אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ארדואן מלאים את הבנק הגדול ביותר בטורקיה "באישורו של אלוהים" צילום: איי אף פי, רויטרס

ארדואן מלאים את הבנק הגדול ביותר בטורקיה "באישורו של אלוהים"

נשיא טורקיה הודיע כי משרד האוצר ישתלט על IsBank. המהלך צפוי להיתקל בהתנגדות של מפלגת האופוזיציה הגדולה, CHP, שמחזיקה ב-28% ממניות הבנק - אותן הוריש לה בצוואתו מייסד טורקיה המודרנית, מוסטפא כמאל אטאטורק. ארדואן: מה שהיה שייך בעבר למייסד טורקיה לא יכול להיות כעת בבעלות מפלגה פוליטית

05.02.2019, 14:39 | שירות כלכליסט

נשיא טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן הודיע כי משרד האוצר ישתלט על הבנק הגדול במדינה, Turkiye Is Bankasi, שמוכר יותר בתור IsBank. בעקבות ההכרזה צונחת מניית הבנק ביותר מ-6% בבורסה של איסטנבול.

"Isbank יהיה בבעלות משרד האוצר באישורו של אלוהים", הודיע ארדואן לחברי מפלגתו היום (ג') באנקרה. הוא הוסיף וקרא למחוקקים לקבל את "ההחלטה ההיסטורית הזו".

קראו עוד בכלכליסט

נשיא טורקיה רג נשיא טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן. "החלטה היסטורית" | צילום: בלומברג נשיא טורקיה רג

המהלך צפוי להיתקל בהתנגדות מצד מפלגת האופוזיציה הגדולה, CHP, שמחזיקה ב-28% ממניות הבנק, אולם ארדואן הבהיר שיש לו תמיכה מבני בריתו בפרלמנט שתאפשר לו להעלות את ההשתלטות להצבעה.

מפלגת CHP לא מקבלת שום דיבידנדים מהבנק, אך ארדואן בכל זאת מאשים את חבריה ב"ניצול" החלטתו של מוסטפא כמאל אטאטורק, מייסד טורקיה המודרנית, שהוריש בצוואתו מניות של הבנק למפלגה. לדבריו, מה שהיה שייך בעבר למייסד טורקיה לא יכול להיות כעת בבעלות מפלגה פוליטית.

בבנק טענו בעבר כי כל ניסיון להלאים אותו יהווה פשע פיננסי, ובמקביל במפלגה התנגדו לדרישותיו של ארדואן לוותר על אחזקותיהם בבנק, כולל ארבעת המושבים בדירקטוריון.

למפלגתו של ארדואן אמנם אין את הרוב הדרוש בפרלמנט על מנת לשנות באופן חד צדדי את החוקים לגבי מודל הבעלות על הבנק, אך ארדואן טען כי שותפתו הקטנה יותר בקואליציה, מפלגת MHP, תתמוך בחקיקה שתאפשר את השתלטות האוצר.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות