אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
המועמד של טראמפ לבנק העולמי מתנגד להלוואות לסין צילום: רויטרס

המועמד של טראמפ לבנק העולמי מתנגד להלוואות לסין

דיוויד מלפס, סגן שר האוצר לענייני חוץ, סבור שהבנק מפנק את סין. ערב המשבר הגלובלי ב־2007 הוא טען: "אין סיבה לפאניקה"

05.02.2019, 21:59 | שירות כלכליסט

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ צפוי להכריז מחר (ד') על דיוויד מלפס, מקורבו המכהן כסגן שר האוצר לענייני חוץ, כמועמד מטעם ארה"ב לנשיאות הבנק העולמי. כך על פי דיווח של "הוול סטריט ג'ורנל".

קראו עוד בכלכליסט

בעבר משך מלפס תשומת לב רבה לאור הביקורות שמתח על התנהלות הבנק העולמי, ובעיקר בעניין הלוואותיו לסין. לטענתו, עושרה של המעצמה צמח מספיק ואין הצדקה לנטילת הלוואות נוספות מהבנק העולמי. במסגרת תפקידו הנוכחי, מלפס שותף בצוות המו"מ האמריקאי בשיחות הסחר מול בייג'ינג.

לדברי בכיר בממשל האמריקאי, מינויו של מלפס נועד לקדם מדיניות התומכת בצמיחה כלכלית במדינות מתפתחות שתועיל לארה"ב.

דיוויד מלפס. סיכוי גדול שיאושר, צילום: רויטרס דיוויד מלפס. סיכוי גדול שיאושר | צילום: רויטרס דיוויד מלפס. סיכוי גדול שיאושר, צילום: רויטרס

באופן מסורתי ארה"ב היא זו שבוחרת את נשיא הבנק העולמי, אך לא באופן פורמלי. האחראי לכך הוא דירקטוריון הבנק שיתכנס מחר לדון במועמדים. ארה"ב היא המדינה בעלת כוח ההצבעה הרב ביותר - 16%. אף על פי שכוח ההצבעה של מדינות האיחוד האירופי עומד על 26%, לא נעשה בו שימוש כדי לחסום מועמדים אמריקאים בעבר. זאת, בתמורה לכהונת נציג אירופי כנשיא קרן המטבע הבינלאומית.

לפני כהונתו בממשל טראמפ מלפס שימש כיועץ לשרי האוצר בממשלות רייגן ובוש האב. ב־2007, כשכיהן ככלכלן הראשי של בנק ההשקעות בר סטרנס, פרסם מלפס מזכר שכותרתו "אין סיבה להיכנס לפאניקה בגלל שוק האשראי". מה שלא מנע מהבנק להגיע לסף קריסה כמה חודשים מאוחר יותר.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות