אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
"אני לא בר רפאלי של הקנאביס" צילום: עמית שעל

ראיון כלכליסט

"אני לא בר רפאלי של הקנאביס"

אהוד ברק מבהיר שהוא לא רק קישוט באינטרקיור, אלא יו"ר עם ניסיון ודלת פתוחה ל"מנהלים של המנהלים" של בנקי ההשקעות. הוא בטוח ששווייה הדימיוני עוד ינסוק אחרי ההנפקה בנאסד"ק במחצית השנייה של 2019, ומצהיר כי לא ימכור מניות עד אז. על הדרך הוא מתגאה: "בשנתיים האחרונות הייתי כמעט היחיד שתוקף את נתניהו בין העיניים"

06.02.2019, 06:56 | צלי גרינברג ועמיר קורץ

יו"ר חברת הקנאביס הרפואי אינטרקיור, אהוד ברק, יושב מאחורי מכתבה מהודרת במשרדו שבקומה 11 במגדלי אסותא החדשים בתל אביב. מאחוריו פסנתר שחור, שמזכיר את הכישרון המוזיקלי המפורסם של בעליו, ועליו תמונה ממוסגרת של ברק במדי רמטכ"ל לצד ראש הממשלה דאז יצחק רבין. על הקיר תצלומים נוספים מהפרק הצה"לי של ברק וכאלה שבהם הוא מצולם עם נשיאי ארה"ב בעבר ג'ורג בוש, ביל קלינטון וברק אובמה.

על המדפים פסלי סוסים מברונזה, כדים מסוגננים, פגיון שקיבל במתנה מאחד מראשי ה־CIA לשעבר, שעון שמצלצל מדי שעה ומזכיר לברק את צלצול הביג בן, ושער ממוסגר של "ידיעות אחרונות" מ־12 בפברואר 1942 — יום הירצחו של מפקד הלח"י אברהם שטרן ויום לידתו של ברק. בחדר העבודה גם פסלים של ראשי הממשלה דוד בן גוריון ויצחק רבין, וגם של ראש הממשלה העשירי של מדינת ישראל — אהוד ברק עצמו.

 

"למשרד אני יורד במעלית מהדירה שלנו בקומה ה־23, ובהחלט אפשר להגיד שאני נוסע לעבודה בכיף", הוא אומר. ברק עבר בחודשים האחרונים לדירה במגדל אסותא מהדירה במגדל השופטים, שאותה שכרו הוא ורעייתו נילי אחרי שמכר את דירתו המפורסמת במגדלי אקירוב — זו שבמשך שנים משכה אש נגדו. היום הוא כבר מצויד בבדיחות על עולם המגדלים של האלפיון: "From tower to tower we grow in power", הוא אומר. "עברנו לפה בתחילת האכלוס, ובהתחלה ישנו על מזרנים. לא היה פה כלום. אבל רוב הזמן הייתי בחו"ל, כך שהרגשתי את זה פחות".

  

אהוד ברק , צילום: עמית שעל אהוד ברק | צילום: עמית שעל אהוד ברק , צילום: עמית שעל

 מ־2013 ברק הוא איש עסקים פרטי, ולשכתו האלגנטית משמשת אותו גם לצילום סרטוני הווידיאו הנוקבים שהוא מעלה לטוויטר — הזירה שבה הוא מנהל את הקרב שלו נגד ראש הממשלה בנימין נתניהו. "אני גאה מאוד בכך שבשנתיים האחרונות הייתי כמעט הקול היחיד שתוקף את נתניהו בין העיניים. יש מצב חירום במדינה, יש סכנה ממשית. אני לא לוקח לעצמי את כל הקרדיט לסדקים באחיזתו של נתניהו, אבל אני גאה בתרומה שלי לכך", אומר ברק.

על שולחן הקפה מניח ראש הממשלה ושר הביטחון לשעבר את הכיבוד, שתי כוסות אספרסו וקופסת תמרים, בחדר שאירח בחודשים האחרונים גם לא מעט פוליטיקאים. ברק, יחד עם שכנו לקומה היזם קובי ריכטר, ניסה להתניע מהלכי חיבור ואיחוד בגוש המרכז־שמאל, בניסיון לגבור בבחירות הקרובות על נתניהו ולהביא להחלפתו.

"אני פועל מפה עם השכן שלי ריכטר, ונפגש גם בבתים של כל השחקנים האחרים, כדי להביא לאיחוד. לא אמרתי ולו פעם אחת שאני זה שצריך לעמוד בראש האיחוד הזה ולהוביל אותו. להפך, אני הודף את המחשבה שאיכשהו זה צריך להיות אני. אני מנסה לייצר גוש שיחליף את השלטון בשביל האזרחים שחיים פה. צריך לשים סוף להמשך החזון של ממשלת הימין הזו, שמתועתעת בידי אנשים קיצוניים, משיחיים וגזעניים, שמעוותים גם את היהדות וגם את הציונות. הם קלקלו את הליכוד, שהיתה בעבר מפלגה לאומית ליברלית שהגנה על בית המשפט העליון — והיום כבר אינה כזו. לכן צריך פה חבורה חזקה, גם בשביל לנצח בבחירות וגם בשביל היום שאחרי". 

קראו עוד בכלכליסט

עד לידתה של הקונסטלציה הפוליטית, שתאפשר את האיחוד שברק כה חושק בו, הוא מסתפק בחיבורים עסקיים. בספטמבר 2018 הוא מונה ליו"ר אינטרקיור במשרה חלקית, תמורת 10,000 דולר בחודש ואופציות ל־3.73% ממניות החברה. שווי האופציות לפי שווי שוק הנוכחי כ־32 מיליון שקל.

מאז הודיעה אינטרקיור ביוני האחרון על מיזוגה עם חברת קנדוק, אחת משמונה חברות הקנאביס הוותיקות הפועלות בישראל, זינקה מנייתה באופן מטאורי ב־3,145%, כשהיא עוקפת את שאר החברות בתחום החם ביותר בבורסת תל אביב ונישאת על גלי החלטת הממשלה לאשר יצוא קנאביס מישראל. מאז שברק הצטרף לחברה, ב־25 בספטמבר, נסקה המניה ב־544% לשווי דמיוני של כ־870 מיליון שקל, המשקף את התקווה הגדולה שתולים בחברה בהובלת היו"ר הטרי. לשם השוואה, השווי של קנאשור תראפיוטיקס, שמינתה בינואר השנה את מפקד חיל האוויר לשעבר עידו נחושתן ליו"ר, זינקה מאז מונה ב־53%.

קנדוק נחשבת לאחת המובילות בדירוג הקנאביס הרפואי שלה, המוגדר כאיכות פארמה — האיכות הנדרשת במוצרים שמשווקים בבתי המרקחת במדינות רבות בעולם. החברה חתמה על הסכמים עם חברה מייצרת בקנדה ועם חברה נוספת באיחוד האירופי, במטרה לפלס לעצמה מסלול עוקף יצוא. מטרת ההסכמים היא למסד את פעילות החברה באירופה ובקנדה כבר בחודשים הקרובים, מבלי לחכות להחלת היצוא בפועל. בנוסף יש לחברה מתקן ייצור בצפון הארץ בעל רישיון פעיל, והסכם לבניית מתקן נוסף בדרום, שיעלה את כושר הייצור שלה ל־100 טונות בשנה.

 

 

קנאביס לא ממש נראה המגרש הביתי שלך, איך הגעת לזה?

"חבר הפנה את תשומת לבי לתחום, ומרגע שפגשתי את הצוות של קנדוק נשביתי בקסם. אני אדם סקרן, והנושא מאוד מצא חן בעיניי. בסריקה מהירה מאוד מצאתי שיש בו כל האלמנטים להיות דבר מוצלח. יש שם תוכן אמיתי, חומרים שיכולים לשפר את איכות החיים, ולהקל ולהאט את התפתחות התסמינים של מחלות שונות. יש גם מקרים שזה מרפא. יש בתחום פוטנציאל מדעי עצום, שינוי מציאות ושינוי סביבה, וכתוצאה מכך גם פוטנציאל מסחרי עצום. ולכל אלה מצטרף חלום. אלה כל האלמנטים שמהם מורכבת הזדמנות עסקית טובה, שגם תורמת".

"אם תכניסו אותי למסדרון שעישנו בו קנאביס, לא אזהה את הריח"

ברק מספר כי בתחילת הדרך שלחו לו ספר עב כרס של היק"ר (היחידה לקנאביס רפואי במשרד הבריאות), כדי שיבחן את מידת העניין שלו בתחום. הספר סקר את התהליך שעובר הצמח ואת אופן השפעתו על המוח האנושי. "יש בי סקרנות גדולה למדעים ורקע במתמטיקה ובפיזיקה. הסקרנות הובילה אותי לחיפושים ארוכים בתחום הביולוגיה המולקולרית, שלא יצא לי ללמוד קודם לכן, וכך צלחתי את הספר. גם התרשמתי מאוד מעומק הידע של הצוות שמוביל את קנדוק במשך 11 שנים ובהם אבנר ברק, רואי זרחיה ואיריס דולב. קסם לי שהחברה עוסקת בדברים אמיתיים, היא הרי סיפקה 500 אלף מנות למטופלים עד כה, והכל מתועד".

היה לך קשר אישי כלשהו לתחום?

"מעולם לא נשפתי, מעולם לא שאפתי, מעולם לא שמתי על הלשון ומעולם לא הרחתי קנאביס. תכניסו אותי למסדרון שעישנו בו, ואני לא אדע אפילו לזהות את הריח. מעולם גם לא היה לי מישהו במשפחה שלי שנזקק לקנאביס רפואי, אבל התרשמתי מאוד מהפוטנציאל של הקנבינואידים (CBD). אלה חומרים שלא נחקרו במלואם, ואנחנו רואים רק את קצה קרחון היכולות שלהם. בניגוד לתרופות אחרות, שהתגובה להן אחידה מאוד, אנשים שונים מושפעים באופן שונה מקנאביס, גם כאלה שסובלים מאותם תסמינים. זה מצא חן בעיניי, וגם העובדה שקנדוק לא עוסקת בקנאביס לצורכי פנאי".

ברק מספר בהתלהבות על ההתעניינות בחברות הקנאביס בפורום הכלכלי העולמי שהתקיים בדאבוס, שוויץ, בחודש שעבר. "הגיעו לשם כל השחקנים בתחום: חברות קנדיות וישראליות וכל בנקי ההשקעות שמשקיעים בתחום בארה"ב. שבועיים קודם לכן הייתי גם בכנס הבריאות של ג'יי.פי מורגן בסן פרנסיסקו ופגשתי שם את כולם — מהמנכ"ל ג'יימי דיימון ועד אחרון בנקאי ההשקעות. גם כאן ההתעניינות היתה עצומה".

על קשריו בשוקי ההון: "פגשתי בכנס את מנכ"ל ג על קשריו בשוקי ההון: "פגשתי בכנס את מנכ"ל ג'יי.פי מורגן ג'יימי דיימון (בתמונה). ההתעניינות היתה עצומה. אני מכיר את כל הדמויות הרלבנטיות" | צילוםם: בלומברג על קשריו בשוקי ההון: "פגשתי בכנס את מנכ"ל ג

 

 

נראה שההתעניינות היא יותר בך מאשר בחברה, ומייחסים לך את הזינוק האדיר בשווי המניה.

"אם זה נכון, זו מחמאה. 48 שעות אחרי המינוי שלי המניה באמת עלתה ב־40%, אבל מיוני 2018 היא הרי עלתה בכ־3,000%, אז רק חלק מזה אפשר לייחס לי. גם התנופה בשוק משפיעה, וכמובן שגם ההודעה שלנו על הכוונה להנפיק בנאסד"ק. אנשים מבינים כי מי שמרגיש בטוח מספיק ללכת לנאסד"ק הוא רציני. שם לא משחקים. אף אחד לא משקיע בגלל עיניים כחולות של מישהו או בגלל שהוא היה שר ביטחון או ראש ממשלה. זו לא אחת מהדרישות לרישום בנאסד"ק. שם נצטרך להראות מה אנחנו עושים. קנדוק היא אחת מארבע החברות הישראליות עם רישיון ייצור וגידול על פי הסטנדרטים ההדוקים של ישראל. יהיו עוד שיקבלו אישורים, אבל זה לא תהליך פשוט. אנו היחידים עם יותר מטונה קנאביס רפואי מוכן ליצוא, ואמנם בארץ יש לזה ערך נמוך יחסית, אבל בחו"ל חומר כזה נמכר במרווחים עצומים — בערך פי 10".

היותך בעבר ראש ממשלה לבטח מסייעת בפתיחת דלתות.

"ברור לי שאין הרבה אנשים שלא שמו לב לכך שהצטרפתי לאינטרקיור, אבל אני לא הגורם היחיד בחברה. המשקיע העיקרי הוא אלכס רבינוביץ', שמגיע עם המון ניסיון בשוק ההון, בין היתר כאחד ממייסדי בית ההשקעות דש איפקס ואחרי כמה הנפקות ואקזיטים מוצלחים. לכן אני מרגיש שדווקא לו יש מוניטין מסוים בקרב המשקיעים, ולי פחות. אני, לצורך ההשוואה, מעולם לא עשיתי הנפקה, אבל אני יכול להגיע ביתר קלות לראשי בנקי ההשקעות, שאת מרביתם אני מכיר. בשנים 2006־2001 יעצתי לקרנות גידור גדולות מאוד בשוק ההון האמריקאי, ואני מכיר את כל הדמויות הרלבנטיות, ובהן מנכ"לים של הבנקים הגדולים ושל קרנות הפרייבט אקוויטי הגדולות בעולם. ברור שזה עוזר כשיש מי שיכול להתקשר אליהם, אבל זה לא תחליף. אני יכול לספק את התנאי הראשוני, אבל התנאי ההכרחי הוא הגרעין המקצועי והניסיון של קנדוק בתחום. לזה מצטרף גם הניסיון של רבינוביץ', שמבין את שוק ההון שלנו, ולכן מדובר בעבודת צוות. הכל תלוי בהכל".

למרות הרצון לשדר חזית אחידה, אין ספק ששמו של ברק פועל לטובת אינטרקיור כאבן שואבת. מייסד רשת חללי העבודה השיתופיים WeWork, אדם נוימן, השקיע בחברה כ־5 מיליון דולר, והיהודי־שוויצרי גארי פיגל (Gary Fegel) — שכונה בתקשורת "המיליארדר של אהוד ברק" אחרי שלא אחת השקיע בחברות שברק הכיר לו — השקיע בה כ־6 מיליון דולר. באמצעות ההיכרות עם ברק השקיע בעבר פיגל כ־5 מיליון דולר בסטארט־אפ ביטחוני של האלוף במיל' אהרון זאבי פרקש, שבינתיים נסגר.

"יכול להיות שאדם נוימן לא היה משקיע בחברה אלמלא הייתי בה, אבל דווקא אותו לא פגשתי מעולם. אולי רבינוביץ' הביא אותו, או ששמע בעצמו על אינטרקיור", אומר ברק ומוסיף גם פן אישי: "אמא של נוימן היתה הרופאה שטיפלה באבי המנוח באחרית ימיו".

על מייסד WeWork אדם נוימן: "יכול להיות שהוא לא היה משקיע באינטרקיור אלמלא הייתי בה, אבל דווקא אותו לא פגשתי מעולם. ייתכן שאלכס רבינוביץ על מייסד WeWork אדם נוימן: "יכול להיות שהוא לא היה משקיע באינטרקיור אלמלא הייתי בה, אבל דווקא אותו לא פגשתי מעולם. ייתכן שאלכס רבינוביץ' הביא אותו" | צילום: דן קינן על מייסד WeWork אדם נוימן: "יכול להיות שהוא לא היה משקיע באינטרקיור אלמלא הייתי בה, אבל דווקא אותו לא פגשתי מעולם. ייתכן שאלכס רבינוביץ

לגבי ההשקעה של פיגל מתגאה ברק: "הוא חבר שלי, אבל לא היה מבחין בחברה אלמלא הסבתי את תשומת לבו אליה. "הוא היה איש האלומיניום של חברת הסחורות גלנקור (Glencore) לפני שהכרתי אותו, ויצא ממנה בזמן עם מניות בשווי של יותר ממיליארד דולר. מאז הוא הקים את חברת GMF קפיטל, שעושה עסקים בעולם וגם בישראל. הכרתי אותו בתקופה ששימשתי יועץ לבנק ג'וליוס בר. אני לא אומר לו מה לעשות או מבקש ממנו להשקיע, פשוט אמרתי לו, 'יש פה הזדמנות. תסתכל עליה'. הוא שלח את האנליסט הכי טוב שלו, שישב פה 4–5 ימים ודיבר עם כל אחד מאנשי המקצוע בקנדוק, כולל בחינה של כל מה שמותר להראות במסגרת דרישות הרגולטור — והחליט להשקיע".

אתה עוסק גם בקידום עניינים מול הרגולציה הישראלית?

"לא עסקתי בכך. אנשי קנדוק עשו זאת לפני שהצטרפתי".

ועדיין, יש מי שמייחסים לך אפקט מכירה ומשווים אותך לבר רפאלי של הקנאביס.

"זו טעות. בר רפאלי מביאה עמה בעיקר את המראה המצודד. כשאתם אומרים בר רפאלי, לא ברור אם זה משהו שיש בו תוכן. לה יש קונטור פנים יפה, ולכן שמים עליה משקפיים או בגדים. במקרה שלי זה לא הסיפור. אני נושא בתואר שני מאחת האוניברסיטאות הכי טובות בעולם בניהול מערכות הנדסיות כלכליות, אני מביא ניסיון אדיר בניהול מערכות גדולות ובהזזת דברים, הן במערכות הביטחוניות והן כראש ממשלה, וניסיון בשוק ההון, ששנים עסקתי בו כיועץ לקרנות גידור. הגיע הזמן לעקור את האגדה הזו — אני לא הרמטכ"ל לשעבר היחיד שניסה להיכנס לעסקים, אני לא שר הביטחון לשעבר הראשון שמצא עצמו בעסקים, ואפילו לא ראש הממשלה לשעבר הראשון שאחרי שעזב נכנס לעסקים. גם ביבי, לדוגמה, היה תקופה מסוימת בעסקים אחרי הקדנציה הראשונה. אני צברתי ניסיון בלתי אמצעי, ואם לא היה לי מה להציע, אז לשם מה הם צריכים יועץ? לקישוט? אם לא היה להם עניין לשמוע את דעותיי ולהביא אותן בחשבון, אף אחד לא היה מעסיק אותי ומשלם לי. אני לא מרגיש כמו איזה קישוט. אני מבין בדיוק מה אני עושה ומה קורה בהנפקה, ומכיר את האנשים שהם המנהלים של המנהלים של האנשים הספציפיים שיושבים איתנו לבדוק את החברה מבחינת חיתום. מכיר אותם מדיונים סגורים, מכנסים ומהתוועדויות על נושאים גיאו־פוליטיים".

לאן אתם מכוונים?

"אנחנו מתכוונים להוביל, ולא מחפשים כותרות בעיתון. אנחנו מרחיבים מאוד את חוות הגידול החקלאי בצפון ומקימים חווה גדולה יותר בדרום, תוך קידום פעילותנו בחו"ל. כבר הצהרנו שנפעל בעשר טריטוריות שונות. הרי עד שיכתבו את הכללים ליצוא, ייתכן שאפשר יהיה לייצא רק מהרבעון האחרון של השנה, אבל אנו מתכוננים כבר להיות עד אז בכל השרשרת. אנחנו מתכננים להגיע ליכולת ייצור של 100 טונות בשנה, וזה כבר הופך את הסיפור למכירות בערכים של כמיליארד דולר ובמרווחים גבוהים מאוד".

"יש משהו צורם בכך ששר ביטחון לשעבר ייכנס לעסקי נשק"

ברק לא מתרגש מהפער העצום בין ההכנסות של קנדוק, שעמדו במחצית הראשונה של 2018 על 3.1 מיליון שקל, לבין שווייה בבורסה. "התהליך הזה של עלייה ביכולות אופייני לחברות המצליחות בתחום בשוק הקנדי, כמו קאנופי (Canopy Growth), אורורה (Aurora Cannabis), וטילריי (Tilray), שגם אצלן יש פער עצום בין ההכנסות לשווי. הן נכנסו לשוק הזה של חלום וגייסו סכומים גדולים מאוד תוך דילול אפסי כמעט, הן הגדירו עצמן כיוניקורן וגייסו המון כסף. תסתכלו על החברות הקנדיות, והשווי ידהים אתכם. טילריי עלתה לשווי של 7–8 מיליארד דולר בתוך כמה חודשים מאז כניסתה לנאסד"ק, ולמנהליה יש אמנם ביטחון עצמי, אבל לא את הניסיון בן 11 השנים שיש בקנדוק. אני גם לא משלה את עצמי שנהיה היחידים, ואני מכבד את החברות הישראליות הנוספות בתחום".

והשוויי שלהן לא מנופח כרגע?

"לדעתי, הן עוד יעלו. מדוע? כי נאסד"ק מצריך מעבר דרך אנליסטים ואחר כך חתמים, שמסתכלים על האינטרס של עצמם. הנאמנות שלהם היא לאלה שמפיצים להם את הדברים, והם לא יסכימו להירתם להנפקה רק בשל העיניים היפות של ברק או הצמות הארוכות של רבינוביץ'. קנדוק היא חברה עם פוטנציאל עצום הודות לניסיון שלה וכיוון שמדובר בשוק אמיתי שצפוי להיות שוק איתן. לכן מי שייכנסו ראשונים יזכו — ואנחנו מתכוונים להוביל. אנחנו כבר בקשר עם חמישה בנקי השקעות, ואני מאמין שבמחצית השנייה של השנה כבר נהיה בנאסד"ק. אני אופטימי מאוד, ולכן גם אומר בבירור: אין לי שום כוונה למכור מניות טרום ההנפקה בנאסד"ק".

החיבור הטבעי של ברק כאיש עסקים הוא לחברות ביטחוניות בתחום טכנולוגיות סייבר, "ובשונה מתחום הקנאביס", הוא מסביר, "בסייבר עוברות חמש שנים עד שאתה מייצר ערך". ההשקעות שלו בתחום כוללות את חברת Toka שאותה ייסד, את GuardiCore שבה הוא חבר דירקטוריון ומשקיע קטן, ואת Carbyne, שבה הוא מכהן כיו"ר וגם בעל המניות הגדול. לתחום הנשק הוא מסרב להיכנס. "הציעו לי הצעות מדהימות", הוא מספר, "אבל החלטתי שאני לא נכנס לזה. יש משהו צורם בכך ששר ביטחון לשעבר של מדינת ישראל ייכנס לעסקי נשק".

לאחרונה פורסמה בכלי התקשורת הקלטה של ברק בשיחת טלפון עם מתווך, שניסה לחבר אותו למלך הסעודי לטובת קידום עסקי סייבר. "מגיעים אליי כל מיני אנשים, מעלים כל מיני רעיונות ואני מקשיב", הוא מגיב לדברים. "כשזה נראה לי רציני, אני אומר 'אני אבחן', וכשזה לא נראה לי רציני, לא יוצא מזה כלום".

איך אתה בוחר במה לקחת חלק ולהשקיע ובמה לא?

"מפעיל את השכל הישר ואת הניסיון. כמו שאתם, כעיתונאים, לא נופלים בפח של מישהו שמביא סיפור שאין לו שחר. יש לכם חושים, אתם יודעים לשפוט בני אדם, וכשאתם מרגישים שמשהו סדוק, מרפרף או מזויף, אתם שואלים עוד ועוד שאלות, ולפעמים בודקים עם אנשים נוספים ומגיעים למידע שאתם צריכים. אני שמח שמזהים אותי כאדם סקרן, וכאדם שיש טעם לשאול אותו על דברים, כשנקודת המוצא היא שאולי ייצא מזה משהו. מגיעים אליי אנשים עם רעיונות מכל הסוגים. חלקם חושבים שהם ישנו את העולם, ואני חושב שהם לא ישנו דבר. וכשיש כאלה שאני מרגיש שהם כן ישנו — אני מתעניין. כשאני שומע: 'רגע, הוא בכלל רוכב עכשיו על משהו שהאזרחים העניקו לו, כשאפשרו לו להיות רמטכ"ל וראש ממשלה', אני דוחה את האמירה הזו. מה, לדעתכם, היה עושה אדם כמוני אם לא היה הולך לצבא ולפוליטיקה? ייתכן שכבר היה הרבה יותר מסודר מכפי שהוא היום".

זה, למעשה, גם הסיפור שנתניהו מספר. שהוא מקריב את עצמו כל הזמן.

"בניגוד לביבי, אני לא מתקרבן ומיילל, כי זה נראה לי הזוי־משהו. אחת הסיבות לכך שאני נמצא תחת מתקפה בלתי פוסקת היא שחלק מההתנגדות אליי מגיעה מגורמים שהם בעצמם היו ועדיין נמצאים בשלטון, והם חשודים בהתנהגויות חמורות מאוד, עברייניות. בחלק מהמקרים זה הוכח, והם ישבו בבית סוהר, ובחלק אחר זה מחכה. מבחינתם, עצם קיומה של דוגמה לאדם שיכול להגיע לכל מקום במדינה בלי להסתבך בפלילים בשום דרך, היא סוג של מזכרת עוון לכך שזה לא הכרחי להיות מושחתים כדי להגיע לשלטון בישראל. לכן יש להם עניין ממדרגה ראשונה להצליח להפליל אותי ולהפוך אותי בתודעת הציבור לאיזה עבריין שעבירותיו פשוט עוד לא נחשפו. כי אם אני נקי — אז הם נראים עבריינים גדולים עוד יותר.

למשל, סיפור הקלטת שבה אולמרט לחש למזכירתו שולה זקן, כי ברק לקח שוחד של מיליונים. הוא ניסה לפתות אותה להעיד עדות שקר בבית משפט, והיא כאזרחית שיש לה גם איזה מצפון הרגישה שזה לא ראוי. אז הוא ניסה להגיד לה, 'הנה תראי, כך עושים כולם'. היום, בכל הרשתות החברתיות, שואלים כל מיני פודלים של נתניהו מהימין — שרוצים לזרוק רפש — מה עם המיליונים שאולמרט אמר שברק קיבל. האגדה העממית היא שלא בדקו ולא חקרו את זה, אבל האמת היא שהמשטרה חקרה את זה במשך שנה וחצי. בניגוד לביבי, אני פניתי למשטרה בבקשה להאיץ את החקירה, ואמרתי שאני מוכן להעיד בכל רגע. השולחן של היועץ המשפטי לממשלה מלא במכתבים ממני, כי זה הפריע לי בעסקים. הרי לפני כל חתימה על חוזה שואלים אם יש נגדך חקירה פלילית. לבסוף המשטרה לא מצאה דבר, כי אין בזה כל יסוד. הכל רכילויות".

אתה מעריך שיהיה בסוף איחוד בגוש המרכז־שמאל?

"אני מדבר כבר חודשים ארוכים על כך שהבחירות האלה הן גורליות, כי מיד לאחריהן — אם ניתן לביבי להיבחר — הוא יעביר בתוך שלושה חודשים מכינון הממשלה את החוק הצרפתי (שלא יאפשר להעמיד לדין ראש ממשלה מכהן) וגם פסקת התגברות מורחבת, וככה יהיה לנו אותו לעוד כמה שנים. לכן את ביבי צריך להחליף, והדרך היחידה לעשות זאת במדינת ישראל היא באמצעות יצירת גוש חוסם של יותר מ־61 חברי כנסת, שמפלגה אחת מרכזית בגודל הליכוד תוביל אותו. מחקרים ועשרות בדיקות הראו כי אוסף של מפלגות בגודל בינוני או בינוני פלוס לא מביאות את הגוש הזה, אלא רק חבורה של אנשים שמביאים עימם ניסיון שלטוני, פוליטי, מדיני, כלכלי וביטחוני — חבורה שתשתלב עם מה שהציבור משתוקק לו בממד התקווה, החדשנות והמגניבות. בהיבט הזה בני גנץ עשה צעדים מצוינים. היה לו יופי של נאום פתיחה, ואני חושב שהוא מוכשר ומסוגל להחליף את נתניהו. אבל התוצאות הראשוניות בסקרים הן השיא, ולכן הן עדיין לא מספיקות ולא מובילות לבדן לתוצאה הרצויה. הוא עדיין צריך מסביבו חיזוקים".

איך הרגשת עם המהלך של אבי גבאי לפיטורי ציפי לבני, בימים שבהם ניסיתם יחד ליצור את האיחוד הזה?

"אבי וציפי הם אנשים רציניים מאוד. אני חושב שזו היתה שגיאה, כי אירועים מסוג זה משאירים צלקות. דווקא עכשיו מתבקש לחבר, והצלקות לא מאפשרות זאת. אבל ייתכן שזה עוד יקרה. אולי יום לפני הבחירות לפיד וגנץ יתלכדו ויכריזו על רוטציה, וזה יספיק. מהכיוון האישי שלי אמשיך לפעול ליצירת גוש שיחליף את השלטון. ואני? לי יש תוכניות מלאות בארבע חברות שונות".

על בני גנץ: "היה לו יופי של נאום פתיחה. הוא מוכשר ומסוגל להחליף את נתניהו, אבל הסקרים הראשונים הם השיא, וצריך סביבו חיזוקים", צילום: רויטרס על בני גנץ: "היה לו יופי של נאום פתיחה. הוא מוכשר ומסוגל להחליף את נתניהו, אבל הסקרים הראשונים הם השיא, וצריך סביבו חיזוקים" | צילום: רויטרס על בני גנץ: "היה לו יופי של נאום פתיחה. הוא מוכשר ומסוגל להחליף את נתניהו, אבל הסקרים הראשונים הם השיא, וצריך סביבו חיזוקים", צילום: רויטרס

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות