אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
צוקרברג: מי שמבקר את פייסבוק פשוט מתבכיין על שינויים גדולים תמונה: CNN

צוקרברג: מי שמבקר את פייסבוק פשוט מתבכיין על שינויים גדולים

מנכ"ל הרשת החברתית פרסם פוסט ארוך לרגל יום הולדתה ה-15, בו הקביל בין פייסבוק ובין האינטרנט עצמה. לדבריו, הביקורת נגד החברה מקורה מחשבון נפש שעושה האנושות כולה, ולא צריך להאשים את פייסבוק בסיכון הדמוקרטיה

05.02.2019, 15:46 | רפאל קאהאן

מארק צוקרברג, מנכ"ל ומייסד פייסבוק, פרסם אמש פוסט ארוך לרגל יום הולדתה ה-15 של הרשת החברתית. בדבריו, התלונן על שאנשים סבורים שהחברה מזיקה לאנושות, ומתעלמים מהצדדים החיוביים שלה.  

קראו עוד בכלכליסט

הוא הילל את החברה והמוצר העיקרי שלה, והקביל בין הרשת החברתית ובין האינטרנט עצמה ואמר שבזכות פייסבוק, יוכלו יותר אנשים לעצב את החברה בצורה חיובית. לראייתו, הטענות נגד פייסבוק הן חלק מחשבון נפש שעוברת האנושות כולה: "רוב השיח בשנתים האחרונות נועד למצוא ולפתור את הבעיות המוסריות והחברתיות שעולות מהשימוש ברשתות האלה", כתב.

לא מבין מה רוצים המקטרגים. צוקרברג, צילום: איי פי לא מבין מה רוצים המקטרגים. צוקרברג | צילום: איי פי לא מבין מה רוצים המקטרגים. צוקרברג, צילום: איי פי

לדבריו, המבקרים פשוט לא מסוגלים להתאים את עצמם לרוח הדברים ולשינויים שהרשת מעבירה."יש לסוג מסוים של אנשים נטייה להתבכיין על השינויים האלה, ובמקרים מסוימים לומר שהדרך בה האינטרנט והרשתות החברתיות פועלות לא מעצים את האנשים אלא גורם לנזק לחברה ולדמוקרטיה", כתב. לדבריו המבקרים טועים והיתרון העיקרי של הרשתות הוא בהעברת מרכז הכוח מן האליטות הישנות לכיוון האנשים הקטנים. "כל שינוי חברתי מהיר גורם לאי ודאות", אומר צוקרברג, "מה שאנחנו רואים כיום הוא העצמה של האדם הפשוט, אנחנו רק בשלבים הראשונים של השינוי אך בסופו של דבר החברה תהיה יותר פתוחה ואחראית", הוסיף.

אלו מילים אמיצות שנאמרות מפי טייקון שהקשר בינו ובין "האנשים הקטנים" מקרי ביותר, ועומד בראש חברה בה אין לדירקטוריון כוח אמיתי על פני החלטותיו וצעדיו.

דבריו של מייסד פייסבוק מגיעים לאחר שנה רווייה בשערוריות וגילויים מזעזעים על הזלזול של החברה בזכויות משתמשיה - מהפצה של שיח שנאה ופייק ניוז וכלה בתפקידה באירועים כרצח העם במיאנמר, השימוש בווטסאפ בהודו שהוביל למעשי לינץ', מקרי רצח ששודרו ישירות בפיד, דליפות מידע ואפילו ריגול מכוון אחר קטינים.

נראה שצוקרברג מקביל בין עסקיו ובין האינטרנט עצמה משום שהציבור רואה את האחרונה כחיובית וחיונית ואת הראשונים כבעלי סיכון ומחויבים בפיקוח. בפועל, פייסבוק אינה האינטרנט, כי אם חברה מסחרית בעלת רקורד מסוכן בתחום היחס למשתמשים. בניגוד לאינטרנט, לא פותרת פייסבוק כל בעיה, ואינה מחויבת לעקרונות מוסריים כי אם למשקיעיה - ודברי צוקרברג גורמים לו להיראות כמנותק מאי-פעם.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות