה שעולם הכדורגל מפחד ממנו, שנדע מה מתרחש בו.

פוטבול ליקס התחיל ב־2015 כאתר שחושף חוזים של שחקנים "למען השקיפות". עד מהרה החשיפות יצאו מעולם שוק העברות השחקנים וחוזי השחקנים לדברים הרבה יותר רציניים. פינטו, על פי הערכות, העביר יותר מ־70 מיליון מסמכים ויותר מ־3.4 טרה בייט של מידע למגזין החדשות הגרמני "דר שפיגל", שביחד עם European Investigative Collaborations חשף עוד ועוד מעולם הכדורגל: מהסיוע של נשיא פיפ"א לקבוצות לעבור על החוקים של אופ"א, ועד לדרישה ההזויה מעובדיו הזוטרים של כריסטיאנו רונלדו שיחתמו על חוזה סודיות שתקף גם 70 שנה לאחר מותם.

הרשויות בפורטוגל דורשות את הסגרתו והעמדתו לדין של פינטו בגין ניסיון סחיטה ופריצה לאימיילים של מועדונים פורטוגליים כבנפיקה, ספורטינג ליסבון ופורטו. לפי חשד הרשויות, פינטו הוביל פריצה לדאטה בייס העצום של פיפ"א ומערכת העברת השחקנים שלה (TMS).

עורך דינו של פינטו כיום הוא ויליאם בורדון, שבעבר ייצג את אדוארד סנודן, שחשף את תוכנית המעקב אחר אזרחים של ה־NSA האמריקאית, וכן את מייסד וויקיליקס ג'וליאן אסאנג'. בראיונות שהעניק ל"דר שפיגל" ו"ניו יורק טיימס" טען סנודן ש"פינטו עונה על כל הקריטריונים שיאפשרו לו הגנה כחושף שחיתויות".

הבעיה העיקרית של קו ההגנה הזה היא שפינטו מעולם לא עבד באחד מארגונים אלו. בנוסף, לפי פרסומים בעיתון הספרדי "מארקה", עורך דינו הקודם של פינטו, אניבאל פינטו, פנה למועדונים בדרישה לתשלום כדי שפוטבול ליקס לא יפרסם עליהם דבר. בנוסף, חברת ההשקעות בספורט Doyen Sports האשימה את פינטו בפומבי וסיפקה אימייל שלו שבו איים שאם לא תעביר לו כספים, הוא יפרסם דו"חות פנימיים של החברה.

כריסטיאנו רונלדו בבית המשפט. הסתבך עם רשויות המס הספרדיות ורשויות החוק בארה"ב בגלל חשיפות של פוטבול ליקס, צילום: איי אף פי כריסטיאנו רונלדו בבית המשפט. הסתבך עם רשויות המס הספרדיות ורשויות החוק בארה"ב בגלל חשיפות של פוטבול ליקס | צילום: איי אף פי כריסטיאנו רונלדו בבית המשפט. הסתבך עם רשויות המס הספרדיות ורשויות החוק בארה"ב בגלל חשיפות של פוטבול ליקס, צילום: איי אף פי

האקר סחטן או לוחם צדק?

 

פינטו מתעקש שהכל נעשה מאהבה למשחק ומרצון לחשוף את הגורמים החיצוניים והשליליים שהורסים את המשחק היפה שהוא כל כך אוהב. "אני אוהב כדורגל מאז שאני ילד קטן", אמר פינטו לבושמאן. "כילד בעטתי בכדור עם חבריי במשך שעות, ואני עדיין משחק כדורגל פעם או פעמיים בשבוע עם חברים. הספורט הזה נפלא. הוא מביא אנשים לרגעי אושר עצומים ולרגעים עצובים מאוד, והם עושים הכל ביחד. מה עוד יכול לחבר ככה סוחר עם דוקטור? מה עוד יכול לגרום לאנשים זרים לחלוטין לחשוף פרטים אינטימיים לגבי החיים שלהם כמו כדורגל? זה משהו שקורה כל הזמן במגרש וביציעים. הכדורגל שימר את זה לאורך שנים. מנהלי עסקים חמדנים מנסים להרוס את המשחק".

האינטרס של פינטו פחות חשוב מהדברים שחשף. "הודות להדלפות החלו כמה חקירות פליליות מאוד בכמה מדינות שאף הגיעו להרשעות", אמר בורדון ל"ניו יורק טיימס". "זה לא היה קורה בלי פינטו. כיום הרשויות בבלגיה, שוויץ גרמניה ומדינות נוספות מבקשות ממנו סיוע כדי להגיע לעוד מידע, בעוד הרשויות בפורטוגל דורשות הסגרה והרשויות בהונגריה יכריעו את עתידו. אנחנו מצפים שהשופט ההונגרי יהיה רגיש למצב הפרדוקסלי הזה. מצד אחד, בפורטוגל רוצים לעצור אותו. מצד שני, הוא מסייע לרשויות החוק במדינות אחרות".

בורדון לא חושב שיש בעיה עם כך שפינטו אינו עובד בעולם הכדורגל אלא רק חושף בו שחיתויות. הוא משווה אותו להרווה פלצ'יאני, מהנדס תוכנה בבנק HSBC בז'נבה שחשף מידע עצום על מעלימי מס, מלביני הון, סוחרי סמים וטרוריסטים מכל העולם. פלצ'יאני היה מבוקש בשוויץ, אך בית משפט בספרד דחה את צו ההסגרה נגדו.

בורדון גם טוען שפינטו ירד מניסיונות סחיטה כבר ב־2015. לטענתו, הרשויות בפורטוגל ורשויות הכדורגל מבקשות "להפוך את חושפי השחיתויות לפושעים". כפי שאמר ל"דר שפיגל": "צריכה להיות מידתיות ברורה בין העבירה לעניין הציבורי שבחשיפה. אתה יכול לעבור על החוק, לעשות האקינג או אפילו לגנוב, אבל אם התרומה שלך לחברה היא עצומה בזכות זה, אז לא מדובר בפשע".

אז האם התרומה של פינטו עצומה? האם חשיפת פרטים פיננסיים של העברות כדורגלנים היא קריטית? האם חשיפה של הונאת מסים של כדורגלנים בעזרת פריצה לאימיילים הסודיים היא פשע חמור יותר מהונאת המס של הכדורגלנים? והאם כדורגל בכלל חייב להתנהל בשקיפות? על כך יחליט השופט ההונגרי.

האוהדים אדישים

האם האוהדים של המשחק, שפינטו מתיימר לייצג, מודאגים מתפיסת חושף השחיתויות החשוב ביותר בתולדות הכדורגל? על פניו, מלבד שלט תמיכה בפינטו שהנוף בידי אוהדי שטוטגרט בגרמניה, לא נרשמו יותר מדי הפגנות בעד ההאקר. החשיפות שלו, שזכו לפרסומים רבים ברחבי העולם, לא ממש הוציאו אוהדי כדורגל לרחובות. כן, חלקן עוררו מחאות באצטדיונים, חלקן התקבלו כ"פייק ניוז" על ידי אוהדים שלא מוכנים לקרוא ולו דבר אחד שלילי על קבוצתם, ונראה שמעטים יודעים או בכלל רוצים לדעת על רוי פינטו.

נראה שהכדורגל, שבעבר הוגדר כ"דבר הלא חשוב הכי חשוב בעולם", לא ממש הולך להשתנות בגלל פוטבול ליקס. הרשויות, המועדונים ומשרדי עורכי דין והסוכנים כנראה יעדכנו את תוכנת הפיירוול וישקיעו יותר באבטחת מידע — לא בדיוק השינוי שפינטו ופוטבול ליקס ניסו להוביל.

החשיפות הגדולות של פוטבול ליקס

 

לא פייר פליי

מנצ’סטר סיטי ופריז סן ז’רמן עברו על חוקי הפייר פליי הפיננסי באופן שיטתי

סעיפים סודיים בחוזים

גארת' בייל עבר לריאל מדריד מטוטנהאם עבור 100 מיליון יורו ולא 94 מיליון יורו כפי שפורסם. הסכום הנוסף הוסתר מכריסטיאנו רונלדו, שעל פי חוזהו בריאל מדריד היה צריך להיות השחקן היקר בכל הזמנים

העלמת מסים בספרד

כריסטיאנו רונלדו, ז'וזה מוריניו, ליאו מסי, אלכסיס סאנצ'ס ודמויות רבות מעולם הכדורגל הונו את רשויות המס בספרד

ליגת על אירופית חדשה

המועדונים הגדולים מעוניינים להקים סופרליג אירופית עד 2021

חשד לאונס

כריסטיאנו רונלדו שילם דמי שתיקה לצעירה אמריקאית שהוא נחשד שאנס ב־2009

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות